Kdy se musí ověřovat vodoměry a čí to je povinnost?
Nezapomněli jste na důležitou povinnost? Ověřování vodoměrů probíhá v pětiletých cyklech, u měřičů tepla po … Pokračovat
Nezapomněli jste na důležitou povinnost? Ověřování vodoměrů probíhá v pětiletých cyklech, u měřičů tepla po … Pokračovat
Lepší kontrola spotřeby energií, včasné odhalení závad či příležitost výrazně ušetřit – to jsou jen některé z benefitů, které spotřebitelům přináší nová pravidla vázaná na směrnici o energetické účinnosti. Ačkoli je dané nařízení někdy vnímáno jako nadbytečná legislativní povinnost, jde mnohem spíše o příležitost, jak zefektivnit své nakládání s vodou a teplem.
Stoupající ceny energií ještě více zvýrazňují požadavky mnoha obyvatel bytových domů po spravedlivějším systému rozúčtování tepla. Je pravdou, že dnešní systém k úspornému chování příliš nemotivuje. Na hledání vhodnějšího modelu se zaměří úpravy Vyhlášky 269/2015 Sb., které začíná připravovat MMR. Nově by rozúčtování tepla mohlo zohledňovat i rozdílné parametry různých domů, co se jejich energetické náročnosti týče.
Novela nového stavebního zákona má za sebou projednávání v prvním čtení v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Cílem předkládané úpravy je změnit nový stavební zákon tak, aby nevznikaly nové státní úřady a bylo zajištěno rychlé, jednoduché, transparentní a pro běžného občana srozumitelné stavební řízení pod zásadou “jeden úřad, jedno řízení, jedno razítko.”
Datová schránka ukládá povinnost komunikovat jejím prostřednictvím s orgány veřejné moci, tedy městskými a obecními úřady, státním zastupitelstvím, policií i soudy. Podle novely zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, budou od 1.1.2023 nově mezi povinné uživatele patřit také SVJ.
Senát schválil návrh zákona, díky kterému budou lidé dostávat přesné a jasné informace o spotřebě tepla a teplé vody, a to minimálně v měsíčních intervalech. Jde o transpozici EU směrnice do českého práva. Zákon bude nyní předložen k podpisu prezidentovi republiky a měl by nabýt účinnosti 1. ledna 2023 s výjimkou ustanovení o informační povinnosti.
Kvůli fatální energetické krizi, které nyní čelíme, je nutné udělat revizi stávajících vyhlášek souvisejících s rozúčtováním tepla v centrálně vytápěných domech. V době, kdy je naprosto klíčové omezovat energetické výdaje, je zapotřebí, aby předpisy týkající se tohoto rozúčtování lidi co nejvíce motivovaly k šetření. To současná úprava neplní.
Při stoupajících cenách energií nabízí domácnostem pomoc stát. Úsporný tarif na elektřinu, plyn a teplo obdrží všichni odběratelé, kteří mají smlouvu s dodavatelem energií. Současně platí odpouštění poplatků za obnovitelné zdroje, které jsou zahrnuty v rámci účtů za energie. Původní předpoklad hovořil o pokračování úsporného tarifu i v roce 2023, nyní dochází ke změně.
Vláda schválila nařízení, které stanovuje pravidla pro zastropování cen energií. Současně zrušila příspěvek na elektřinu, plyn a teplo (tzv. úsporný tarif) pro příští rok. Ten nahradí podpora s vyšší finanční alokací ve formě zastropování cen energií.
K rychle rostoucímu zájmu o družstevní bydlení pomáhají nedostupné hypotéky, ceny bytů a stoupající výdaje obecně, včetně výdajů za bydlení. Trh a novou výstavbu podporuje společný zájem stavitelů družstevních bytů, řady měst a obcí včetně Prahy a iniciátoři výstavby.