Novelu zákona č. 67/2013 Sb. o službách s přesným a jasným vyúčtováním za teplo a teplou vodu schválil Senát 

Senát schválil návrh zákona, díky kterému budou lidé dostávat přesné a jasné informace o spotřebě tepla a teplé vody, a to minimálně v měsíčních intervalech. Jde o transpozici EU směrnice do českého práva. Zákon bude nyní předložen k podpisu prezidentovi republiky a měl by nabýt účinnosti 1. ledna 2023 s výjimkou ustanovení o informační povinnosti.

Novela zákona je transpozicí ustanovení směrnice Evropského parlamentu a Rady EU, kterou se mění směrnice o energetické účinnosti, do českého právního řádu. Návrh zákona mimo jiné stanoví, že na splatnost nedoplatku na zálohách za služby nemají vliv takové vady rozúčtování, které nevedou k chybnému určení výše nedoplatku. Ministerstvo pro místní rozvoj tím reaguje na možné zpochybňování služeb a možné vyžadování penále za to, že družstvo nebo SVJ doručí vyúčtování s drobnou chybou. 

„V době energetické krize, které čelí kvůli ruské agresi na Ukrajině celá Evropa, je pro občany tento zákon obzvlášť důležitý. Všichni, kteří odebírají centrálně připravované teplo a teplou vodu, budou ze zákona informováni přesně, spolehlivě a jasně o aktuální spotřebě, pokud mají dálkově odečitatelná měřidla nebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění,“ říká ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

/zdroj: tisková zpráva MMR/

7 komentářů u „Novelu zákona č. 67/2013 Sb. o službách s přesným a jasným vyúčtováním za teplo a teplou vodu schválil Senát “

 1. Autor redakčního čláku napsal: “Ministerstvo pro místní rozvoj tím reaguje na (…) možné vyžadování penále za to, že družstvo nebo SVJ doručí vyúčtování s drobnou chybou.”

  Toto tvrzení je nemyslem. Je možné. že redakční autor to nemá z své hlavy, nýbrž jen opsal nesmysl tvrzený ministerským úředníkem.

  Novela zákona č. 67/2013 Sb. se totiž vůbec nedotýká ustanovení § 13 zákona, kterým se upravují pokuty při neřádném vyúčtování. I nadále bude tedy platit, že při neřádném vyúčtování má příjmce služeb automaticky (ze zákona) nárok na pokutu za každý den prodlení. A to i v případě, kdy mu bude přeplatek vyplacen. Není tedy pravdou, že novela reaguje “na možné vyžadování penále”. Příjemce služeb má i nadále nárok na zákonnou pokutu, jestliže je mu doručeno vyúčtování které neobsahuje všechny předepsané náležitosti, a to i kdyby se snad jednalo pouze o “drobnou chybu”.

  Citované Tvrzení uvedené v článku je tedy zcela mimo právní realitu. Jde zřejmě jen o další důkaz toho, že ministerští úředníci netuší co je obsahem novely kterou sami pro vládu připravili.

  A je to také smutný důkaz toho, že redaktoři bezmyšlenkovitě opsali lži z propagačních materiálů šířených ministerstvem, namísto toho aby si zjistili a ověřili fakta.

  Doporučuji tedy článek stáhnout i s diskusí pod ním a napsat znovu, tentokrát bez ministerských nepravd.

  Odpovědět
 2. EU parlament i ministr Bartoš jsou tupci na n tou.
  Vodoměry mají lidé u sebe v bytech a mohou si je odečíst sami. Když si je nehlídají sami tak je informování prostřednictvím SVJ,BD apod. zbytečné.
  Co se tepla týče tepla hodnoty z ITN lidem nic neřeknou. Pak bude muset dodavatel ITN každý měsíc dělat výpočty nákladů na teplo. To se totiž skládá ze složky poměrových měřidel, podlahové plochy a koeficientů reflektující umístění pokoje.
  Celkově se tedy jedná jen o buzeraci vlastníků a samozřejmě o zvýšení nákladů na vyhodnocování spotřeb energií.
  Dej volovi funkci, vymyslí lejstro …

  Odpovědět
  • Naprosto s Vámi souhlasím. V SVJ náš výbor končí, abychom ještě hlídali k tomu jak byty topí, jak jeden na druhého práská a samozřejmě za to nese odpovědnost výbor SVJ a také pokuta. A další a další úžasná nařízení od roku 2013 za co odpovídá SVVJ.

   Odpovědět
  • Souhlasím jenom částečně a to s tím, že VDM si mohou již nyní koneční spotřebitelé sledovat sami. ALE, když se při konečném bilancování spotřeby vody za rok zjistí významný nesoulad mezi součtem náměrů v bytech a náměrem na patě domu , tak se již nedají dohledat příčiny nesouladu – čili záznam a případně vyhodnocování měsíční spotřeby vody je užitečné pro včasné zjištění problému a nápravě.
   V dalším textu nemáte pravdu, protože patrně nemáte s touto problematikou žádné praktické zkušenosti. Jirka

   Odpovědět
  • Moje řeč, už jsem to tady psal x-krát. Nedělejte z lidí nesvéprávné jedince.
   U vodoměrů je to jasné. Co se týče indikátorů tepla tam ty dílky mají taky určitou vypovídací hodnotu. Tyto údaje má každý neustále k dispozici když se podívá na displej indikátoru a musí mu být jasné, že když na konkrétním indikátoru měl předchozí topnou sezónu údaj např. 100 a nyní má 300, tak asi zaplatí víc protože dílků je víc, to dá přece rozum.

   Odpovědět
 3. Miki máš pravdu, já za SVJ platím 3500 Kč ročně. Jak to budeme platit za každý měsíc? A taky nevím co tím Bartoš míní, že za vše může válka na Ukrajině když o tom bláznivém zákonu už uvažovali loni.

  Odpovědět

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner