Nové informace: Do kdy bude platit úsporný tarif a jakou další pomoc stát nabídne?

Při stoupajících cenách energií nabízí domácnostem pomoc stát. Úsporný tarif na elektřinu, plyn a teplo obdrží všichni odběratelé, kteří mají smlouvu s dodavatelem energií. Současně platí odpouštění poplatků za obnovitelné zdroje, které jsou zahrnuty v rámci účtů za energie. Původní předpoklad hovořil o pokračování úsporného tarifu i v roce 2023, nyní dochází ke změně.

Úsporný tarif na konci roku končí

Příspěvek v podobě úsporného tarifu vláda původně schválila i pro rok 2023. Rozhodnutí bylo v rámci jednání vlády 5.10. zrušeno a nahrazeno zastropováním cen energií. V roce 2023 tedy již úsporný tarif nebude možný čerpat. Vláda za něj připravuje jinou podporu s vyšší finanční alokací ve formě zastropování cen energií.

Pomoc státu s cenami energií pro rok 2023 se soustředí na zastropování cen

Pomoc v podobě zastropování cen energií bude pro rok 2023 výrazně vyšší, než by byla s úsporným tarifem. Podle odhadů ministerstva financí by mohla dosáhnout výše až 130 miliard korun. Na úsporný tarif na rok 2023 bylo připraveno 22 miliard korun.

Je předpoklad, že domácnosti ušetří za elektřinu od 20 tisíc u malé spotřeby až po více než 100 tisíc korun u vysoké spotřeby. U plynu bude úspora od 1500 do více než 70 tisíc korun ročně.

Nejčastější dotazy

Jak žádat o úsporný tarif?

Úsporný tarif je přiznán domácnostem automaticky, nikde není nutné o nic žádat. 

Kdy bude sleva v rámci úsporného tarifu uplatněna?

Dodavatelé úsporný tarif zohlední v říjnových zálohách za elektřinu. Ti, kdo mají nižší zálohy, než je výše příspěvku, budou mít tarif zohledněn v zálohách za listopad, případně i prosinec.

1 komentář u „Nové informace: Do kdy bude platit úsporný tarif a jakou další pomoc stát nabídne?“

 1. Věta “Dodavatelé úsporný tarif zohlední v říjnových zálohách za elektřinu. Ti, kdo mají nižší zálohy, než je výše příspěvku, budou mít tarif zohledněn v zálohách za listopad, případně i prosinec.” je podle mého názoru v rozporu s platným právním stavem. Tato věta byla asi opsána z nějakého dezinformačního webu.

  Věta asi vychází z § 9 NV 262/2022 Sb. Tento paragraf ale platil pouze ve dnech 1.9. – 14.9. 2022 než byl zrušen NV 272/2022 Sb.

  Tato věta nemůže mít ani oporu v NV 298/2022 Sb., o zastropování cen pro rok 2023. Protože toto nové NV řeší pouze situaci v roce 2023 a o zálohách na 10 až 12/2022 nepojednává.

  Ostatní údaje o “pomoci” ve výši 130 miliard asi pochází ze stejného nedůvěryhodného zdroje. Dosud jsem nenarazil na propočet, jak je podložena částka 130 miliard.

  Navíc jakákoliv částka “pomoci” bude muset být získána do státního rozpočtu formou daní, protože stát žádné vlastní peníze nemá a šetřit na výdajích státu se neplánuje.

  Hezký den!

  Odpovědět

Napsat komentář