Ob Pixabay Money 605077 1920

Čechy trápí dluhy, které nejsou schopni splácet. Co dělat, když se dostanete do problému?

Finanční situace Čechů se v posledních měsících zhoršuje – alespoň to ukazují čísla společnosti CRIF, podle které stouplo zadlužení v Česku meziročně o 3,3 procenta na 3 biliony korun. Z toho 28 miliard nejsou dlužníci schopni splácet. Kromě toho se zvyšuje i objem krátkodobých úvěrů, což naznačuje, že je stále větší zájem o menší a rizikovější půjčky. Jak tedy s dluhy pracovat a kde jsou největší problémy?

Rising Cost Of Houses, Real Estate Concept

Jste si jisti, že nevlastníte někde nemovitost?

V Česku existují tisíce nemovitosti bez vlastníků. Jejich identifikování má svá pravidla. Jedním z nich je i datum. Nedostatečně identifikovaní vlastníci nemovitostí se o ně mohou přihlásit již pouze do konce roku 2023, jinak dle nového občanského zákoníku bezprizorní pozemky a stavby přejdou na stát. Kde a jak zjistíte, zda i na nás někde nečeká zapomenutý majetek?

House G15f108f2f 1920

Jaká rizika plynou při pronájmu bytu z trvalého pobytu nájemce?

Nájemce, který je občanem České republiky, nepotřebuje ke zřízení trvalého pobytu v pronajaté nemovitosti souhlas majitele. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, pronajímatel se o tom dokonce ani nemusí dozvědět. Úřad navíc trvalý pobyt zapíše, i kdyby to bylo v nájemní smlouvě výslovně zakázáno. Toto pravidlo přitom může přinést řadu rizik pro vlastníky nemovitostí.

Ob Pixabay Money 605077 1920

Na co se nejčastěji ptáte v souvislosti s novinkou dotací pro nízkopříjmové domácnosti v rámci NZÚ 2023?

Nová možnost pro SVJ a bytová družstva zohlednit v rámci podávání žádostí o dotace v nové etapě Nová zelená úsporám a NZU Light nízkopříjmové domácnosti vyvolává již od prvních dnů značný zájem. O odpověď na nejčastěji kladené dotazy jsme požádali Ing. Martina Hanáka, ředitele metodického odboru SČMBD.

Ob Ta Modulator Dn50 Ta Slider500 Scope

Na co se často ptáte v souvislosti s hydraulickým vyvážením otopné soustavy?

I když tomu ještě denní teploty příliš nenapovídají, podzim se nezadržitelně blíží. Stejně neúprosné budou i výdaje za vytápění. Kolik budeme za teplo doma platit poměrně může výrazně ovlivnit stav otopné soustavy v domě, konkrétně její hydraulické vyvážení. Tomuto tématu se věnoval i jeden z nedávných webinářů Akademie pro bytové domy. Vybrali jsme pro vás několik otázek z praxe, na které se účastníci webináře v jeho průběhu často ptali. Odpovídá Josef Jáchim, technický ředitel společnosti IMI Hydronic Engineering Česká republika a Slovensko.

Ob Snímek Obrazovky (5).jpgimg 20230323 160300

Nová zelená úsporám po bytové domy podzim 2023: Co se mění a zůstává?

Hlavní změny nového programového období dotačního programu Nová zelená úsporám se týkají navýšení některých jednotkových dotací, rozlišení nabídky pro různé skupiny žadatelů a možnost zálohového vyplácení. Bytová družstva, SVJ i další vlastníci bytových domů mohou prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR podávat žádosti o dotaci Nová zelená úsporám od 19. září 2023.

Ob Snímek Obrazovky (5).jpgimg 20230323 160300

Neplatičů v SVJ a družstvech přibývá. Jak úspěšné je vymáhání pohledávek?

Celkový dluh vůči bytovým družstvům a SVJ se v roce 2022 vyšplhal na téměř 170 milionů korun. Více jak polovina této částky je dlouhodobě nevymahatelná. Obyvatelé bytových domů tak často musí nedoplatky za energie či další služby uhradit z vlastního a sami se tak mnohdy dostávají do finančních problémů. Podíl nevymahatelných pohledávek přitom postupně narůstá.

Cookie Consent with Real Cookie Banner