Blíží se úprava limitních hodnot základní a spotřební složky při rozúčtování nákladů na vytápění?

Kvůli fatální energetické krizi, které nyní čelíme, je nutné udělat revizi stávajících vyhlášek souvisejících s rozúčtováním tepla v centrálně vytápěných domech. V době, kdy je naprosto klíčové omezovat energetické výdaje, je zapotřebí, aby předpisy týkající se tohoto rozúčtování lidi co nejvíce motivovaly k šetření. To současná úprava neplní.

MMR: Rozúčtování tepla v centrálně vytápěných domech nesmí lidi odrazovat od šetření energií

Není v zájmu České republiky odrazovat lidi bydlící v domech s centrálním vytápěním od šetření. Zejména tuto zimu je zapotřebí, aby se každý z nás uskromnil co nejvíce. Proto Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu začalo s rozborem možností úprav předpisů, které mohou ovlivnit spotřebu energií a jejich úspory v centrálně vytápěných domech.

Úprava limitních hodnot a parametrů základní a spotřební složky

Zaměřují se při tom na posouzení možností úprav limitních hodnot a stanovení parametrů základní a spotřební složky v současnosti platné vyhlášce z roku 2015. Diskuze se bude týkat také aktualizací pravidel pro dodávky teplé vody.

V této souvislosti se MMR, který má Vyhlášku č. 269/2015 Sb. ve své gesci, obrací na odbornou veřejnost disponující potřebnými vědomostmi a daty. Rádi by jí nabídli možnost účastnit se přípravných prací na těchto úpravách. Zájemci mohou směřovat své odůvodněné nabídky na emaily [email protected] nebo [email protected].

Aktualizace vyhlášky č. 269/2015 Sb. je součástí dalších připravovaných úprav pravidel pro vytápění a rozúčtování

Aktualizace vyhlášky je součástí probíhající práce na úpravách pravidel pro vytápění v reakci na současnou situaci a na hrozící omezení nebo ukončení dodávek zemního plynu do České republiky. Tato nová pravidla by měla umožnit vytápět na nižší teploty vnitřního vzduchu v obytných a dalších budovách v případě vyhlášení stavu nouze v teplárenství nebo v případě předcházení tomuto nouzového stavu. Stav předcházení nouze v teplárenství byl vyhlášen dne 6. září 2022.

4 komentáře u „Blíží se úprava limitních hodnot základní a spotřební složky při rozúčtování nákladů na vytápění?“

 1. Uvědomme si, že existují 2 protichůdná stanoviska, ke kterým neexistuje smysluplné řešení:
  – zastánci “spoření” – kteří by nejraději základní složku zrušili
  – zastánci “společných nákladů” – kteří argumentují tím, že tepelná izolace se používá pouze na vnější obálku domu a uvnitř funguje jako jeden celek s prohříváním “přes stěny”.

  Takže pokud nechcete investovat do izolací mezi jednotlivými byty či dálkového ovládání teploty v bytech (jediná možnost jak zaručit, že nikdo nepřetápí či nenechává se vytápět sousedy), tak budete mít vždy jen jedno z nepřesných řešení – žádné ideální řešení neexistuje.

  Odpovědět
 2. Jsem zastánce spoření, ale základní složku bych nerušil, je přece jasné, že teplo nějakým způsobem prostupuje přes stěny nebo ze stoupacího vedení. Ale klidně ti, kteří přetápějí, by mohli platit víc než 200 % průměru, a ti kteří netopí, by mohli platit méně než 80 % průměru. Základní složku bych určitě nějakou ponechal i tak dle podlahové plochy.

  Odpovědět
 3. Je mi to celé šetření k smíchu.
  V roce 2010 jsme za barák s 96 byty odebrali 2502,06 GJ tepla a za něj dali 1204334 Kč bez DPH. Po zateplení za 14 miliónů a všemožných úsporách (termohlavice, vyvážení soustavy, čištění…) spotřeba klesla o 32 % na 1708GJ, ale cena jen o 18 % na 997701Kč. Podívejte se na vodu. Kam jsme se to dopracovali. Fixní náklady na platy lidí stoupají, rozvody stárnou a cena materiálů na opravu stoupá. Ale spotřeba mezi kterou se vše dělí klesá. Jediným důsledkem je, že cena za měrnou jednotku stoupá. Cena bude stoupat ikdyby náklady byly menší či stejné po celou dobu. Je to jako jízda autem. Pokud pojedete v autě k moři sami platíte celé auto, pokud vás pojede víc tak na vás dopadne menší podíl. Takže čím víc se bude šetřit tím dražší to všechno bude.
  A rozdělování nákladů na základní a spotřební složku je na … prd. Já jsem reguloval teplotu při odchodu do práce, ale plný barák důchodcí topících na 25 a klepajících se u toho zimou mi hodil při výpočtu nedosažení limitu a sankční koeficient – platil jsem i za teplo co jsem neodebral. Takže výmysly MMR a vlády jsou na dvě věci … na nic a na …
  Dokud nebude na celý barák jednotné dálkové ovládání teploty v bytech, tak to vždy bude nespravedlivé.

  Odpovědět
 4. MIKI – je to pravda. Jsme sice menší dům o 14 bytech, ale v současné době jedna strana domu “jede” naplno jen trubky hučí. Ostatní topí umírněně. Sleduji to na měřidle dodávky tepla do domu, dělám si každý měsíc odečet. V současné době ti co trochu šetří, dojíždí na ty, kteří jedou naplno. A to zima ještě vlastně žádná není. U nás je to obráceně – důchodci jsou rozumní a snížili spotřebu tepla. Mladíci jedou naplno. A teď babo raď. Nic se s tím nedá dělat, vše lidi musí poznat ve chvíli, až dostanou vyúčtování a protočí se jim panenky. Pak teprve budou plakat, abychom jim dali splátkový kalendář. Tito lidé mohou SVJ poslat do platební neschopnosti vzhledem k dalšímu nárůstu cen, které se netýká jen topení a teplé vody. A je jim to úplně jedno…..
  Řešení není zas tak jednoduché, jak to vypadá. Rozpočítání bych nechal na základní a spotřební složku, ale s nižšími limity které dovolují si určit, jak kdo bude topit. To je asi jediná cesta, jak z toho všeho ven. Uvidíme, snad moudří rozhodnou dobře zvláště, když oslovují odborníky z praxe.

  Odpovědět

Napsat komentář