Směrnice EED o energetické účinnosti: Příležitost, nikoli zbytečnost

Lepší kontrola spotřeby energií, včasné odhalení závad či příležitost výrazně ušetřit – to jsou jen některé z benefitů, které spotřebitelům přináší nová pravidla vázaná na směrnici o energetické účinnosti. Ačkoli je dané nařízení někdy vnímáno jako nadbytečná legislativní povinnost, jde mnohem spíše o příležitost, jak zefektivnit své nakládání s vodou a teplem.

Směrnice EED do české legislativy

Směrnice EED byla implementována do české legislativy formou novely několika legislativních předpisů, zejména energetického zákona, zákona o hospodaření energií a zákona 67/2013.

Zákon o hospodaření energií ukládá od 1. ledna 2022 povinnost instalovat stanovená měřidla – v praxi bytové vodoměry a měřiče tepla – a indikátory na radiátorech s dálkovým odečtem. Tato podmínka byla značně medializována a v diskuzích zaznělo mnoho argumentů, které poukazovaly na další zbytečnou povinnost ukládanou majitelům, správcům objektů a SVJ. Opak je pravdou.

Zákon definuje dálkově odečitatelné měřidlo nebo indikátor jako zařízení, pro které k provedení odečtu není nutný přístup do jednotlivých bytů nebo nebytových prostor. Této definici tak vyhovuje jak měřidlo nevybavené žádným sofistikovaným komunikačním rozhraním, je-li instalováno ve společných prostorech domu, tak i měřidlo či indikátor, jenž je odečítán pochůzkovým způsobem. Taková zařízení jsou instalována již mnoho let a jedná se o naprosto standardní technologii. Budovy s takto odečítanými měřidly lze kdykoliv dodatečně vybavit komunikačními uzly a celý odečtový proces plně automatizovat.

Spotřeba i závady pod kontrolou v reálném čase

Budovy umožňující on-line odečet měřidel nabízejí svým obyvatelům mnoho možností, které jiné používané odečty neposkytují. Velkou výhodou je například průběžný dohled měřidel, kdy je informace o poruše měřidla nebo indikátoru k dispozici prakticky okamžitě.

Velká překvapení při platbě nákladů na spotřebu vody přinášejí nenápadní žrouti, jako jsou protékající splachovače WC nebo pojistných ventilů zásobníkových ohřívačů. Přes ně může v průběhu roku protéci mnoho desítek kubíků vody. Inteligentní on-line odečtový systém takové úniky snadno identifikuje a podá hlášení majiteli bytu prostřednictvím e-mailu nebo SMS.

Čtěte také:  Skutečný začátek topné sezóny se blíží. Co je nutné právě teď zkontrolovat?

Řada spotřebičů vody v bytech je připojována pomocí pružné připojovací hadice. Častou závadou těchto hadic je jejich prasknutí, následkem čehož dojde k nekontrolovanému úniku vody. Inteligentní on-line odečtový systém zvládne zpracovat takovou událost jako havarijní stav a opět dokáže velmi rychle na vzniklou závadu upozornit, či dokonce přívod vody do bytu uzavřít.

Povinnost měsíční informovanosti o spotřebě

Novela zákona 67/2013 zavádí od 1. ledna 2027 povinnost informovat spotřebitele o jejich spotřebách tepla a teplé vody v bytech nejméně jedenkrát měsíčně. Vzhledem k dramatickému nárůstu cen energií v posledních měsících se mnoho majitelů objektů, především bytových družstev a SVJ, rozhodlo nečekat na termín stanovený zákonem, ale realizovat technická opatření tak, aby byly měsíční informace spotřebitelům předávány co nejdříve. Dává jim to možnost upravovat své spotřebitelské chování a dosáhnout tím výrazných finančních úspor. Obecně se jedná o velmi prozíravý krok, který lze ostatním pouze doporučit.

/Autor Petr Holyszewski, vedoucí technického oddělení Měření a regulace společnosti Enbra/

2 komentáře u „Směrnice EED o energetické účinnosti: Příležitost, nikoli zbytečnost“

 1. Autorem článku je vedoucí technického oddělení Měření a regulace ENBRA. Chápu a souhlasím, že pro něho je to skutečně PŘÍLEŽITOST jak zvětšit svůj business, který mu zajistila EU resp. zákonem stát.

  Pro drtivou většinu vlastníků a nájemníků je to pouze ZBYTEČNOST, kterou si navíc pod sankcí musí zaplatit.

  Vlastníci a nájemníci jsou donuceni a budou šetřit energiemi nikoliv nějakým nesmyslným nedokonalým měsíčním informováním, ale státem nezvádnutou výší energií, vysokou inflací, snižováním valorizací důchodů, plánovaným zvýšením DPH, daně z nemovitých věcí, odvodů u živnostníků atd.

  Hezký den!

  Odpovědět
 2. Souhlasím s panem Pavlem.
  Pro vlastníky bytů předražená naprostá zbytečnost zvyšující náklady na bydlení.
  Kdo má zájem tak si spotřeby přečte třeba každý den sám a zadarmo. Kdo o to zájem nemá tak jej to stojí odečtové a provozní náklady byť je mu spotřeba ukradená.
  Pro poskytovatele rozúčtování a měření jde samozřejmě o vynikající příležitost jak se dál nabalit, za zbytečnost. Někteří poskytovatelé to vidí sice stejně jak vlastníci, ale musí s davem jinak vypadnou z trhu.
  Nejsmutnější je, že není jednotné rozhraní a každý dodavatel měřáků dodává vlastní odečtové sady se svým SW… takže si uzamknou SVJ/BD min na 5 – 10 let s diktátem svých cen za “služby” o které nikdo z vlastníků nestojí.

  Odpovědět

Napsat komentář