Ob Img 20230528 120107

Legislativa družstevního bydlení je nedostačující. V jakých situacích neumí pomoci?

Legislativu družstevního bydlení je třeba změnit, shodli se účastníci březnového odborného semináře v Poslanecké sněmovně s názvem „Příležitosti a výzvy družstevního bydlení v České republice”. Jak se účastníci semináře shodli, současná situace staví před družstva řadu překážek. Co nejvíce provoz a řízení bytových družstev komplikuje?

Komentujeme: V našem domě novou povinnost měsíční informovanosti o spotřebě nechceme

Od počátku letošního roku platí pro domy s dálkovými odečty spotřeby tepla a teplé vody povinnost poskytování měsíční informovanosti. Mezi dalšími legislativními změnami rozproudila právě měsíční informovanost nejvíce diskusí. V některých domech ji považují za nadbytečnost a dohodli se, že měsíční informovanost poskytovat nebudou. Je možná tato volba a jakou částkou poskytování měsíční informovanosti rozpočet vlastně zatíží?

Prague 7172594 1280

Pravidla rozúčtování se od roku 2024 mění

Od roku 2024 se mění pravidla rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům, které upravuje vyhláška MMR č. 269/2015 Sb. Právě toto téma bylo ústředním motivem semináře a webináře Ing. Jiřího Zerzaně, externího konzultanta DMS ČR pro oblast měření a rozúčtování, které byly určeny pracovníkům členských družstev sdružení. Jaké jsou nejdůležitější změny?

Prague 7172594 1280

Ekonomický workshop členů Družstevního marketingového sdružení se zaměří na správu bytových domů

Dne 5. října t.r. se uskuteční druhý letošní ekonomický workshop členů Družstevního marketingového sdružení Česká republika na ekonomická a účetní témata související se správou bytových domů, s fungováním společenství vlastníků jednotek nebo bytových družstev. Účast na setkání tentokrát přijal také JUDr. Marek Novotný, externí konzultant sdružení pro oblast legislativy bydlení.

Prague 7172594 1280

Fórum BD 2023 očekává rekordní účast a řadu aktuálních témat

Letošní 5. ročník konference Fórum BD 2023 slibuje rekordní účast zástupců bytových družstev z celé České republiky. Účast na setkání k dnešnímu dni potvrdilo 70 předsedů či ředitelů. Už nyní se můžeme společně těšit na oslavu malého jubilea konání akce, na kterou jsou zvány subjekty, především velká bytová družstva, která v součtu vlastní nebo spravují více než milion bytů v Čechách a na Moravě.

Ob Img 20230415 122325

Zájem o podporované nájemní bydlení je značný

Po necelém měsíci od zahájení příjmu žádostí do programu Nájemní bydlení obdržel Státní fond podpory investic (SFPI) jedenáct žádostí za 524 milionů korun. SFPI má pro tento rok připraveno 800 milionů korun, přičemž by mohlo vzniknout až 300 nájemních bytů. Další programy se připravují.

Pexels Towfiqu Barbhuiya 8693379

Směrnice EED o energetické účinnosti: Příležitost, nikoli zbytečnost

Lepší kontrola spotřeby energií, včasné odhalení závad či příležitost výrazně ušetřit – to jsou jen některé z benefitů, které spotřebitelům přináší nová pravidla vázaná na směrnici o energetické účinnosti. Ačkoli je dané nařízení někdy vnímáno jako nadbytečná legislativní povinnost, jde mnohem spíše o příležitost, jak zefektivnit své nakládání s vodou a teplem.