Ob Pexels Patrycja Grobelny 12034871

Co a kdy se změní v rozúčtování díky nové kategorizaci dělení základní a spotřební složky podle PENB?

S platností od 1.1. 2024 Vyhláška č. 274/2023 Sb. o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům zavádí novou kategorizaci dělení základní a spotřební složky podle tepelně technického stavu budovy. Rozhodující pro zařazení do dané kategorie je takzvaný koeficient prostupu tepla Uem, který naleznete v PENB.

Water G5c1bc5a1a 1920

Kolik vody v domácnosti ušetříte vy?

Vodné a stočné už dávno nepatří mezi zanedbatelné položky rodinného rozpočtu. K úsporám nám pomohou správně zvolené spotřebiče, vyplatí se i popřemýšlet o našich zvyklostech. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak vodu ušetřit.

Prague 7172594 1280

Pravidla rozúčtování se od roku 2024 mění

Od roku 2024 se mění pravidla rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům, které upravuje vyhláška MMR č. 269/2015 Sb. Právě toto téma bylo ústředním motivem semináře a webináře Ing. Jiřího Zerzaně, externího konzultanta DMS ČR pro oblast měření a rozúčtování, které byly určeny pracovníkům členských družstev sdružení. Jaké jsou nejdůležitější změny?

Ob Foto 1

Jakých úspor můžete dosáhnout při hydraulickém vyvážení otopné soustavy?

Jak ušetřit za vytápění v bytovém domě? Řešením s nízkými náklady je hydraulické vyvážení otopné soustavy. Kromě úspor přes 20 % energie vám zároveň pomůže vyřešit celou řadu problémů s otopnou soustavou. Shlédněte webinář Akademie pro bytové domy, kde se o hydraulickém vyvážení otopné soustavy dovíte více. Webinář bude on-line vysílán 16.5.2023, shlédnout jej můžete i ze záznamu.

Ff

Jak se vyvarovat nedoplatku ve vyúčtování

V těchto týdnech jsou doručována roční vyúčtování služeb. Zdražování energií má za následek, že mnozí budou mít v letošním vyúčtování nedoplatek. S tím už nelze dělat nic jiného, než jej uhradit. Příští vyúčtování už ale může být příjemnější. Řešením je úprava výše zálohových plateb.