Kolik vody v domácnosti ušetříte vy?

Vodné a stočné už dávno nepatří mezi zanedbatelné položky rodinného rozpočtu. K úsporám nám pomohou správně zvolené spotřebiče, vyplatí se i popřemýšlet o našich zvyklostech. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak vodu ušetřit.

Víte, kolik litrů činí rozdíl mezi ručním mytím nádobí a myčkou?

Prvním doporučením je použít myčku místo ručního mytí nádobí. Průměrný rozdíl mezi spotřebou vody v myčce a ručním mytím je totiž až 80 litrů na jeden cyklus. A jak následně „ulevit“ samotné myčce? Pijte například vodu nebo čaj celý den z jedné skleničky. Myčku pusťte, až je zcela plná, a vyberte ekologický program. Nádobí nepředmývejte, zbytky jídla stačí seškrábnout do koše.

„Podle výzkumu společnosti IPSOS z roku 2021 více než polovina Čechů, kteří používají myčku, nádobí předmývá pod tekoucí vodou. To je zcela zbytečné, kvalitní kapsle do myčky si poradí i s těmi nejodolnějšími nečistotami. Myčka navíc zvládne nádobí při vysokých teplotách také spolehlivě vydezinfikovat. Při ručním mytí však nikoli, jelikož voda nedosáhne teploty 60 stupňů,“ říká Lukáš Klimek za značku Finish.

Proč byste měli vybrat pračku s funkcí páry?

Co se týká praní, začněme otázkou, zda musí všechno jednou použité prádlo rovnou do pračky. Oděvy z přírodních materiálů odborníci radí nechat jen vyvětrat a obléct vícekrát. Vlna má navíc třeba díky obsahu lanolinu samočisticí schopnost. Při praní pak podobně jako u myčky dbejte na to, aby byla pračka plná. Automatická detekce zatížení nebo funkce sníženého zatížení mohou rovněž pomoci šetřit. Pokud vybíráte nový spotřebič, kromě energetické náročnosti sledujte i spotřebu vody a porovnejte jednotlivé modely. Rozdíly mohou být značné. Věděli jste, že pračka s funkcí parního praní šetří až 30 % běžně spotřebované energie i vody?

Máte dojité splachování a přesto nešetříte?

Systém tzv. dvojitého splachování je s rostoucím počtem rekonstruovaných koupelen stále populárnější. Britská nevládní organizace Waterwise, která se zaměřuje na šetření vodou, však odhaduje, že zhruba z 5–8 % toalet pravidelně odtéká voda mimo spláchnutí, přičemž většina z nich má právě dvojité splachování. Zkuste svou toaletu zkontrolovat, zda funguje, jak má. Lidé si také často pletou tlačítka, z nichž jedno splachuje menším množstvím vody, a pro jistotu stlačí obě najednou. K úspoře vody však bohužel nedojde.

Čtěte také:  Jaké bude zdražení tepla v Praze?

Spotřebu vody ohlídají perlátory a termostatické nebo pákové baterie

Vodou lze šetřit i díky kuchyňským a koupelnovým bateriím. Na ty starší můžete nainstalovat perlátory, které provzdušní a zredukují průtok vody. Sami nepoznáte rozdíl, ale vody spotřebujete méně. Totéž platí pro úsporné sprchové hlavice. Pokud baterie měníte, sáhněte po těch pákových. Oproti klasickým kohoutkovým výrazně zkracují dobu potřebnou k požadované teplotě vody, a jsou tak o 30–40 % úspornější. Stále populárnější jsou rovněž bezdotykové systémy s čidly, které zaznamenají ruce v blízkosti baterie.

1 komentář u „Kolik vody v domácnosti ušetříte vy?“

  1. A čím víc vody ušetříme, tím dražší ji budeme mít.
    Náklady na údržbu vodárenské infrastruktury se bude rozkládat mezi stále menší objem vody.
    Za chvíli bude voda v PETkách levnější jak z vodovodu…

    Odpovědět

Napsat komentář