Komentujeme: V našem domě novou povinnost měsíční informovanosti o spotřebě nechceme

Od počátku letošního roku platí pro domy s dálkovými odečty spotřeby tepla a teplé vody povinnost poskytování měsíční informovanosti. Mezi dalšími legislativními změnami rozproudila právě měsíční informovanost nejvíce diskusí. V některých domech ji považují za nadbytečnost a dohodli se, že měsíční informovanost poskytovat nebudou. Je možná tato volba a jakou částkou poskytování měsíční informovanosti rozpočet vlastně zatíží?

Jak to vidíte vy?

Pokud v domě měsíční informovanost nechtějí, jasným argumentem je vlastní průběžné sledování hodnot spotřeby. V měsíční informovanosti nevidí přínos, k čemuž ještě více přispívá fakt, že poskytované informace nejsou poskytovány v korunách, ale v jednotkách spotřeby. Další častým argumentem jsou náklady, které s poskytováním měsíční informovanosti souvisí.

Výsledkem je, že se v některých domech dohodli nebo i odhlasovali na shromáždění, že tuto novou povinnost zavádět nebudou.

Povinnost stanoví zákon

Povinnost měsíční informovanosti s platností od 1.1.2024 stanoví zákon 424/2022 Sb. (vztahuje se na domy, které jsou již vybaveny měřícími přístroji s dálkovými odečty). Odhlasování na shromáždění, že tuto povinnost ve vašem domě nechcete, je tedy neplatné. Pokud se rozhodně přímo některý vlastník bytu nebo člen družstva, že tyto informace nechce dostávat, je to jeho volba. Můžeme však doporučit, aby byla tato skutečnost písemně zaznamenána.

„Odpovědnost za poskytování informací je na poskytovali služeb, tedy na SVJ ve většině případech nebo na bytovém družstvu, případně na vlastníkovi bytového domu. Zákon stanovuje sankci v §13 odst. 2, kdy je příjemce služeb (vlastník) oprávněn vymáhat pokutu 50 Kč denně za nedodání informace o výši měsíční spotřeby tepla a teplé vody do konce následujícího kalendářního měsíce,“ upozorňuje Mgr. Bc. Vojtěch Opočenský, advokát ze společnosti Pikes Legal, s.r.o.

„Samozřejmě s ohledem §8a odst. 4 citovaného zákona by bylo nejvhodnější, aby byly měsíční spotřeby dostupné na dálkově dostupném úložišti, do kterého budou mít vlastníci přístup. Oznámení o zřízení tohoto uložiště je možné provést vlastníkům standardní cestou, jak SVJ ukládají stanovy,” doplňuje právník.

Čtěte také:  Levnější topení pro lidi nebo jen výhodná provize pro prodejce?

Kolik za měsíční informovanost skutečně zaplatíme?

Výrazným důvodem pro odmítání nové povinnosti je obava z nárůstu nákladů. V různých diskusích se můžeme setkat s řadou individuálních modelových výpočtů, jak drahá tato služba bude. Výsledkem jsou značně rozdílné částky, které se pohybují i v řádech stokorun. Oslovili jsme několik rozúčtovacích společností, které službu měsíční informovanosti o spotřebě poskytují v rámci svých portálových služeb. Jednotná cena není stanovena, může se lišit podle poskytovatele služby a některých dalších podmínek. Alespoň pro rámcovou představu lze uvést ilustrační příklad domu s 30 bytovými jednotkami, kde lze očekávat kompletní náklady na měsíční informovanost cca do 20 Kč/byt a měsíc. Mimochodem, tato informace zazněla i na webináři Akademie pro bytové domy, který byl věnován právě novinkám v legislativě rozúčtování tepla a teplé vody. Zhlédnout jej můžete na youTube kanálu Akademie pro bytové domy.

Výdaje za měsíční informovanost budou v ročním vyúčtování vedeny v samostatné položce.

2 komentáře u „Komentujeme: V našem domě novou povinnost měsíční informovanosti o spotřebě nechceme“

  1. To, že budou výdaje za měsíční informovanost ve vyúčtování vedeny v samostatné položce – je Váš návrh (zdá se mi to tak) nebo je to založeno na nějaké skutečné povinnosti/paragrafu zákona či vyhlášky? Podle mého jde o náklady “vlastní správní činnosti SVJ” stejně jako náklady za odečty a rozúčtování nákladů. Těžko jde o náklady tepla/teplé vody či čehokoliv jiného

    Odpovědět
  2. Dle mého názoru je tato zákonná povinnost naprostý nesmysl. Na měřičích, které jsou instalovány v našem domě, si můžeme jednotky přečíst kdykoli, a nevidím jediný rozumný důvod, proč bychom za tuto informaci měli cokoli navíc platit.

    Odpovědět

Napsat komentář