Zaznamenali jste?

Připomeneme aktuální dotace, které vám mohou výrazně pomoci s financováním. Zopakujeme si naše povinnosti s blížícím se ročním vyúčtováním za teplo a vodu. Necháme vám nahlédnout do obsahu nového čísla Okolo bytu. Upozorníme na novou povinnost právnických osob ohlásit svého skutečného majitele, kde bytovým družstvům zbývá ke splnění povinnosti čas již jen do konce tohoto kalendářního roku.

Dotační program Podpora bydlení 2019 je již otevřen

V rámci podprogramu Bytové domy bez bariér lze získat dotaci 50 % na výstavbu výtahu nebo bezbariérového vstupu do bytového domu, který má čtyři a více nadzemních podlaží a doposud nebyl výtahem vybaven. Cílem podprogramu je odstranění co nejvíce bariér v bytových domů, avšak úplné odstranění všech bariér přístupu k bytům není podmínkou.

Dotace je omezena částkou 800 tisíc korun na jeden výtah a 200 tisíc korun na jeden bezbariérový vstup do domu. K rozdělení je pro rok 2019 připraveno 200 miliónů korun. Žádosti je možné předkládat od 7. listopadu 2018 do 1. 2. 2019. Kdo může o dotaci žádat a na co je možné dotace čerpat se můžete dočíst v našem článku Dotace Bytové domy bez bariér 2019.

K tématu se vám může hodit shlédnutí webináře Jak pořídit výtah do domu, kde dosud není. Tento webinář je ke stažení zdarma.

Máte v pořádku GDPR?

Změny v rámci ochrany osobních údajů, které v letošním roce vstoupily v platnost, se dotýkají i rozúčtování tepla a vody. Vzhledem k tomu, že se konec ročního zúčtovacího období blíží, ještě jednou připomínáme, že je nutné vaší rozúčtovací společnosti vrátit podepsanou smlouvu o zpracování osobních údajů, které společnosti na svá SVJ a BD rozesílali. „I když se to může zdát jako formalita, je to nezbytná podmínka pro to, aby rozúčtovatelé mohli v termínu provést roční rozúčtování nákladů na teplo a vodu tak, jak vyplývá z uzavřených smluv,“ vysvětluje Jarmila Trčková, vedoucí rozúčtovacího oddělení ista Česká republika s.r.o.

Čtěte také:  Komentujeme: Poplatky za služby v bytě

Nová povinnost právnických osob ohlásit svého skutečného majitele

Od 1. 1. 2018 vstoupila v platnost evidence údajů o skutečných majitelích právnických osob (také jen „evidence skutečných majitelů“). Povinnost zapsat do předmětné evidence své skutečné majitele mají i BD a SVJ. Nejvyšší čas na splnění povinnosti mají bytová družstva, která musí zapsat svého skutečného majitele do 1. 1.2019, Společenství vlastníků jednotek musí svého skutečného majitele zapsat do 1. 1. 2021.

Povinnost právnických osob ohlásit svého skutečného majitele (evidence skutečných majitelů) stanoví zákon č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických osob a o evidenci svěřeneckých fondů, ve znění účinném od 1. 1. 2018 byla zřízena evidence údajů o skutečných majitelích právnických osob.

Aktuální vydání Okolo bytu 4/2018

Věděli jste, že neznalost a nezájem o energetickou náročnost bydlení provází až třetinu bydlících? Každý desátý Čech bydlí v domě
s nehospodárnou třídou energetické náročnosti D, E, F či dokonce G. To nás stojí desetitisíce korun ročně navíc. U běžného bytu je rozdíl mezi nejhorší a nejlepší energetickou třídou kolem 60000 Kč ročně a třídami G a C asi 45 000 Kč. Celý článek si kromě tištěného Okolo bytu můžete přečíst také na okolobytu.cz.

Zima o sobě sice sotva dala vědět, ale rozhodně ještě neřekla své poslední slovo. V Okolo bytu jsme pro vás připravili seznam tipů, díky kterým můžete ušetřit za vytápění. Znáte optimální teploty v jednotlivých místnostech a dodržujete je? Ložnice 17 – 20 °C, kuchyň stačí 18 °C. Nejteplejším místem bytu je obývací a dětský pokoj s teplotou 20 až 22 °C. Pozor! Zvýšení teploty v místnosti o 1 °C zvýší výdaje za topení o 6 %.

Na naší tepelné pohodě a výdajích za teplo se často podepisují i okna, která špatně těsní. V článku pro vás odborníci připravili postup, jak problém vlastními silami a snadno odstraníte.

Čtěte také:  Neuniklo vám?

V časopise nechybí ani blok informací, které využijí především statutární zástupci SVJ a družstev. Jsou to zejména články: SVJ se ocitají bez vedení, Na co si dát pozor při prodeji půdy nebo jiných společných prostor, Údržba chodníků, 12 důležitých poznámek k umístění kamerových systémů v bytových domech a některé vybrané otázky a odpovědi odborníků.

Časopis si můžete objednat zde.

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?