Ob Snímek Obrazovky (5).jpgimg 20230323 160300

Nová zelená úsporám po bytové domy podzim 2023: Co se mění a zůstává?

Hlavní změny nového programového období dotačního programu Nová zelená úsporám se týkají navýšení některých jednotkových dotací, rozlišení nabídky pro různé skupiny žadatelů a možnost zálohového vyplácení. Bytová družstva, SVJ i další vlastníci bytových domů mohou prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR podávat žádosti o dotaci Nová zelená úsporám od 19. září 2023.

1

Sociální bydlení musí být výrazně dostupnější

MMR reaguje na kontrolní akci NKÚ a připravuje plán podstatného zvýšení dostupnosti sociálního bydlení. Dosavadní podmínky pro zřizování dostupného bydlení byly označeny za nevyhovující. MMR v čele s ministrem Bartošem připravuje razantní změny ve prospěch lepší dostupnosti sociálního bydlení.

Foto Jakub Jílek

Předfinancování dotací z programu Nová zelená úsporám

Již od října lze podávat žádosti o dotace v programu Nová zelená úsporám pro bytové domy, přičemž o dotace z něj mohou žádat všechna bytová družstva a společenství vlastníků z celé ČR. Co má program NZÚ společného s programem IROP a proč se většina příjemců dotací neobejde bez bankovního úvěru, na to jsme se zeptali ing. Ladislava Kouckého, manažera pro BD a SV z ČSOB.

Petr Klas

Od dnešního dne lze podávat žádosti o dotace Nová zelená úsporám. Pro koho je výhodný?

Dnes byla spuštěna další etapa dotačního programu Nová zelená úsporám – nově se slučuje s programem Dešťovka, propojuje se také s kotlíkovými dotacemi a slibuje zjednodušení celého procesu žádostí. O podporu je přitom možné žádat na renovace jak bytových domů, tak například trvale obývaných rekreačních objektů. Pro koho je program vhodný, do jaké míry reflektuje současný stav na stavebním trhu a neustále vzrůstající ceny i nedostatek materiálů?

foto: Prokop Dvořák

Stále ještě můžete žádat o dotace na výtah

Ještě čtrnáct dnů je možné podávat žádosti o dotace v rámci druhé výzvy programu Bytové domy bez bariér. Jak se druhá výzva liší, zda se dostane na všechny zájemce a na co si dát při zpracování pozor? Na otázky Okolobytu.cz odpovídá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Foto Jakub Jílek

Dotace Nová zelená úsporám od října se změnami. Kolik peněz a na co?

Nová etapa dotací Nová zelená úsporám přináší řadu novinek. Příjem žádostí se rozběhne v říjnu a plynule naváže na program stávající. Do roku 2030 mohou žadatelé z evropských i národních zdrojů získat dotace v minimální výši 39 miliard korun. O dotaci Nová zelená úsporám budou moci nově žádat jak vlastníci domů v Praze, tak i v celé republice.

Foto Emanuele Crava Pixabay

Také letos budete moci podávat žádosti o dotace Bytové domy bez bariér 2021, včetně dotace na výtahy

V rámci podprogramu Bytové domy bez bariér bude možné opět žádat i o dotace na dostavbu výtahu. Každoročně je o tuto dotaci mezi vlastníky bytových domů velký zájem. Přesný termín vyhlášení dotace bude zveřejněn na stránkách mmr.cz, předpokládaný termín je přelom listopadu a prosince. Rozhovor pro Okolo bytu poskytla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.