Výměna radiátoru v bytě. Můžete připravit o teplo a peníze sebe i celý dům

Jsou ošklivé, tečou, špatně se čistí, zabírají příliš místa, jsou zbytečné.  Staré litinové radiátory v bytech nepatří mezi naše oblíbence.  Byt je váš, tak proč byste je měli doma strpět? Výměna radiátorů, či dokonce jejich odstranění ale rozhodně není tak jednoduché.

Co je důležité vědět, než se pustíte do výměny radiátoru?

Z pohledu uživatele nebo vlastníka bytu se to jeví jako bezproblémová výměna kusu za kus. Nejčastěji měníme litinové radiátory za nové deskové typy. Vzhled je z pohledu nás, laiků, také většinou to jediné, co nás zajímá. Při výměně radiátoru ale musíme v první řadě zvolit typ, který má stejný výkon. „Každý radiátor v bytě je součástí celkové otopné soustavy v domě, která je dimenzována na určitý teplotní spád,“ vysvětluje princip distribuce tepla v domě Zbyněk Dvořák ze společnosti ČEZ Bytové Domy.  Jakýkoliv zásah do nastavených hodnot nebo odpojení radiátoru v bytě, může znevážit investici do vyvážení hydraulické soustavy. Nejčastější situací je právě výměna. Důsledkem může být nedotápění v horních bytech, a naopak přetápění v bytech v nižších patrech.

Velikost konkrétního radiátoru – tedy přesněji jeho výkon, vychází z výpočtu potřeby tepla pro vytopení dané místnosti.  Výměna původního radiátoru za nový, který by měl nižší výkon, se dotkne přímo i vás, protože můžete mít problém vytopit místnost na obvyklou teplotu.

„Nový radiátor by měl mít i shodný regulační ventil, který řídí průtok a vyvážení otopné soustavy,“ upozorňuje na další důležitou podmínku správné výměny Zbyněk Dvořák.

Výměna radiátoru není záležitost pro domácího kutila

I když si můžete přečíst v některých článcích, že výměna radiátoru je opravdu snadná, svěřte ji odborné firmě. Ta vám také navrhne správnou velikost, výkon a regulační ventil tak, aby odpovídal požadavkům nastavení otopné soustavy.

Čtěte také:  Rekonstrukce bytu: Jak designéři zkombinovali klasické i moderní?

Dostali jste souhlas s výměnou radiátoru?

Nejčastěji podceňovaným faktem je skutečnost, že za určité situace i výměnou jednoho radiátoru v domě můžete rozhodit celou regulaci otopné soustavy. Proto je nezbytné, aby výměna vždy probíhala se souhlasem vlastníka domu.  Někteří vlastníci požadují také doložit, že výměnu bude provádět odborná firma.

Majitel bytu by měl ve své žádosti o souhlas s výměnou doložit, že nový radiátor bude mít shodný průtok a hodnotu, jako dosud. V tom případě se v rámci celé otopné soustavy výměna nijak negativně neprojeví.

Zejména při rekonstrukcích, kdy je propojen obývací pokoj s kuchyní, dochází i k odpojení celého radiátoru, který z pohledu uživatelů bytu je teď už nadbytečný. V rámci celé otopné soustavy má ale stále význam a zrušení radiátoru by mělo být výhradně na rozhodnutí vlastníka domu.

Jak výměna radiátoru probíhá?

Výměna radiátoru je nejčastěji prováděna při vypuštěné otopné soustavě – nejčastěji stačí jen stoupačka, na kterou je měněný radiátor napojen.  Zkušené firmě nezabere výměna zpravidla více než dvě hodiny.

Častým dotazem je, zda je možné měnit radiátor i v zimě, v průběhu topné sezóny.  Je to možné, ale je nutné vycházet z podmínky krátkodobého vypuštění minimálně jedné stoupačky. V té době tedy nebudou tyto všechny byty vytápěny. V tomto případě je v zájmu dobrých sousedských vztahů tento záměr projednat i s těmito vlastníky bytů a výměnu radiátoru realizovat s ohledem na aktuální počasí.

Proto je výhodnější měnit radiátor mimo topnou sezónu. Souhlas a podmínka vypuštění stoupačky ale platí i v tomto případě.

Dodržíte-li všechny zásady, budete s novými radiátory spokojení. V interiéru budete mít spolehlivou požadovanou teplotu. Nové radiátory také přinášejí úsporu v nákladech na vytápění.  Podle zkušeností jsou udávány úspory až kolem 20 %.

Log in with your credentials

Forgot your details?