Také zvažujete, pořídit si do bytu klimatizaci? Pozor, abyste nešlápli vedle!

Při výběru klimatizace do bytu existuje řada kritérií, na která by se měl člověk zaměřit – od velikosti klimatizovaného prostoru přes energetickou úspornost až po další využití jednotky v chladných měsících. Nejen tyto je nutné zvážit, aby vám dávala klimatizace v bytě opravdu smysl.

Jakou klimatizaci koupit? Rozhodovat bude výkon klimatizace

Při výběru řešení, jak ochladit byt, se budeme muset rozhodnout, zda zvolíme mobilní, nebo pevnou klimatizaci. Výrazně vyšší komfort chládku nám zajistí pevná klimatizace, která se skládá ze dvou jednotek – vnitřní a vnější. Setkáváme se také s pojmenováním splitová klimatizace.

Určitě významným kritériem, které by nemělo být v při výběru opomenuto, je výkon klimatizace. Platí přitom pravidlo, že čím větší prostor, tím větší výkon je potřeba. V případě multisplitových klimatizací se však toto kritérium dá vyřešit přidáním další vnitřní jednotky.

Pro stanovení optimálního výkonu klimatizace existuje vcelku jednoduchá rámcová pomůcka, podle které by na 1 m³ mělo připadat zhruba 30 wattů chladícího výkonu. U středně velkého obývacího pokoje o rozměrech 6 x 4 metrů a výšce stropu okolo 2 a půl metru by tak mělo stačit zařízení o výkonu cca 1,8 kW. Odborníci však doporučují počítat s dodatečnými faktory, které mohou hrát z hlediska teploty roli. Může se jednat o materiál a sílu stěn, velikost a orientaci oken či umístění chlazených prostor v objektu – nejen tyto aspekty mohou výslednou teplotu v místnosti ovlivnit, proto se při rozhodování často vyplatí pojistit si maximální komfort a efektivitu klimatizace výkonnějším modelem.

Hodilo by se vám i vytápění klimatizací?

Při pořizování klimatizací nemusí být jediným kritériem chlazení vzduchu, současné modely totiž mohou posloužit i k vytápění. Ve srovnání s klasickým topením tuto variantu v některých ohledech dokonce předčí, například teplý vzduch z jednotky začne po jejím zapnutí proudit do místnosti prakticky okamžitě. Ve srovnání s mobilními přímotopy je pak spotřeba klimatizační jednotky při stejném výkonu až třikrát nižší.

Čtěte také:  Tropické teploty a naše hygiena. Co je málo a co už škodí?

Kromě split a multisplit klimatizací se na českém trhu začínají objevovat i alternativní řešení, která možnost vytápění nabízejí. Řadí se mezi ně i varianta vnitřního monobloku, tedy zařízení, které nevyžaduje topenářské rozvody v domě, montáž venkovní jednotky ani zásahy do okruhu s chladivem, přitom však oplývá výbornými chladícími i vytápěcími parametry. „Na českém trhu se jedná o docela unikátní řešení, které je odpovědí na vzrůstající poptávku po klimatizačních jednotkách, jež slouží zároveň jako zdroje tepla. Monoblok nabízí kombinaci jednoduché a bezproblémovou montáže s výbornými parametry, jaké jsou typické spíše pro split jednotky. Zároveň se jedná o úsporný zdroj tepla, je tedy zajímavým řešením například pro nízkoenergetické domy či menší rekreační objekty,“ doplňuje Ivo Zabloudil ze společnosti Enbra.

Cena klimatizace má své širší souvislosti

Klimatizace je rozhodně dlouhodobější investicí, je dobré se proto při výběru zaměřovat na prověřené dodavatele, a to i za cenu vyšší pořizovací částky. Klimatizace se vám pak odvděčí dlouhodobou životností i při celoročním provozu.

Výslednou cenu klimatizace ovlivňuje kromě výkonu či počtu jednotek také množství filtrů v zařízení. Absorpční filtry dokážou kromě prachu zachytit také tabákový pach, bakterie či plísně, což ocení zejména alergici. Je však na zvážení každého uživatele, zda mu maximální filtrace vzduchu nebude z praktického hlediska spíše na obtíž. Každý filtr totiž více či méně omezuje průchod vzduchu, což může mít za následek vyšší hlučnost a spotřebu jednotky. Každý filtr také vyžaduje pravidelnou údržbu a má omezenou životnost.

Kolik stojí provoz klimatizace?

Atribut, který s cenou pořízení klimatizace úzce souvisí, je spotřeba. Energeticky úspornější modely bývají tradičně dražší, důležitou otázkou k zodpovězení před pořízením klimatizace je tedy to, jak často ji chceme používat. Pokud by to mělo být jen v nejteplejších měsících, investice se bude vracet déle, při plánovaném celoročním používání se však vyplatí sáhnout po energeticky úspornějším modelu. Podobně jako jiné spotřebiče i klimatizace mají své energetické třídy.

Čtěte také:  Jak pečovat o rostliny na balkónech v letních vedrech

Pokud preferujete co nejúspornější řešení, měli byste se zaměřovat spíše na modely s označením inverter. Klimatizace vybavené inverterovou technologií umí plynule měnit výkon kompresoru, což má za výsledek významné úspory. Klimatizace bez tohoto systému spotřebuje až o 40 % energie více.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?