D 1

Zvýhodněný úvěr na financování fotovoltaiky na bytové domy

Stávající situace ve světě vysoká inflace vyvolává stále silnější tlaky na urychlení masivnějšího využívání alternativních zdrojů energií. Lze tedy očekávat, že bytová družstva a společenství vlastníků budou daleko více přistupovat i k optimalizaci energetické bilance domu. Zájem stoupá o fotovoltaiku, případně o tepelná čerpadla jako náhrady současného způsobu vytápění.

Ob Pohled 2 Výřez

Jak na fotovoltaiku pro bytové domy

Zájem o instalaci fotovoltaických elektráren na střechy bytových domů stále stoupá. Hlavním důvodem je možnost využívání vlastní elektřiny v jednotlivých domácnostech, a tím snížení nákladů na energie. S tím souvisí řada technických, ale také legislativních a požárně bezpečnostních otázek.

Pexels Towfiqu Barbhuiya 8693379

Směrnice EED o energetické účinnosti: Příležitost, nikoli zbytečnost

Lepší kontrola spotřeby energií, včasné odhalení závad či příležitost výrazně ušetřit – to jsou jen některé z benefitů, které spotřebitelům přináší nová pravidla vázaná na směrnici o energetické účinnosti. Ačkoli je dané nařízení někdy vnímáno jako nadbytečná legislativní povinnost, jde mnohem spíše o příležitost, jak zefektivnit své nakládání s vodou a teplem.

Image

Úprava stávající Vyhlášky 269/2015 Sb. bude cílit na spravedlivější systém rozúčtování tepla

Stoupající ceny energií ještě více zvýrazňují požadavky mnoha obyvatel bytových domů po spravedlivějším systému rozúčtování tepla. Je pravdou, že dnešní systém k úspornému chování příliš nemotivuje. Na hledání vhodnějšího modelu se zaměří úpravy Vyhlášky 269/2015 Sb., které začíná připravovat MMR. Nově by rozúčtování tepla mohlo zohledňovat i rozdílné parametry různých domů, co se jejich energetické náročnosti týče.

Ob Pohled 2 Výřez

Fotovoltaika na bytových domech dostane od ledna zelenou

Rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) schválila novelu vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, která umožní sdílení společně vyrobené elektřiny v bytových domech. Vyhláška pomůže překonat problémy, kterým bytové domy při instalaci decentrálních zdrojů čelily v porovnání s rodinnými domy.

Cookie Consent with Real Cookie Banner