Image

Topná sezóna 2023 byla zahájena

V pondělí 9. 10. byla zahájena letošní topná sezóna. To znamená, že nám doma začnou hřát radiátory. I když třeba ještě nepotřebujete doma topit, vyzkoušejte, zda vám radiátory hřejí. Pokud zjistíte problém, je nutné odvzdušnění, případně kontaktujte zástupce domu.

Ob Snímek Obrazovky (5).jpgimg 20230323 160300

Nová zelená úsporám po bytové domy podzim 2023: Co se mění a zůstává?

Hlavní změny nového programového období dotačního programu Nová zelená úsporám se týkají navýšení některých jednotkových dotací, rozlišení nabídky pro různé skupiny žadatelů a možnost zálohového vyplácení. Bytová družstva, SVJ i další vlastníci bytových domů mohou prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR podávat žádosti o dotaci Nová zelená úsporám od 19. září 2023.

Přetížení sítě, vypínání zdrojů či finanční odměna za spotřebu energie. Obliba fotovoltaik výrazně změní českou energetiku

Růst obliby fotovoltaiky je tak vysoký, že pokud by se realizovaly všechny vydané smlouvy o připojení pro FVE, znamenalo by to téměř dvojnásobné zatížení přenosové soustavy oproti současnému stavu ve špičce. Pro stabilitu sítě to znamená velké riziko. Český energetický trh se proto podle odborníků bude muset výrazně proměnit. Klíčové bude flexibilní řízení sítě, ale také zapojení chytrých technologií. Setkat se bude možné i s řízeným vypínáním některých fotovoltaických elektráren nebo s tím, že uživatelé budou dostávat finanční obnos za spotřebu elektřiny při nízké poptávce.

Ob Light Bulbs G2a7b4a2cb 1920

Nepodložené snížení měsíčních záloh na energie není dobré řešení

V dnešní době se všichni snažíme přijít na způsoby, jak snížit výdaje za energie. Jedním z nich je i snížení měsíčních záloh. Mělo by být ale podložené a odrážet reálnou spotřebu. Mnoho dodavatelů vám navíc zálohy ani nesníží, pokud nedoložíte, že se spotřeba opravdu snížila, například fotografií měřidel s datumem i víckrát za sebou.

Ob Snímek Obrazovky (5).jpgimg 20230323 160300

Stávající etapa Nová zelená úsporám byla ukončena. Podle nových podmínek program pokračuje v září

Státní fond životního prostředí ČR 30.6.2023 ukončil příjem žádostí ve stávající etapě Nové zelené úsporám. Příjem žádostí podle nových podmínek programu se opět otevře v září 2023. Podpora úsporných opatření bude výhodnější a s ještě jednodušší administrací žádostí. Na dotaci dosáhne ještě více domácností, a to díky 55 miliardám z Modernizačního fondu, které zdrojově program pokryjí.

Ob Mora Domino Wok 3

Králem kuchyně je indukce

I když si asi spousta z nás přeje mít kuchyni velkou, často si musíme vystačit se skromnějším prostorem. A nemusí to být žádné nouzové řešení. Naopak, s vhodnými spotřebiči můžete své kuchařské možnosti podstatně rozšířit a přitom ještě lépe využít omezený prostor.