Jaká je aktuální situace s cenami energií?

Černá můra českých domácností. Zdražování energií nekončí

Ceny za elektřinu a plyn postupně rostou od loňského podzimu. Lidé platí (nebo brzy platit budou) dvoj- až trojnásobek toho, co platili v roce 2020. Jaký vývoj nás na českém energetickém trhu čeká?

Co cenu elektřiny a dalších energií v současnosti nejvíce ovlivňuje?

Energetická krize se ještě prohloubila s ruskou invazí na Ukrajinu. V návaznosti na to velkoobchodní ceny elektřiny, a především plynu, vystřelily ještě více nahoru. Trh je nyní sevřený v nejistotě ohledně dalšího vývoje a směřování cen. Evropská unie sice pracuje na omezení své závislosti na ruských dodávkách plynu, ale budoucí vývoj bude záležet především na ruském postoji, například jestli Rusko zásadně neomezí dodávky do Evropy dříve, než budeme soběstační. Tak či tak nárůst cen pocítí koncový spotřebitel.

Jaká je prognóza cen elektřiny a plynu?

Pokud totiž budou nákupní ceny elektřiny a plynu pořád vysoké, budou muset dodavatelé sáhnout po další úpravě ceny. V současné chvíli to nevylučuje žádný z velkých distributorů. Ceny jsou natolik extrémní, že vyloučit se nedá ani zdražování pro stávající zákazníky. Další vývoj je nejistý, ale vše nasvědčuje tomu, že nějakou dobu ceny zůstanou na vysoké úrovni. Závisí to především na tom, jaká odvetná opatření bude dále přijímat Evropská unie a jakými kroky zareaguje Rusko. Nyní jsme svědky toho, jak někteří dodavatelé zdražují každé dva měsíce. Dříve obvykle stačilo upravovat ceny jednou či dvakrát do roka – nyní to může být klidně i pětkrát. Četnost zdražování je tak rekordní, na vině je hlavně pandemie koronaviru, válka na Ukrajině a vývoj na společném energetickém trhu v Evropě.

Zdroj: LAMA energy 

Napsat komentář