Skutečný začátek topné sezóny se blíží. Co je nutné právě teď zkontrolovat?

Ani největší optimista už nemůže popřít fakt, že se blíží podzim. Možná i vy jste už pocítili, že je i v bytě chladněji. Během několika dní se už pravděpodobně začne topit. Věnujte pár minut na rychlou kontrolu topných těles, aby na vás místo tepla nečekaly studené radiátory.

Co udělat, aby vám nebyla v bytě zima?

,,Z mého hlediska je důležitá pro majitele bytů nejen kontrola termostatických ventilů a hlavic na otopných tělesech včetně vyzkoušení jejich funkčnosti a nepoškození, ale i kontrola regulačních armatur na jednotlivých stoupačkách a také případné odvzdušnění otopných těles. Kontrola ventilů na patě domu je již v kompetenci poskytovatele (dodavatele) tepla,” říká Jaroslav Plšek, obchodní ředitel společnosti ista Česká republika.

Funguje vám termostatický ventil správně?

Důležité je před začátkem vytápění zkontrolovat termostatické hlavice a především termostatický ventil, (oba tyto prvky tvoří jeden regulační celek) který se nachází za termostatickou hlavicí. Většina z nás totiž nechává přes léto termostatickou hlavici v poloze na minimum – tedy máme „zavřené“ topení. Tím po celé jaro a léto zůstává termostatický ventil ve stlačené poloze, kde může regulační kuželka zatuhnout. V tomto případě by nám radiátor velmi špatně hřál – můžeme to přirovnat k zavzdušněnému topení.

Jak vyzkoušet funkčnost termostatických ventilů?

Pokud jste měli i vy přes léto termostatickou hlavici v poloze „vypnuto“, je nutné nyní termostatickou hlavici několikrát protočit přes všechny polohy. Začne-li se už vytápět a radiátor bude sotva vlažný, budete muset termostatickému ventilu pomoci více. Sejměte hlavici ventilu a čímkoliv dostatečně úzkým a plochým zkuste vřeteno stlačovat a pouštět, a tak ho rozpohybovat. Obvykle toto řešení stačí. Pokud jste nebyli úspěšní, budete muset ventil vyměnit.

Jak tomuto problému pro příští rok předejít? Je to jednoduché. Stačí po konci topné sezóny nechat termostatickou hlavici v otevřené poloze.

Čtěte také:  Pokusy o nelegální zápisy statutárních zástupců SVJ do veřejného rejstříku mají právní dohru

Kdo platí výměny termostatických hlavic a opravy radiátorů?

Zda budete muset sáhnout do vlastní peněženky, záleží na ustanovení prohlášení vlastníka budovy a  dále pak na rozhodnutí shromáždění. Standardně se termostatický ventil i termostatická hlavice hradí z dlouhodobé zálohy SVJ (fond oprav), někde jsou tyto prvky rozděleny, přičemž termostatický ventil hradí SVJ a termostatickou hlavici si hradí vlastník bytu.

,,I u otopných těles záleží na prohlášení vlastníka budovy. Otopná tělesa jsou většinou součástí zařízení bytu a opravy tedy hradí konkrétní vlastník bytové jednotky. Pokud jsou otopná tělesa v prohlášení definována jako společná část domu, pak jsou opravy hrazeny z fondu oprav,” doplňuje Mgr. Vojtěch Opočenský, vedoucí právník portálu svjpravnik.cz.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner