Skutečný začátek topné sezóny se blíží. Co je nutné právě teď udělat?

Ani největší optimista už nemůže popřít fakt, že se blíží podzim. Možná i vy jste už pocítili, že je i v bytě chladněji. Během několika dní se už pravděpodobně začne topit. Věnujte pár minut na rychlou kontrolu topných těles, aby na vás místo tepla nečekaly studené radiátory.

 

Pozor na zatuhlé tyčinky termostatických ventilů

Důležité je před začátkem vytápění zkontrolovat termostatické hlavice a především termostatický ventil, který se nachází za termostatickou hlavicí. Většina z nás totiž nechává přes léto termostatickou hlavici v poloze na minimum – tedy máme „zavřené“ topení. Tím po celé jaro a léto zůstává termostatický ventil ve stlačené poloze, kde může regulační kuželka zatuhnout. V tomto případě by nám radiátor velmi špatně hřál – můžeme to přirovnat k zavzdušněnému topení.

Pokud jste měli i vy přes léto termostatickou hlavici v poloze „vypnuto“, je nutné nyní termostatickou hlavici několikrát protočit přes všechny polohy. Začne-li se už vytápět a radiátor bude sotva vlažný, budete muset termostatickému ventilu pomoci více. Sejměte hlavici ventilu a čímkoliv dostatečně úzkým a plochým zkuste vřeteno stlačovat a pouštět, a tak ho rozpohybovat. Obvykle toto řešení stačí. Pokud jste nebyli úspěšní, budete muset ventil vyměnit.

Jak tomuto problému pro příští rok předejít? Je to jednoduché. Stačí po konci topné sezóny nechat termostatickou hlavici v otevřené poloze.

Kdo platí výměny termostatických hlavic a opravu radiátorů?

Zda budete muset sáhnout do vlastní peněženky, záleží na ustanovení prohlášení vlastníka budovy a  dále pak na rozhodnutí shromáždění. Standardně se termostatický ventil i termostatická hlavice hradí z dlouhodobé zálohy SVJ (fond oprav), někde jsou tyto prvky rozděleny, přičemž termostatický ventil hradí SVJ a termostatickou hlavici si hradí vlastník bytu.

I u otopných těles záleží na prohlášení vlastníka budovy. Otopná tělesa jsou většinou součástí zařízení bytu a opravy tedy hradí konkrétní vlastník bytové jednotky. Pokud jsou otopná tělesa v prohlášení definována jako společná část domu, pak jsou opravy hrazeny z fondu oprav.

Čtěte také:  Špatné větrání může způsobit rosení oken, i negativně ovlivnit naše zdraví

Je vám už v bytě zima? Začátek topné sezóny a začátek vytápění bytů není totéž

Po provedených kontrolách a opravách radiátorů už jste na začátek topné sezóny dobře připraveni. A kdy se teplých radiátorů dočkáme? Začátek topné sezony stanoví vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb. na 1. září. K tomu, aby teplárny začaly pouštět teplo do vašich radiátorů, ale musí být splněna ještě druhá podmínka, kterou je odpovídající průměr venkovní teploty. Ta musí být dva po sobě následující dny nižší než +13°C a přitom podle předpovědi nelze očekávat následující den výrazné oteplení.

Pokud po zahájení vytápění dojde k výraznému oteplení, vyhláška umožňuje teplárnám opět vytápění přerušit. Konkrétně se vytápění bytů omezí nebo přeruší tehdy, jestliže průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušném místě nebo lokalitě vystoupí nad +13 ºC ve dvou po sobě následujících dnech a podle vývoje počasí nelze očekávat pokles této teploty pro následující den. Takové kolísání teplot je typické právě pro druhou polovinu září. Pokud denní teploty venkovního vzduchu opět klesnou pod +13 ºC, vytápění bude opět obnoveno.

Dané termíny topné sezóny neplatí pro domy s vlastní kotelnou a pro lokálně vytápěné byty. Tam zahájení vytápění záleží jen na jejich rozhodnutí.

4 komentáře
 1. Petr Kašpar 1 rokem ago

  Dobrý den mám dotaz ohledně měření tepla na radiátory bydlím v družstevnim bytě kde se stále používají odpařovací měřící přístroje tvz trubičky jelikož mám prostředí být 2+1a všechny moje okna jsou soustředěný na jižní straně tudíž mi celý den od 10hodiny dopoledne až do 19hodiny večer svítí celý den sluníčko tak tyto měřící trubičky extrémně rychle se odpařují po reklamaci na družstvu mi bylo řečeno že je to nezajímá mám prý na trubičce 5dilku zdarma tyto dílky jsou za cca 2mesice odpařené a pak už mi jde vše na zaplacení je tohle legální a správný postup ze strany družstva díky za odpověď a přeji hezký den Petr Kašpar.

  • Jarmila Trčková, ista Česká republika

   Dobrý den pane Kašpare,

   problém, který popisujete, se týká všech bytů na jižní straně domu, všem se tekutina odpařuje rychleji než bytům na opačné straně domu. Díky poměrovému rozúčtování nákladů na teplo v Kč pak nezáleží na počtu dílků v tom smyslu, že čím více dílků tím větší podíl na platbě za teplo, ale počty dílků se pak porovnávají s počtem dílků ostatních bytů a při konečném rozúčtování nákladů je pak i zohledněná poloha místností v rámci objektu a vůči světovým stranám, která zajistí, aby došlo k „dorovnání“ mezi osluněnými a neosluněnými byty. Doporučujeme objektům s tímto již zastaralým typem instalovaných poměrových měřidel (měřidla pracující na principu odparu kapaliny) provést jejich výměnu za elektronické indikátoru.

 2. Sam 1 rokem ago

  Já jsem si myslel, že si mám hlavně zajistit uhlí do kamen. Ventily zatuhlé nemám.

 3. František Mlejnek 1 rokem ago

  Už topím, není přes akumulačky. Pokud nepřijde black out.

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?