Čím zastínit balkón nebo lodžii?

 Počasí přímo láká k posezení na balkóně nebo lodžii, ale na prudkém slunci kouzlo příjemného pobytu během chvíle zmizí. Určitě by pomohla markýza, která by žhnoucí plochu proměnila v oázu pohody. V čas nouze pomůže i vhodný slunečník. Podle čeho vybírat a kdy se neobejdeme bez souhlasu vlastníka domu?

Jak vybírat markýzu na balkón nebo lodžii?

Základem každé markýzy je materiál, ze které je markýza vyrobena. Požadujte kvalitní akrylovou látku, která nepropustí vodu. Zajímejte se také o propustnost světla a škodlivého UV záření. Nepodceňujte výběr barvy a vzoru. Ten pro novou markýzu vyberte tak, aby ladila k celkovému rázu vašemu domu nebo balkonu. Při výběru musíte zohlednit, kde je markýza umístěna. Mezi nejzákladnější dělení patří markýzy pevné a výsuvné. Markýzy s pevnou konstrukcí se používají všude tam, kde potřebujeme mít trvale zastíněnou plochu, takže se s nimi nejčastěji setkáme u zastínění oken. Vysouvací varianta se zase perfektně hodí pro stínění balkónů.

Bude potřeba stavební povolení nebo jiný souhlas?

I když lodžie nebo balkón přísluší k vašemu bytu, nemůžete si na nich dělat tak úplně všechno, co chcete. Jak je to v případě instalace markýzy na balkóně? Pokud se jedná o jednoduchý prvek, který nevyžaduje samostatnou nosnou konstrukci, lze jednoduché látkové markýzy považovat za zařízení, které příslušný stavební úřad posoudí jako prvek, který není stavbou, a tím nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení. Je třeba upozornit, že obvodová konstrukce je součástí společné části domu, proto je třeba s vlastníkem stavby uzavřít smlouvu, která dotyčného opravňuje například k přichycení markýzy a podobně.

„Pokud ale plánujete například markýzu zastřešující terasu, již se jedná o konstrukci, která má charakter stavby a zároveň má vliv na vzhled stavby. Pokud vezmu v úvahu rozsudky soudů, může takováto stavební úpravy terasy např. i vyžadovat územní souhlas, případně územní rozhodnutí a následně ohlášení nebo stavební povolení. Doporučuji rozsah stavebního záměru konzultovat s příslušných stavebním úřadem, který ze znalosti prostředí a velikosti konstrukce určí příslušný režim podle stavebního zákona a podle rozsahu stavebního záměru určí i dotčené orgány.

Čtěte také:  Chcete mít větší lodžii? Žádný problém

Pokud by stavba vyžadovala stavební povolení, je více než pravděpodobné, že by bylo požadováno stanovisko hygienické stanice, hasičského záchranného sboru, památkové péče, životního prostředí z hlediska likvidace případného stavebního odpadů, bylo by třeba určit, zda nedochází do zásahů prvků integrovaného záchranného systému,“ vysvětluje širší souvislosti Ing. Dana Rafflová, vedoucí odboru stavebního ÚMČ Praha 10.

Pro domy v památkově chráněném území platí přísnější pravidla

Pokud je dům v památkové chráněném území, je třeba si před realizací zajistit příslušné stanovisko dotčeného orgánů. Pokud je dům kulturní památkou je třeba také upozornit, že i pouhé udržovací práce vyžadují ohlášení, a proto jakýkoli zásah na takovéto stavbě může vyžadovat ohlášení, případně stavební povolení. Dále je třeba posoudit, zda dané zařízení může být zdrojem hluku, potom by vyžadovalo zajištění stanoviska hygienické stanice, která na základě měření vydá stanovisko o přípustnosti užívání takového zařízení.

„Proto vždy doporučujeme konkrétní stavební záměr konzultovat s příslušným stavebním úřadem, protože podle rozsahu a místa může vyplynout povinnost stavebníka, která nemusí být pro něj předvídatelní,“ radí Ing. Dana Rafflová.

O markýzu se vám může starat čidlo a elektrický pohon

Markýzu můžete ovládat manuálně, není to nic složitého a vysunout a zasunout stínění dokážete bez námahy. Pohodlnější řešení je však ovládání elektronickým systémem s čidly, reagujícími na slunce a povětrnostní podmínky. Nemusíte se tak o nic starat.

Pokud ovládáte markýzu ručně, pamatujte na to, když hodně prší nebo fouká vítr, měli byste střechu stáhnout, aby se zbytečně neopotřebovávala.

Stín nám poskytne i slunečník na balkóně

Kromě markýzy můžeme pro zastínění balkónu použít i slunečník. Ve srovnání s markýzou je výhodou to, že nikoho nemusíme žádat o souhlas, abychom mohli slunečník na balkoně mít.

Čtěte také:  Nejčastější omyly při pojištění nemovitosti a domácnosti. Peníze z pojistky nedostanete

U volby slunečníku se budeme muset vypořádat s požadavkem s dvěma poněkud protichůdnými požadavky na dostatečně velkou plochu stínu při omezené velikosti balkónu. Z mnoha tvarů bude pro tento účel nejvhodnější slunečník čtvercový, obdélníkový, nebo půlkruhový. Všechny tyto typy nám půjdou dobře umístit ke stěně domu tak, aby zabíraly co nejméně místa, a přitom poskytovaly maximum stínu.

Při výběru slunečníku začněme rovnou u ceny. Nekupujte nejlevnější. Potřebujete, aby byl stabilní, s kvalitním potahem a alespoň jednu sezónu bez problémů vydržel. Samozřejmostí je teleskopická tyč. Najdete i slunečníky, které ji nemají umístěnou na střed, ale z boky. Tyto typy vám na balkóně budou zabírat méně místa, jsou proto z tohoto pohledu praktičtější. Pro balkón se vám určitě bude hodit i možnost naklápění střechy.

U slunečníku je důležitá jeho stabilita, proto si dejte záležet na dostatečném ukotvení. V první řadě se řiďte informacemi na obalu výrobku. Nejčastěji je slunečník kotven do mobilního stojanu na podlaze balkónu, ale jsou i typy, které je možné připevnit na zábradlí, případně ke stolu. Stojany a kotvicí systémy se většinou prodávají samostatně, dobré je ale koupit vše současně, abyste měli jistotu, že budou pasovat dohromady.

Na barevnost markýzy a slunečníku s rozmyslem

Barvy a vzory potahů markýzy i slunečníků můžeme vybírat opravdu z velkého množství. Pokud byste měli markýzu u rodinného domu, budete si moci vybírat opravdu jen podle svého vkusu. U balkónu nebo lodžie ve městě je z estetického pohledu vhodnější volit umírněné vzory, případně jednobarevné provedení. Určitě nic nezkazíte elegantní šedou, černou, béžovou, hnědou a podobnými neagresivními odstíny. Pamatujte také, že tmavé odstíny jsou náchylnější na vyšisování od slunce.

 

/Ilustrační foto Atypy, s.r.o./

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?