Průkaz energetické náročnosti budovy: Jak se v něm orientovat a k čemu slouží?

Energetická náročnost budov je v posledních měsících velkým tématem a řeší ho nejen prodávající, ale i kupující. Jak můžete průkaz získat a proč je dobré jej zařídit? A může vám sloužit jako průvodce při koupi nemovitosti?

Průkaz energetické náročnosti budovy řadí budovy do sedmi kategorií

Průkaz energetické náročnosti budovy nebo jen PENB hodnotí spotřebu veškerých energií v budově, těch potřebných k topení, ohřevu teplé vody, větrání, chlazení, klimatizaci nebo osvětlení. Nezapočítává však domácí spotřebiče, které nejsou pevnou součástí budovy. Díky průkazu lze určit energetickou náročnost. Ta se označuje písmeny A až G, kdy A znamená energeticky nejšetrnější budovu a G nejméně šetrnou, a tedy i nejdražší na provoz.

Kdy a kdo musí zajistit PENB?

Průkaz je povinné zajistit vždy, když stavíte nový dům nebo byt, prodáváte nemovitost, pronajímáte nemovitost nebo provádíte rozsáhlou rekonstrukci. „Pokud ve výše zmíněných případech není PENB zajištěn, čelí majitel nemovitosti pokutě ve výši až 100 tisíc korun,“ dodává Jakub Kindl z Domov Reality. Výhodou PENB je také to, že díky tomu můžete odhalit nadměrnou spotřebu energie a následně ušetřit.

PENB je možné získat od energetických specialistů a v dnešní době jeho vypracování nabízí řada firem. Vlastníka nemovitosti přijde na pár tisíc korun.

Jak průkaz energetické náročnosti pomůže při koupi bytu

Průkaz je ale zásadní i pro ty, kteří se rozhodli koupit nemovitost. Slouží totiž jako průvodce nemovitostmi. V dlouhodobém měřítku se vám vyplatí investovat do energeticky méně náročných nemovitostí. To totiž znamená menší výdaje v budoucnu. Díky průkazu mezi sebou můžete jednotlivé nemovitosti porovnat a svobodně se rozhodnout, která varianta je pro vás lepší.

Rozdíly v jednotlivých úrovních jsou obrovské, ušetřit můžete při volbě méně energeticky náročné budovy tisíce měsíčně. „Úsporu nelze jednoduše vyčíslit. Vždy záleží mj. i na velikosti objektu. Když ale vezmeme v potaz situaci na trhu s energiemi, doporučuji se poohlížet po úspornějších nemovitostech,“ vysvětluje Kindl.

Čtěte také:  Nejčtenější článek posledních třiceti dnů: Chyby při pojištění náš připraví o peníze

Jakub Kindl také upozorňuje na to, že při koupi bytu je dosavadní majitel povinen informaci o energetické náročnosti předložit všem zájemcům o koupi. Tato informace by měla být jasná už na začátku rozhodovacího procesu. „Přece jen jde o to, kolik bude provoz nemovitosti ročně stát. Nebavíme se o stovkách korun, ale minimálně o tisících,“ doplňuje.

V průkazu se mj. dočtete například i to, kdy byl daný objekt postaven a doporučení energetického specialisty vedoucí k dalším úsporám. Průkazem se tak můžete inspirovat pro budoucí rekonstrukce.

Napsat komentář