Nepořádek, sběrači odpadu, potkani. Pomůže zámek na kontejner a popelnici?

Platby za odpad, který někdo vhodil do vašich popelnic a kontejnerů, rozsypané a vyházené odpadky, zničená víka popelnic nebo dokonce ukradený kontejner. Jaké možnosti vlastníci domů mají, aby udrželi v domě a jeho blízkosti kulturní a zdravé prostředí?

Máte popelnice umístěné za vstupními dveřmi domu?

Ochrana majetku v bytovém domě začíná už se vstupními dveřmi. Aby se vybírači popelnic nedostal na dvůr či jiný prostor s nádobami na odpad, je tedy třeba nejdřív myslet na dobré zabezpečení vchodu do domu či prostoru, kde jsou popelnice nebo kontejnery umístěny. Samozřejmostí by měla být kvalitní cylindrická vložka s bezpečnostní certifikací, která odolá pokusům o vylomení a nezvanému návštěvníkovi ztíží nebo překazí jeho záměry. „Kvalitní zámek ovšem patří také na vnitřní dveře vedoucí na dvůr či do sklepa, kde jsou popelnice umístěné. Pokud dobré zámky chybí, měli by se domluvit mezi sebou vlastníci nebo nájemníci se správcem na výměně – jde o ochranu majetku v celém domě. Dobrý klíčař ochotně poradí, jaký mechanismus zvolit. Jejich prodejny poznáte tak, že jsou mnohdy označeny logem „Bezpečná země.“ Obvykle je najdete i na stránkách výrobců v kategoriích kontaktů či prodejních míst.“ dodává Petr Neuvirt ze společnosti Tokoz.

Vhodným řešením pro zabezpečený vstup do domu je otevírání dveří pomocí čipu. Čipy lze naprogramovat tak, aby umožňovaly přístup komunální službě pro vývoz popelnic, ale přitom nebylo možné tento čip použít pro přístup do prostor s byty.

Otevřené popelnice a kontejnery na chodníku lákají hlodavce i nejrůznější sběrače

V mnoha domech jsou nádoby na odpad umístěny na ulici. Výsledkem je neustálý nepořádek v blízkosti místa. Nezabezpečené nádoby na odpad lákají zvířata, především hlodavce. Jejich výskyt s sebou nese značné hygienické riziko, navíc si na přísun jídla z popelnic rychle zvyknou a mohou se rozšířit i do dalších prostor v domě.

Čtěte také:  Kontrolní komise v SVJ

Nejrychlejším řešením je opatřit popelnice a kontejnery vhodným zámkem. Zvolit můžeme některý ze speciálních zámků, které jsou určené přímo na kontejnery. Zámek má ocelový řetěz a zvládne i extrémní výkyvy teplot. Zámek učený k zabezpečení kontejnerů a popelnic odolá i hrubému násilí, mnohdy pokusům o odvrtání či vytržení. Navíc ho lze sjednotit na společný uzávěr a jeden klíč. Tím pak můžete odemknout jak popelnici, tak i dveře na dvůr či do sklepa. Dovnitř se tak dostanou jak obyvatelé domu, tak i správce nebo firma zajišťující svoz odpadu. V dnešní době je nakládání s odpady drahou záležitostí, za kterou platí každý z obyvatelů domu nemalé poplatky. Přístupné popelnice lákají mnohdy i firmy a občany, kteří se snaží na placení za odpad ušetřit a tím zvýšit náklady obyvatelům sousedních domů.

Pomůže i přístřešek na kontejnery

V některých lokalitách si vlastníci domů stěžují na neustálé znehodnocování zámků u popelnic a kontejnerů. Nepříjemné bývá zejména poškození zámku, kdy jej není možné odemknout. Druhým případem je jeho odtržení. Obě situace s sebou nesou problémy, opakované opravy a výdaje.

Stále více vlastníků domů proto volí umístění nádob na odpad do uzamykatelných přístřešků. Ve srovnání s cenou zámků na popelnice a kontejnery se bezesporu jedná o výrazně dražší řešení. Výdaj je však jednorázový a poměrně spolehlivě řeší problém.

„V našem domě jsme postupně prošly všechny tři etapy. Nejprve jsme měli popelnice umístěny volně. Kvůli značnému a neustálému nepořádku jsme na kontejnery pořídili zámky, ale od samého začátku jsme řešili jejich poškozování. Neustále jsme řešili opravy a také jsme neustále platili. Při rekonstrukci domu jsme nechali zřídit přístřešek, který je na zámek. Nyní je to zhruba dva roky a jsme spokojeni. Jediným problémem jsou lidé z okolních domů, kteří občas při cestě kolem nechávají svůj odpad opřený o náš přístřešek,“ sděluje zkušenosti předseda SVJ z pražského sídliště Lužiny.

Čtěte také:  Odhad ceny bytu je důležitý nejen při koupi nebo prodeji nemovitosti. Který a kdy využít?

Kontejnery a popelnice mohou stát pouze na určených místech, jinak počítejte s pokutou

Nádoby na komunální odpad může vlastník domu umisťovat pouze na určené místo. Příslušná městská vyhláška umožňuje umístění sběrných nádob na pozemní komunikaci (chodníku), ovšem pouze v souladu se zákonem č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích. Z pohledu tohoto zákona je sběrná nádoba umístěná na komunikaci zvláštním užíváním komunikace, ke kterému je třeba povolení silničního správního úřadu.

Umístění nesmí bránit parkování na vyznačených místech, být překážkou v chůzi, případně zabraňovat projetí s kočárkem. Nádoby na komunální odpad musí být umístěny tak, aby nemohlo docházet k jejich samovolnému pohybu.

Svévolným přemístěním se občané vystavují nebezpečí finančního postihu za užívání veřejného prostranství bez povolení o zvláštním užívání. Sběrné nádoby umístěné na komunikaci bez povolení silničního správního úřadu jsou nepovoleným zvláštním užíváním komunikace a lze ho sankcionovat. Za umístění sběrných nádob nese odpovědnost vlastník objektu. Právnické osobě a podnikající fyzické osobě lze v souladu s § 42b, odst. 6 písm. a) zákona o pozemních komunikacích udělit pokutu až do výše 500 000 Kč, osobě fyzické v souladu s § 42a, odst. 7, písm. a) pokutu též až do výše 500 000 Kč. Pokutu lze udělit v obou případech opakovaně.

/Ilustrační foto: TOKOZ/

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?