Vadí vám strom před okny? Kácení vás může přijít draho!

Chceme si zvelebit okolí, a tak před dům vysadíme malý smrček, tůjku… Za naši péči se odvděčí bujným růstem. Čemu by toto mohlo vadit? Tak třeba obyvatelům bytového domu, kde strom může nepříjemně stínit, a také může ohrožovat dům při větru. Kdy můžeme kácet bez obav a kdy bychom mohli dostat mastnou pokutu?

Jak je strom velký?

Problém bývá většinou se vzrostlými stromy a právě ty se často dostávají do hledáčku nespokojených obyvatelů přilehlých domů. Žádost o kácení musíme podávat u stromů, kde je obvod kmene (měřeno ve výšce 130 cm nad zemí)  více než 80 cm.

O jaký strom se jedná?

Máte na svém pozemku problém s ovocným nebo neovocným stromem? I toto hledisko je překvapivě velmi důležité. Jestliže plánujete pokácet ovocnou dřevinu, máte částečně vyhráno. Ať už inkriminovaný strom roste v oplocené zahradě nebo na volně přístupném pozemku před bytovým domem. Můžete tento strom pokácet bez povolení úřadů. Nevztahuje se na něj ani výškový limit.

Jestliže se vám před domem tyčí neovocná dřevina, budete muset zažádat na úřad o povolení. Žádost se podává na obecní či městský úřad. Vyřízení je bezplatné a rozhodnutí o kácení by žadatel měl dostat nazpět do třiceti dnů. Žádost nemůže podat kdokoliv. Musí se jednat o oprávněného uživatele pozemku se souhlasem vlastníka či jeho vlastníků.

Proč je nutná u neovocných stromů žádost?

Změna vychází z vyhlášky z roku 2014. Často se stávalo, že byl pokácen strom naprosto zbytečně. Neovocné stromy přitom v našem okolí plní řadu důležitých funkcí, jako třeba snižování prašnosti a hluku, a proto by mělo být ve veřejném zájmu přistupovat ke kácení s respektem.

2komentáře
 1. Vladimír 1 rokem staré

  Co to tady píšete za nesmysly!
  Strom vyšší než 130 cm a v obvodu 80 cm?!!!
  Ten obvod se MĚŘÍ ve výši 130 cm a musí mít více než 80 cm, potom je nutné podat žádost na obecní úřad.
  Prosím nejprve si nastudujte o čem chcete psát a neklamejte svoje čtenáře.
  Vladimír

 2. Karel 1 rokem staré

  Naprosto nechápeme rozdíl mezi OVOCNÝM a NEOVOCNÝM stromem. Domníváme se, že kyslík pro nás vyrábějí oba typy stromů, nebo je to jinak??? Karel+Pája

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?