Komentujeme: Zveřejňování jmen s čísly bytů uvnitř domu

Vlny, které v prvním pololetí roku přiživovaly téma GDPR už patří minulosti, přesto se ale stále setkáváme s dotazy, které na zpřísnění podmínek ochrany osobních údajů reagují. Jak je to v případě umístění tabla s plánkem domu a označenými jednotlivými byty čísly a jmény?

Roli sehraje skutečnost, zda je možné tyto údaje jinak veřejně zjistit

SVJ v případě jména, příjmení a adresy vlastníka zpracovává tyto údaje na základě tzv. zákonné licence, tedy je oprávněno ke zpracování takového údaje na základě zákona, v našem případě občanského zákoníku, a to konkrétně § 1177 odst. 1. Zároveň však dle Nařízení GDPR SVJ musí osobní údaje zpracovávat způsobem, které nebude znamenat rizika pro práva a svobody subjektů údajů.

V případě, že SVJ vyvěsí na nástěnku jména, příjmení a čísla bytů jednotlivých vlastníků, tak nesporně v určité míře zasáhne do práv subjektů údajů, když jejich osobní údaje budou k nahlédnutí nejen členům SVJ, ale také třetím osobám, které projdou kolem nástěnky SVJ. V těchto situacích je dle GDPR nutné poměřit na jedné straně ochranu práv vlastníků jednotek při zpracování a na druhé účel zpracování SVJ.

U výše uvedených osobních údajů je nutné zohlednit především skutečnost, že se jedná o veřejně dostupné osobní údaje, které si může každý zjistit z výpisu katastru nemovitostí, a tedy je jejich ochrana nižší a dle našeho názoru nezasahuje do práv vlastníků takovým způsobem, aby se takové zpracování dalo označit jako nezákonné.

Co je již v rozporu s ochranou osobních údajů

Je nutné si ale dát pozor na situaci, kdy SVJ uvede na nástěnku i jiné údaje než jméno, příjmení a číslo bytu, a to například datum narození, kontakt na člena atd., tedy údaje, které již nejsou veřejné dostupné. Takové zpracování by již nepřiměřené zasahovalo do práv a svobod vlastníků jednotek, a to z důvodu, že by takové zpracování již postrádalo opodstatňující účel, který by převýšil ochranu uvedeného osobního údaje.

Čtěte také:  Čipy pro otevírání vstupních dveří domu

Výše uvedené záměry lze samozřejmě analogicky využít také pro situaci, kdy jsou na zvoncích domu uvedeny jména a příjmení vlastníků bytů.

Původní dotaz, položený na diskusním fóru Okolobytu.cz a reakce naleznete zde

Komentář pro Informační zpravodaj Okolobytu.cz připravil právník Jan Eisenreich z SVJprávník.cz.

4komentáře
  1. Petr 5 měsíci staré

    Díky za Vaši odpověď,
    je opravdu právně hodnotná. Jak je to se jmény a čísly bytů v družstevních bytech už neřeší. Seznam družstevníků není veřejný.
    Díky za odpověď.
    Petr

  2. Luboš 5 měsíci staré

    Takže u takového domu bude jedna velká poštovní schránka (jméno nesmí být ani na schránce, ani na zvonku), do které bude pošta vhazovat všechno, co má doručit na tuto adresu a lidé si to pak jmenovitě rozeberou? A co když zásilka bude doporučená? Do schránky avízo a pro všechno na poštu?
    Nějak si vzpomínám na dobu kdysi kdysi, když bylo povinné dopisování s dětmi ze Sovětského Svazu. Tam taky v adrese byl vždycky uveden “noměr kvartíra”!

  3. František Mlejnek 5 měsíci staré

    GDPR pro soukromé osoby zásadně neuznávám. V daném případě je zřejmé, že není třeba datum narození zveřejňovat. Ale nikdo mi dosud nevysvětlil, proč je nebezpečné, aby druhá osoba znala datum mého narození (já sám jsem se narodil 9.4.1953 a bydlím ve Vesci pod Kozhákovem) 😀 😀 😀

  4. Jana Kubizňáková 2 týdny staré

    Mám dotaz. Bydlím v panelovém domě, kde je SVJ. Venkovní zvonek a poštovní schránku mám řádně označenou jménem. A nyní můj dotaz.
    Jsem ze zákona povinna mít označeny bytové dveře a zvonek u bytu jmenovkou?
    Pokud bude možné zaslat odpověď na můj dotaz na můj E-mail, budu moc ráda.
    Předem děkuji. Kubizňáková

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?