Komentujeme: Krátkodobé pronájmy

Problematika krátkodobých pronájmů je v některých domech s byty ve vlastnictví žhavým tématem. Jaké možnosti má SVJ, pokud jsou s krátkodobými pronájmy v jejich bytě problémy? Je možné požadovat po vlastníkovi krátkodobě pronajímaného bytu poplatek?

SVJ by po vlastníku bytu, který svůj byt využívá ke krátkodobým pronájmům mohlo požadovat, aby platil za služby podle skutečného počtu osob, které byt užívají. To se však ve většině případů obtížně zjišťuje. Dále má SVJ možnost, pokud dochází opakovaně k rušení ostatních vlastníků bytu, dovolávat se ochrany u soudu. V případě, že vlastník bytu soudní rozhodnutí nerespektuje, je zde možnost ve smyslu § 1184 občanského zákoníku navrhnout soudu prodej jednotky vlastníka, který porušuje povinnost uloženou mu vykonatelným rozhodnutím soudu. Ani toto řešení není jednoduché.

V každém případě musí SVJ využít služeb zkušeného advokáta a počítat s tím, že pokud se podaří věc vyřešit, bude to v průběhu let a nikoliv pouze měsíců. Mimo to nikde není záruka, že nový vlastník tuto jednotku  nebude znovu využívat ke krátkodobým pronájmům.

Většina politických stran na komunální úrovni má tuto problematiku v rámci svých volebních programů, ale účinné řešení, které by bylo v souladu s vlastnickým právem zatím nikdo nevymyslel.

Podívejte se na celé diskusní vlákno k tématu poplatků za krátkodobé pronájmy bytů s reakcemi.

Komentář pro Okolobytu.cz poskytl JUDr. Tomáš Pacner, předseda představenstva společnosti RAK CZ a.s. a spolupracující odborník Okolobytu.cz.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?