Komentujeme: Dohled nad teplotou vytápění jako cesta k úsporám

Současné ceny a dostupnost energií i obavy z platební schopnosti členů SVJ a družstev vyvolávají potřebu hledat řešení. Aktuálně se nejvíce hovoří o připravované vyhlášce MPO, nařizující v případě stavu nouze snížit teplotu vytápění. Důvodem je též potřeba snižovat výdaje za vytápění, a tedy i finanční zátěž jednotlivých domácností.

Připravovanou vyhlášku o regulaci množství tepla v domech provází diskuse

Připravovaná vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), která je v připomínkovém řízení nařizuje v případě stavu nouze snížit teplotu vytápění v některých místnostech na 18 stupňů, pokud bude v topné sezóně nedostatek paliva. Vyhláška platí pro budovy na ústřední vytápění využívající fosilní zdroje, a které teplo odebírají ze soustav spalujících uhlí a zemní plyn. Nad dodržováním vyhlášky bude bdít Státní energetická inspekce (SEI), jejíž inspektoři budou kontrolovat majitele budov nebo SVJ. Za porušení vyhlášky hrozí pokuta až 200 tisíc. Podle zákona o hospodaření energií je za dodržování nařízení daných vyhláškou odpovědný vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek (SVJ). Zde je samozřejmě problém. Ve většině bytových domů však nejsou měřáky, které by umožnily teplotu kontrolovat, a to vzhledem k tomu, že bytové domy odebírají teplo centrálně. Jedinou možností regulace, kterou mají jednotlivé domácnosti k dispozici, jsou termostatické ventily na radiátorech, kterými je možno ale korigovat teplotu pouze pocitově, nikoliv přesně na konkrétní °C. V tomto případě je však možnost kontroly pro BD a SVJ výrazně omezená. „V rámci bytového domu lze snížit centrální dodávku nebo intenzitu vytápění celkově, je možné omezit dobu dodávání teplé vody. V žádném případě však nemají správci domu možnost nutit a případně kontrolovat uživatele bytů, zda naplňují požadavky vyhlášky,“ říká Jan Vysloužil, předseda SČMBD.

Jakou mohou bytové domy ušetřit?

Bytová družstva a společenství vlastníků proto hledají cesty, jak ušetřit.  „Teplárny zdražily o 20 až 25 procent a pro mnoho lidí jsou tyto náklady navíc neúnosné. Tím, že se sníží o jeden stupeň teplota v místnostech, lze ušetřit zhruba šest procent nákladů,” přibližuje Jan Vysloužil.

Čtěte také:  Sčítání lidu, domů a bytů 2021 poprvé i on-line. Na co se bude formulář ptát?

Další možností je například ohřívat vodu jen v určitou denní dobu. Přerušení dodávek tepla už navíc mají některé teplárny vyzkoušené. U některých tepláren jde například vypínat dodávky v noci na několik hodin, toto opatření by tak bylo alespoň z části uskutečnitelné. Mnoho bytových domů je již zatepleno, což především v topné sezóně pomáhá výdaje za teplo významně snížit. Nezatepleným domům s financováním zateplení může pomoci dotační program Nová zelená úsporám.

5 komentářů u „Komentujeme: Dohled nad teplotou vytápění jako cesta k úsporám“

 1. Jak si to ti ťulpasové z MPO představují? Výbory SVJ budou obíhat byty s teploměry a plombovat uzávěry u radiátorů? A pokutu bude za hříšníka platit celé společenství nebo výbor?
  Místo ptákovin by MPO mělo pracovat na zajištění plynu …

  Odpovědět
  • Milane,

   ještě k tomu, kdo by platil pokutu.

   Minulou sobotu MPO vytvořilo tweet podle kterého by pokutu neplatila domácnost, ale vždy SVJ. Protože tweet naváděl k udávání na SEI a byl celkově nesmyslný, tak byl ještě ten samý den smazán, ale je na síti dostupný. Holt Síkela vysílá zmatené signály. Asi netuší co je centrální vytápění a jaké jsou jeho možnosti.

   Hezký den!

   Odpovědět
 2. Milane,

  ve středu po jednání vlády vyslal premiér signál: „Nikdo nebude chodit občany kontrolovat do kuchyně, jak mají nastaveno topení.“

  Nevím, zda to znamená, že do ostatních místností mimo kuchyně kontroly budou chodit, nebo že ta nesmyslná Síkelova vyhláška o teplotách vůbec nebude. Uvidíme.

  Místo ideologicky závadného plynu z Ruska si kupujeme ideologicky čistý plyn z Německa, které ho nakupuje z Ruska. Vyčištění od závadné ideologie je sice nákladné, ale vyplatí se!

  Ohledně případných pokut možná naivně doufám v soudní systém, protože dostat jako SVJ pokutu za něco, co SVJ nemůže ovlivnit, by v právním státě nemělo být možné.

  Hezký den!

  Odpovědět
  • V soudní systém moc důvěry nemám. Jednak je vše na dlouhé lokty, nehledě na chybějící rozum. Z našeho souzení s dlužníkem, kdy mu měsičně naskakoval z dluhu úrok z prodlení 900Kč/měs. chtěla soudkyně po SVJ přistoupení na dohodu o splácení dluhu po 500Kč/měs….

   Takže co bude v zákoně/vyhlášce, to bude pro soud svaté bez ohledu na nemožnost SVJ cokoliv ovlivnit. A než nezákonnost některý ze soudů zruší bude spousta pokutovaných. Podívejte se na “slavná” Covidové opatření… byť je soud shledal nezákonými, zrušil je až poté co ministerstvo udělalo jejich opravy…nebo usnesení vydal až v době, když usnesení skončila…

   Odpovědět

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner