S termostatickými hlavicemi na radiátorech můžeme za teplo ušetřit, nebo prodělat

Termostatické hlavice u radiátorů patří k základním komponentům pro úsporné vytápění. Jejich instalací můžete ušetřit až třetinu nákladů na teplo, přesto však toto poměrně levné zařízení v mnoha domácnostech chybí. Navíc je nutné termostatickou hlavici pro dosažení co největší úspory také dobře používat.

Co je to termostatická hlavice a jak funguje?

Termostatická hlavice je součástí ventilu radiátoru a slouží k regulaci teploty v místnosti. Termostatické hlavice se obvykle prodávají se standardní stupnicí od 1 do 5. Čím vyšší stupeň zvolíte, tím více topného média (teplé vody), do radiátoru proudí a radiátor více hřeje.

Množství tepla hlídá termostatický ventil

Kdybychom termostatickou hlavici, kterou nastavujeme požadovanou teplotu v místnosti demontovali, viděli bychom pod ní termostatický ventil, který je namontovaný na potrubí. Jeho základem je kuželka, která se podle teploty v místnosti buď vysouvá, nebo zasouvá do těla ventilu. Tím reguluje množství topného média, které do radiátoru proudí.

Každá kuželka je na základě potřebných propočtů hned zpočátku osazení radiátoru nastavena do určité polohy, která zohledňuje umístění místnosti ve vztahu k obálce domu. Pokud je například byt pod nezateplenou střechou, aby bylo v místnosti požadovaných 21°C, musí být kuželka nastavena odlišně než u bytu, který má podstatně nižší tepelné ztráty. Samotné nastavení kuželky provádí odborná firma při realizaci topného systému.

Existují situace, kdy při zahájení topné sezóny zjistíte, že vám ani při navolení vyššího stupně radiátor nehřeje. Kromě zavzdušnění radiátoru je nejčastějším důvodem právě zatuhnutí kuželky v termostatickém ventilu. Po sejmutí termostatické hlavice na ni zkuste špičkou šroubováku několikrát zatlačit. Mechanické procvičení je většinou dostačující k tomu, aby se opět rozpohybovala. Pokud problém přetrvává, nahlaste závadu vlastníkovi domu (bytové družstvo, výbor SVJ).

Čtěte také:  Další bariéry pro fotovoltaiku na bytových domech padají

Komu termostatické hlavice patří?

Obecně platným doporučením je, aby termostatické hlavice byly považovány za součást otopné soustavy domy a jejich pořízení a údržba byly hrazeny ze společných prostředků. Samozřejmostí je tento postup u bytového družstva, stejně by však mělo být i v SVJ. U vlastnictví bytů se však lze setkat s případy, kdy je termoregulační hlavice považována za vlastnictví majitele bytu a výměnu, případně servis si tedy hradí každý sám. Vlastník domu v tomto případě však nemá žádnou kontrolu nad kvalitou termoregulačních hlavic, ani nad dodržováním cca patnáctiletého cyklu pro jejich výměnu. Je pak pravděpodobné, že v některých bytech nebudou termostatické hlavice správně plnit svou funkci, což se ve výsledku může projevit ve vyšší spotřebě tepla celého domu. Termostatické hlavice v režii vlastníka domu se tak jeví jako technicky i ekonomicky správné rozhodnutí.

Jak správně termostatickou hlavici používat?

Každé číslo nastavení na termostatické hlavici odpovídá určité teplotě, kterou pak bude termostatická hlavice v místnosti dodržovat. Budeme-li například pro obývací pokoj za optimální považována teplota zhruba 21 °C, bude to zpravidla odpovídat stupni 3 na termostatické hlavici.

Termostatickou hlavici slaďte se svým denním režimem. Odcházíte-li ráno z bytu, bude dostačující stupeň vytápění na 1 – 2, ale topení zcela nevypínejte. Po příchodu opět nastavíme naši obvyklou teplotu – například stupeň 3. Interiér, který díky mírnému temperování neprochladl, bude rychle vytopen na požadovanou teplotu. Večer bychom měli termostatickou hlavici nastavit opět na útlumovou teplotu na stupni 1 – 2. Budete-li přes den zůstávat doma, teplotu zvýšíte hned ráno.

V žádném případě termostatickou hlavici nepoužívejte tak, že ji úplně uzavřete, a ve chvíli, kdy je vám v místnosti zima, ji naopak úplně otevřete. Vytopení místnosti bude trvat déle a nárazově spotřebujete více tepla, než kdybyste průběžně temperovali.

Čtěte také:  Cena plynu klesá, vysoké zálohy zůstávají. Kdy budeme za plyn platit méně?

„Častou chybou je větrání při otevřených radiátorech. Je nutné si uvědomit, že termostatická hlavice na radiátoru se spíná v závislosti na okolní teplotě. Pokud budeme současně větrat a topit, vzduch nad topením se bude výrazně ochlazovat. Ventil s kuželkou za termoregulační hlavicí proto budou zvyšovat výkon vytápění. Pozor, toto přitápění se odehraje automaticky, i když budete mít na termoregulační hlavici nastaven třeba jen druhý stupeň. Toto teplo navíc uživatel bytu zaplatí, i když ho nespotřeboval. V součtu topné sezóny se zbytečně můžete připravit až o stovky korun,” vysvětluje David Samek ze společnosti ista ČR.

Stupeň na termostatické hlavici Orientační teplota v místnosti
1 14 až 16 °C
2 16 až 20 °C
3 20 až 23 °C
4 23 až 25 °C
5 26 až 29 °C

Teplotu v bytě za vás mohou ohlídat digitální termostatická hlavice

Dobrým řešením pro regulaci topení jsou digitální termostatické hlavice. Ty umožňují například nastavovat intenzitu vytápění v čase nebo určit, kdy bude topení v místnosti zapnuto a kdy naopak ne. Dražší digitální termostatické hlavice mají také užitečnou funkci rozpoznání otevřeného okna. Ta v případě intenzivního větrání přívod teplé vody do radiátoru na chvíli vypne, zatímco běžná termostatická hlavice v takovém případě intenzitu topení zbytečně zvýší.

Digitální hlavice jsou ovládány motorkem. Je nutné pamatovat na výměnu baterií. Hlučnost motorku by mohla být například v ložnici na obtíž. Přes tyto negativa se jejich nákup alespoň do obývacího nebo dětského pokoje vyplatí. Jestliže klasickou termostatickou hlavici pořídíme zhruba za 300 korun, digitální programovatelnou hlavici koupíme již od 400 korun.

Pozor na závit a připojení k radiátoru

Při nákupu termostatické hlavice dejte pozor na závit k ventilu radiátoru, kterému musí nová hlavice odpovídat. Zde by vás měli nasměrovat odborníci z dodavatelských firem, případně vám pomůže topenář, který ve vašem domě provádí údržbu otopného systému. Dražší digitální termostatické hlavice mají většinou přibaleny redukce k nejpoužívanějším rozměrům ventilů, případně se tento doplněk dá levně přikoupit.

/Foto: 123rf.com/

Cookie Consent with Real Cookie Banner