Jak kombinovat barvy v domácnosti?

Chcete mít krásnou domácnost, ve které se budete cítit dobře? Pak kromě kvalitního nábytku a vybavení musíte mít v interiéru i správnou barevnou kombinaci. Není totiž nic horšího než příliš chudý, nebo naopak až moc divoký design. Zjistěte, jak najít ty správné odstíny a vyzdobte si své království snů jako profesionálové.

Držte se pravidla tří barev

Základním pravidlem každého bytového designéra je tzv. pravidlo tří. Kombinace barev je díky tomu vždy perfektně vyvážená. Držte se ho a vaše domácnost bude vypadat jako z katalogu. V zásadě jde o to v interiéru zkombinovat tři barvy, a to v ideálním poměru 60%, 30% a 10%. Jak na to?

  • 60% prostoru tvoří hlavní barva. Ta by měla být pastelová nebo neutrální. Vymalujte s ní stěny, zvolíte ji jako barvu podlahy (koberce) a některých kusů nábytku. Můžete ji využít i na závěsy nebo rolety.  
  • 30% prostoru patří sekundární barvě. Hodí se na nábytek a závěsy. Měla by podporovat hlavní barvu, ale zároveň by mělo být na první pohled jasné, že jsou trochu odlišné.
  • 10% prostoru vyplňuje barva doplňující. Jelikož je jí v místnosti minimum, může být odvážná a netradiční. Dobře vypadají zejména kontrastní a jasné barvy. Oko ovšem potěšíte i neutrálními a jemnými druhy. Využijte ji na bytový textil, dekorace a doplňky. V interiéru slouží hlavně k tomu, aby podtrhla náladu a vyzdvihla jeho přednosti.

Pravidlo tří v praxi vypadá například takto:

  • 60% fialová, 30% červenofialová, 10% červená,
  • 60% béžová, 30% hnědá, 10% tmavě hnědá,
  • 60% tmavě modrá, 30% tyrkysová, 10% béžová.

Jak zvolit správné barvy

Stejně jako pravidlo tří i volba barev by měla mít určitou logiku. Není dobré vybírat nahodile, výsledek by totiž mohl vypadat katastrofálně. Navíc pokud budete mít v místnosti hodně přírodních materiálů, myslete i na to, jak sladit barvy a dřevo. Ideální kombinaci hledejte pomocí barevného spektra (někdy se označuje jako barevný kruh). Jak na to? Možností je víc.

  • Vyberte si jednu barvu. Může jít buď o vaši oblíbenou, nebo o odstín vybavení, které už jste nakoupili. Od ní v barevném spektru narýsujte rovnostranný trojúhelník. Barvy na jeho vrcholcích spolu budou perfektně ladit.
  • Kontrastní barvy jsou v módě. Na barevném kruhu je najdete vždy přímo naproti sobě. Například oranžová a žlutá, červená a zelená, žlutá a fialová. Doplňte je buď neutrální nebo stříbrnou.
  • Vyberte si jednu hlavní barvu. Doplňte ji jejím světlejším a tmavším odstínem.
  • Pěkné kombinace vytvoří i barvy sousedící jedna s druhou. Zvolte si jednu a poté sáhněte po těch, které jsou v její těsné blízkosti.
Čtěte také:  Co jsou starožitnosti a kde je koupit za výhodnou cenu?

Vybírejte podle velikosti a typu místnosti

Pokud máte malou domácnost s menšími pokoji, volte především světlejší barvy. Ty pomohou interiér „natáhnout“ a opticky ho zvětší. V případě, že preferujete tmavší barvy, nezapomeňte na dostatek umělého osvětlení, které by mělo být v několika vrstvách a z více zdrojů.

Ne všechny odstíny a kombinace se hodí do jakékoliv místnosti. Tak například barvy v kuchyni, obývacím pokoji nebo společenské zóně by měly být jiné než v ložnici. Zatímco v prvních třech případech chcete docílit hlavně přílivu energie a optimismu, v místnosti, kde spíte, je klíčové vytvořit oázu klidu a harmonie. Toho docílíte jednoduše tak, že použijete barevné kombinace na základě jejich vlastností. 

Využijte vlastnosti barev ve svůj prospěch

Neutrální barvy se dobře kombinují s ostatními výraznějšími barvami a přírodními prvky. Místnost díky nim působí příjemně a uklizeně.

Žlutá je plná energie a interiér vesele rozsvítí. Doporučujeme ji především tam, kde není dostatek denního světla. Hodí se například k oranžové a zelené.

Zelená je barvou odpočinku a klidu. Pomůže vám hodit stres za hlavu. Hodí se do obývacího pokoje i ložnice. Oblíbené jsou zejména její pastelové odstíny.

Modrá dodá vaší domácnosti šmrnc. Navíc vzbuzuje pocit bezpečí a klidu. Nebojte se tmavě modrých tapet v kombinaci s kontrastními žlutými prvky v interiéru. Chcete něco klidnějšího? Fialová a modrá jsou nerozlučná dvojka.

Černou užívejte s rozumem. Měla by to být spíše doplňková barva (například pro lemy koberců, zdobení nábytku atd.), jelikož má silný energetický náboj. Vaší domácnosti dodá šmrnc a moderní vzhled.

Růžová je dobrá alternativa k výrazné červené. Dnes už rozhodně neplatí, že jde o „barbie“ barvu. Pudrový odstín je velice módní. Působí uklidňujícím a pohodovým dojmem. Navíc podporuje vášeň. Hezky se doplňuje s krémovou a šedou.

Zdroj: goldea

Napsat komentář