Časté problémy v domácnosti a jak je řešit

Žádný byt se neobejde zcela bez údržby. Kromě běžného úklidu ale musíte řešit i mnoho dalších věcí, na které se často zapomíná. Prevence je přitom vždy nejlepším řešením. Odstraňování následků některých potíží totiž bývá časově i finančně náročnější.

Jak se zbavit hmyzu

Život vám může značně znepříjemnit hmyz. Nejsnazší je prevence v případě létajícího hmyzu. Žádných vos, much či komárů se nemusíte bát, když instalujete síť proti hmyzu do dveří a do oken. Jde o jednoduché a přitom efektivní řešení. Se sítí v okně můžete bez obav větrat přes den i během večera, a to i při rozsvícených světlech. Síť do dveří zase skvěle poslouží v případě, že máte terasu nebo balkon.

Složitější je to s lezoucím hmyzem, který si k vám najde jiné cesty. Některý drobný poletující hmyz si navíc můžete přinést například z obchodu na ovoci. V těchto případech platí, že jedince musíte z bytu odstranit hned, jak ho najdete. Jinak se v bytě začne hmyz rychle množit.

Dalším efektivním způsobem, jak stavy nejrůznějších broučků a pavoučků snížit, je vyplnění nejrůznějších děr a skulinek, které doma máte. Právě v těch nachází hmyz útočiště, s jejich eliminací se nebude mít hmyz kde usadit. Pravidelně také vynášejte koš a buďte opatrní s přeléváním květin.

Jak na plísně kolem oken a v rozích místností?

Dalším častým problémem jsou v domácnostech často se tvořící plísně. Jakmile plíseň objevíte, řešení je nasnadě. Měli byste ji odstranit speciálním přípravkem, který dokáže tento organismus zahubit a zabrání jeho dalšímu šíření. Následně plíseň mechanicky odstraňte například hadříkem nebo kartáčkem.

Jaká je ale příčina? Pokud ji neodhalíte, je jen otázkou času, než se plíseň objeví znovu. Hlavním důvodem bývá zvýšená vlhkost vzduchu v bytě. Abyste se jí zbavili, musíte pravidelně větrat. Během chladných měsíců by mělo jít o intenzivní větrání alespoň dvakrát denně. Přibližně na deset minut otevřete všechna okna v bytě a rychle vyměňte veškerý vzduch. Nezapomínejte také otírat orosená okna. Pomůže také, pokud budete mít pod každým oknem zapnuté topení.

Čtěte také:  Praktické zařízení kuchyně: Nezbytné pomůcky, které by neměly chybět v dobře vybavené kuchyni

V problematických místech pak můžete vsadit na speciální nátěry, které díky svému složení tvorbě plísní brání.

Všudypřítomný vodní kámen

Trápí vás tvrdá voda, kvůli které se vám ucpává hlavice ve sprše a snižuje se průtok v kohoutcích? Nemusíte hned volat instalatéra a veškeré vybavení měnit za nové. Vypněte doma hlavní uzávěr vody a zanesené části rozmontujte. Nejprve je opatrně mechanicky očistěte jemným kartáčkem, následně je vyvařte ve vodě s octem. Během vaření můžete pozorovat chemickou reakci, při které se vodní kámen uvolňuje. Všechny komponenty budou opět čisté a průchodné.

Totéž můžete opakovat například jednou ročně, během toho pamatujte na pravidelnou údržbu prostředky proti vodnímu kameni.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner