Interiérová designérka poradí, jak sladit barvy a dřevo v interiéru

Vybavení a styl interiéru není jen o hezkém celkovém dojmu, ale také o našich pocitech. Stačí si jen trochu pohrát s barvami, materiály a texturami a hned se v místnosti můžete cítit lépe.

Dřevo hraje prim

„Příroda je jedním z nejlepších designérů na světě. Pokud chcete bydlení pocitově zateplit a dodat mu útulný, domácký ráz, nemělo by v interiéru chybět dřevo se svým autentickým vzhledem a strukturou,“ říká interiérová designérka Anke Glut, „Jeho velkou předností je, že sluší každému interiéru. Rozumí si s moderním, rustikálním i skandinávsky laděným obydlím. Designéři z celého světa si ho oblíbili, protože je pružné, pevné, trvanlivé a má skvělé termoizolační vlastnosti,“ vysvětluje Anke Glut. Dřevo dokáže zvládnout velké zatížení a tlumit vibrace. Můžete ho kombinovat mezi sebou i s jinými materiály jako kov nebo sklo, s kterými vytváří dokonalou designovou souhru.

Základem je podlaha

Charakter celé místnosti určuje podlaha, od té se pak odvíjí nábytek a ostatní bytové doplňky. „Všeobecně útulněji a tepleji působí tmavé dřevěné podlahy nebo jejich imitace, ale pokud není v místnosti dost světla, efekt se vytratí. V takovém případě je lepší sáhnout po odstínech dubu. Vždy vybírejte dřevo ze stejné barevné škály, abyste nepřekombinovali různé struktury a barvy. Měňte pouze sytost,“ radí designérka. Pokud si netroufáte na velké experimenty, nic nezkazíte doplněním dřeva o bílou barvu. Vedle bílé dřevo hezky vynikne a bude působit vzdušně, odlehčeně.

Barva stropu a stěn – kdy se budeme cítit nejlépe?

Pro celkové vyznění místnosti je důležitá také barva stěn a stropů. Platí, že strop by měl být světlý, ideálně bílý, aby mohl v místnosti odrážet světlo a opticky na nás nepadal. U stěn toto pravidlo není potřeba dogmaticky dodržovat. Platí ale, že záleží na zbytku místnosti. Příliš bílé evokuje nemocniční prostředí, a to rozhodně uklidňujícím dojmem nepůsobí. Odstíny stěn vybírejte spíše v neutrálních odstínech, jako je šedá. Nemusíte se bát ani tmavých stěn v menších místnostech. Bude záležet i na tom, k čemu bude místnost sloužit.

Čtěte také:  Musí být vždy hranaté. Víte, jaké další mýty kolují o vchodových dveřích?

Co můžeme od služby interiérového designéra očekávat?

Interiérový design není jen o výběru nábytku a bytových doplňků. Pokud se chystáte zařizovat nově koupený byt anebo plánujete rekonstrukci stávajícího obydlí, může přijít pomoc interiérového designéra vhod. Bytový design totiž není jen o estetice, ale také praktické a užitné funkci. Podstata práce odborníka na interiéry zahrnuje kromě návrhů a vizualizací interiéru po předchozích konzultacích s klientem také práci se světlem, návrh dispozičního řešení a rozmístění jednotlivých interiérových prvků. Díky dobře řešenému a zařízenému obydlí se tak můžete vyvarovat chyb, které mohou později vyústit v to, že se doma nebudete cítit dobře.