Jaké barvy zvolit do společenské zóny? S výběrem poradila bytová designérka

Plánujete modernizaci vašeho bydlení a jedním z prostorů, který byste si rádi vzali na paškál, je i společenská zóna? Přečtěte si o nejnovějších módních trendech a barvách, které z vašeho domu či bytu vykouzlí přívětivé místo plné pozitivní atmosféry.

Ty tam jsou doby, kdy bylo trendem každou místnost stavebně rozdělovat a uzavírat. Již několik let se jindy tolik konzervativní Češi více a více otevírají světu, a hlavně i sobě navzájem. Vznikají tak celá otevřená patra nebo alespoň spojené místnosti. „Hitem posledních let jsou celá otevřená patra, což je praktikováno zejména u dvoupatrových rodinných domů. V nich je přízemí koncipováno jako společenská zóna a najdeme v něm kromě obývacího pokoje samozřejmě i vstupní halu, kuchyň, jídelnu a případně i pracovnu. V prvním patře pak lidé rádi soustředí své soukromí a staví v něm ložnice pro jednotlivé členy domácnosti,“ vysvětluje přední česká bytová designérka Anke Glut.

Změna dispozic a světlejší barvy

Změna dispozic ovšem to není jediné, co se v bytovém designu za poslední dobu změnilo. Lidé začínají více preferovat i světlejší barvy a minimalističtější doplňky. „To samozřejmě nemůžeme aplikovat na všechny, každý má trochu jiný vkus. Je ale pravda, že pomalu ustupují interiéry zahlcené dekoracemi a vymalované tmavými barvami a nyní se spíše setkávám s tím, že klienti chtějí něco vzdušnějšího, optimističtějšího a uklidňujícího,“ dodává Anke.

Materiály v interiéru

Trendy jsou tak například francouzská okna a mění se i materiály použité v interiéru. Větší důraz ale lidé kladou i na výmalbu, která dostává jasnější koncept. „Výběr barev na zdi byl dříve pro mnoho lidí jedním z těch kratších procesů. Jednoduše se zvolila jedna barva, k té se maximálně dokoupila druhá a touto kombinací se bez většího přemýšlení vymaloval celý byt nebo místnost. Nyní však lidé nad barvami více přemýšlí a uvědomují si, jakou mají v interiéru moc. A to je skvělá zpráva, do popředí se totiž konečně dostávají naprosto geniální barevné kombinace,“ vysvětluje Anke Glut.

Čtěte také:  Není toaleta jako toaleta. Máte doma tu správnou?

Barevné kombinace

Jaká je ale podle ní ultimátní barevná kombinace, která se do společenské zóny hodí? „Těchto kombinací a vhodných barev je samozřejmě o mnohem víc. Mě ale poslední dobou zaujala barevná kombinace, kterou pro letošek vyhlásil jako barvu roku i Pantone Color Institute a kterou jsem v minulosti již využila. Jedná se o kombinaci základní šedé a jasně žluté. Tato kombinace má za úkol vysílat pozitivní vibrace, má být oporou a zároveň zahřát a rozsvítit. Šedá společně se žlutou poskytuje odhodlání a zároveň naději, a to je přesně to, co letos potřebujeme,“ říká Anke.

Ta na závěr dodává, že je však důležité barvy umět i ve správném poměru zkombinovat. „Pokud bude v interiéru žluté moc, bude to na nás mít rušivý efekt. Pokud v ní naopak bude moc šedivé, utlumí to naši kreativitu. Samotnou výmalbu, potažmo dekorace tak doporučuji konzultovat s interiérovým designérem, který dovede možné výsledky vizualizovat a je pro něj daleko snazší jednoznačně určit, co bude fungovat a co naopak nikoli.“

Napsat komentář