Dotace Nová zelená úsporám od října se změnami. Kolik peněz a na co?

Nová etapa dotací Nová zelená úsporám přináší řadu novinek. Příjem žádostí se rozběhne v říjnu a plynule naváže na program stávající. Do roku 2030 mohou žadatelé z evropských i národních zdrojů získat dotace v minimální výši 39 miliard korun.  O dotaci Nová zelená úsporám budou moci nově žádat jak vlastníci domů v Praze, tak i v celé republice.

Vyřízení dotace bude jednodušší a rychlejší

Cílem nové koncepce dotačního programu Nová zelená úsporám bude zahrnout dotace pro úsporné bydlení pod jeden program, ze kterého budou moci majitelé rodinných i bytových domů čerpat finance na opatření, která jim uspoří náklady za energie, ale pomohou jim i s adaptací na probíhající změny klimatu. V praxi to bude fungovat tak, že v rámci jedné žádosti bude moci žadatel zkombinovat různá opatření, od zateplení, přes výměnu kotle, instalaci fotovoltaiky až po pořízení nádrže na dešťovou vodu. Vyřízení dotace se tím výrazně zjednoduší a urychlí, za kombinaci více opatření bude možné navíc získat zajímavé bonusy.

Dotace uspoří až polovinu nákladů

Výhodnější podmínky čekají žadatele, i pokud jde o výši dotace. Na půl milionu korun se zvedla podpora výstavby rodinného domu v pasivním standardu. Finančně si domácnosti polepší i při výměně zdroje tepla na vytápění nebo pořízení fotovoltaiky, kde si žadatelé nově mohou požádat o systém, který nejvíce vyhovuje jejich domu.

Ještě větší portfolio podporovaných opatření

Majitelé rodinných i bytových domů jistě ocení také širší nabídku dotací, kterou jim pokračování programu přinese. Vedle již zmiňované Dešťovky, o kterou se program nově rozrostl, bude možné žádat například i o dotaci na ohřev vody pomocí tepelného čerpadla nebo na pořízení dobíjecí stanice pro osobní vozidla.

„Pod program jsme nově zařadili i dotace na hospodaření s dešťovou vodou, majitelé domů tak nebudou muset žádat ve dvou programech, jako tomu je doposud, ale vše vyřídí v rámci jedné žádosti v NZÚ. V rámci adaptace na změnu klimatu nabídneme majitelům bytových domů také možnost např. zkombinovat zateplení domu s výsadbou stromů na veřejnosti přístupných pozemcích bytového domu. Program pomůže i s výměnou starých neekologických kotlů před jejich zákazem v září příštího roku. Bude se tak doplňovat s kotlíkovými dotacemi pro domácnosti s nižšími příjmy,“ představuje ministr Brabec novinky, které doplní stávající nabídku dotací.

Čtěte také:  Zájem o pojištění domácnosti stoupá, polovina domácností je ale stále nepojištěná. Zapomínáme i na aktualizaci smlouvy

Nově podání žádostí o dotaci Nová zelená úsporám zcela online

„Abychom zájemcům o dotace Nová zelená úsporám co nejvíce usnadnili podání žádosti, připravili jsme pro ně zcela nové webové stránky, kde najdou přehled všech podporovaných opatření, příklady úspěšných realizací z dobíhajícího programového období i jednoduchý návod, jak podat žádost o dotaci.

Podání žádosti i všech potřebných dokumentů bude probíhat zcela online přes webové stránky www.novazelenausporam.cz. Elektronicky bude probíhat i následná komunikace se SFŽP ČR, žadatelé tak vyřídí vše z pohodlí domova bez zbytečného papírování. Příjem žádostí bude spuštěn v říjnu a do té doby bude možné žádosti podávat ve stávajícím programu.

Nový web doplňuje databáze specialistů, včetně dodavatelských a realizačních firem

Součástí webu je i databáze specialistů, která obsahuje stovky kontaktů na odborníky, dodavatelské firmy a realizační firmy, kteří pomohou s přípravou a provedením rekonstrukce či stavby domu. Vyhledávat se v ní dá podle oboru i místa působnosti, žadatelé tak najdou kontakty na dodavatele ve svém nejbližším okolí. Seznam není povinný, ale může výrazně usnadnit cestu k dotaci. Zaregistrovat se do něj může každý dodavatel, který poskytuje služby související s realizací podporovaných opatření,“ informuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Na co lze od října čerpat dotace Nová zelená úsporám

– renovace rodinných a bytových domů a rekreačních domů, využívaných k trvalému bydlení (zateplení fasády, střechy, stropů, výměna oken a dveří),

– stavbu a nákup rodinných a bytových domů v tzv. pasivním standardu (pasivní domy),

– solární termické a fotovoltaické systémy,

– zelené střechy a venkovní stínicí techniku,

– podzemní akumulační nádrže na zachytávání dešťové vody,

– využití tepla z odpadní vody,

– systém řízeného větrání s rekuperací,

– výměnu zdrojů tepla za tepelná čerpadla, kotle na biomasu, plynové kondenzační kotle či napojení na centrální zásobování teplem,

– systémy pro ohřev vody,

Čtěte také:  Byt v paneláku je opět v kurzu, jeho cena roste

– pořízení a instalaci dobíjecích stanic pro osobní vozidla,

– výsadbu stromů na veřejnosti přístupných pozemcích bytového domu.

Kdo může o prostředky požádat

– majitelé a stavebníci rodinných a bytových domů,

– společenství vlastníků a pověření vlastníci bytových jednotek,

– bytová družstva,

– obce a města vlastnící rodinný či bytový dům,

– nabyvatelé bytových jednotek nebo rodinných domů,

– developeři – podnikatelské subjekty,

– osoby, kterým svědčí právo stavby.

Hlavní novinky

– podpora bytových domů i mimo Prahu (dosud spadaly pod IROP),

– zvýšení max. dotace na 50 % u bytových domů,

– navýšení jednotkových dotací,

– výhodné bonusy při kombinaci opatření (více než 90 000 Kč u rodinných domů a více než 120 000 u bytových domů),

– hospodaření s dešťovou vodou jako nová oblast podpory (dosud jako samostatný program Dešťovka),

– rozšíření podpory výměny zdrojů tepla,

– zjednodušení a rozšíření podpory FVE (propojení s elektromobilitou),

– dotovány i trvale obývané rekreační objekty,

– plná elektronizace – elektronické podání žádosti včetně dokumentů, online komunikace (už žádné papírování).

1 komentář u „Dotace Nová zelená úsporám od října se změnami. Kolik peněz a na co?“

  1. Mám dotaz jestli mám nárok na dotaci Zelená usporám na instalaci kondenzačního plynového kotle,instalovaného topenářskou firmou Luboš Doleček Jablonné nad Orlicí v ,faktura v hodnotě 87672,60 Kč.-A kotel Atmos DC40SX na dřevo- dřevo plyn faktura 185 988,40 Kč.Děkuji za odpovět – Karel Pavlas duchodce ročník 1952.

    Odpovědět

Napsat komentář