Nová etapa dotací Nová zelená úsporám přináší řadu novinek. Příjem žádostí se rozběhne v říjnu a plynule naváže na program stávající. Do roku 2030 mohou žadatelé z evropských i národních zdrojů získat dotace v minimální výši 39 miliard korun. O dotaci Nová zelená úsporám budou moci nově žádat jak vlastníci domů v Praze, tak i v celé republice.
Vyřízení dotace bude jednodušší a rychlejší
Cílem nové koncepce dotačního programu Nová zelená úsporám bude zahrnout dotace pro úsporné bydlení pod jeden program, ze kterého budou moci majitelé rodinných i bytových domů čerpat finance na opatření, která jim uspoří náklady za energie, ale pomohou jim i s adaptací na probíhající změny klimatu. V praxi to bude fungovat tak, že v rámci jedné žádosti bude moci žadatel zkombinovat různá opatření, od zateplení, přes výměnu kotle, instalaci fotovoltaiky až po pořízení nádrže na dešťovou vodu. Vyřízení dotace se tím výrazně zjednoduší a urychlí, za kombinaci více opatření bude možné navíc získat zajímavé bonusy.
Dotace uspoří až polovinu nákladů
Výhodnější podmínky čekají žadatele, i pokud jde o výši dotace. Na půl milionu korun se zvedla podpora výstavby rodinného domu v pasivním standardu. Finančně si domácnosti polepší i při výměně zdroje tepla na vytápění nebo pořízení fotovoltaiky, kde si žadatelé nově mohou požádat o systém, který nejvíce vyhovuje jejich domu.
Ještě větší portfolio podporovaných opatření
Majitelé rodinných i bytových domů jistě ocení také širší nabídku dotací, kterou jim pokračování programu přinese. Vedle již zmiňované Dešťovky, o kterou se program nově rozrostl, bude možné žádat například i o dotaci na ohřev vody pomocí tepelného čerpadla nebo na pořízení dobíjecí stanice pro osobní vozidla.
„Pod program jsme nově zařadili i dotace na hospodaření s dešťovou vodou, majitelé domů tak nebudou muset žádat ve dvou programech, jako tomu je doposud, ale vše vyřídí v rámci jedné žádosti v NZÚ. V rámci adaptace na změnu klimatu nabídneme majitelům bytových domů také možnost např. zkombinovat zateplení domu s výsadbou stromů na veřejnosti přístupných pozemcích bytového domu. Program pomůže i s výměnou starých neekologických kotlů před jejich zákazem v září příštího roku. Bude se tak doplňovat s kotlíkovými dotacemi pro domácnosti s nižšími příjmy,“ představuje ministr Brabec novinky, které doplní stávající nabídku dotací.
Nově podání žádostí o dotaci Nová zelená úsporám zcela online
„Abychom zájemcům o dotace Nová zelená úsporám co nejvíce usnadnili podání žádosti, připravili jsme pro ně zcela nové webové stránky, kde najdou přehled všech podporovaných opatření, příklady úspěšných realizací z dobíhajícího programového období i jednoduchý návod, jak podat žádost o dotaci.
Podání žádosti i všech potřebných dokumentů bude probíhat zcela online přes webové stránky www.novazelenausporam.cz. Elektronicky bude probíhat i následná komunikace se SFŽP ČR, žadatelé tak vyřídí vše z pohodlí domova bez zbytečného papírování. Příjem žádostí bude spuštěn v říjnu a do té doby bude možné žádosti podávat ve stávajícím programu.
Nový web doplňuje databáze specialistů, včetně dodavatelských a realizačních firem
Součástí webu je i databáze specialistů, která obsahuje stovky kontaktů na odborníky, dodavatelské firmy a realizační firmy, kteří pomohou s přípravou a provedením rekonstrukce či stavby domu. Vyhledávat se v ní dá podle oboru i místa působnosti, žadatelé tak najdou kontakty na dodavatele ve svém nejbližším okolí. Seznam není povinný, ale může výrazně usnadnit cestu k dotaci. Zaregistrovat se do něj může každý dodavatel, který poskytuje služby související s realizací podporovaných opatření,“ informuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.
Na co lze od října čerpat dotace Nová zelená úsporám
– renovace rodinných a bytových domů a rekreačních domů, využívaných k trvalému bydlení (zateplení fasády, střechy, stropů, výměna oken a dveří),
– stavbu a nákup rodinných a bytových domů v tzv. pasivním standardu (pasivní domy),
– solární termické a fotovoltaické systémy,
– zelené střechy a venkovní stínicí techniku,
– podzemní akumulační nádrže na zachytávání dešťové vody,
– využití tepla z odpadní vody,
– systém řízeného větrání s rekuperací,
– výměnu zdrojů tepla za tepelná čerpadla, kotle na biomasu, plynové kondenzační kotle či napojení na centrální zásobování teplem,
– systémy pro ohřev vody,
– pořízení a instalaci dobíjecích stanic pro osobní vozidla,
– výsadbu stromů na veřejnosti přístupných pozemcích bytového domu.
Kdo může o prostředky požádat
– majitelé a stavebníci rodinných a bytových domů,
– společenství vlastníků a pověření vlastníci bytových jednotek,
– bytová družstva,
– obce a města vlastnící rodinný či bytový dům,
– nabyvatelé bytových jednotek nebo rodinných domů,
– developeři – podnikatelské subjekty,
– osoby, kterým svědčí právo stavby.
Hlavní novinky
– podpora bytových domů i mimo Prahu (dosud spadaly pod IROP),
– zvýšení max. dotace na 50 % u bytových domů,
– navýšení jednotkových dotací,
– výhodné bonusy při kombinaci opatření (více než 90 000 Kč u rodinných domů a více než 120 000 u bytových domů),
– hospodaření s dešťovou vodou jako nová oblast podpory (dosud jako samostatný program Dešťovka),
– rozšíření podpory výměny zdrojů tepla,
– zjednodušení a rozšíření podpory FVE (propojení s elektromobilitou),
– dotovány i trvale obývané rekreační objekty,
– plná elektronizace – elektronické podání žádosti včetně dokumentů, online komunikace (už žádné papírování).
Mám dotaz jestli mám nárok na dotaci Zelená usporám na instalaci kondenzačního plynového kotle,instalovaného topenářskou firmou Luboš Doleček Jablonné nad Orlicí v ,faktura v hodnotě 87672,60 Kč.-A kotel Atmos DC40SX na dřevo- dřevo plyn faktura 185 988,40 Kč.Děkuji za odpovět – Karel Pavlas duchodce ročník 1952.