Foto David Berk

Mnoho domů má staré domovní rozvody. Nepodceňujte riziko

Ve většině starších panelových domů a cihlových činžovních domů najdete již zastaralé silnoproudé i slaboproudé elektrické rozvody – hlavní domovní vedení (HDV). O tom, proč je potřeba je rekonstruovat, jsme si povídali s Rudolfem Červenkou, obchodním ředitelem společnosti PREměření, a. s.

Ob Akustika Oken Zdroj Building Glass, Saint Gobain (2)

Správně zvolené zasklení oken omezí pronikání hluku zvenčí

Svět kolem nás je čím dál hlučnější, což se podepisuje na našem fyzickém i duševním zdraví. Dlouhodobé vystavení hluku totiž může vést k poruchám soustředění a spánku i k horší imunitě. Důležitá je správná volba zasklení okna. Každý typ skla totiž jinak zpracovává různé frekvence a volba toho správného vám pomůže eliminovat zvuky, které vás doma ruší nejvíce. Akustika by tak měla být tím prvním, na co se při pořizování či výměně oken zaměříte.

Thermal,image,of,heat,leak,through,windows

Starými okny často uniká až polovina tepla

V České republice je stále mnoho starších budov, které neprošly renovací a vykazují velké tepelné ztráty. Jejich vytápění zatěžuje životní prostředí, ale především peněženky majitelů či pronajímatelů. Důvodem vyšších nákladů bývají často stará okna, která sice tvoří jen zhruba 10 % obvodového pláště budovy, ovšem skrz ně se ztrácí až 45 % tepelné energie. Logickým krokem je tak výměna oken. Jak k ní ale přistoupit a co si při výběru nových oken pohlídat?

Obokna Vekra Komfort Evo Sedy Ext. Bily Int. Balkonova Sestava Klasik Exterier Foto Zdroj Vekra

Výměna oken jako cesta k výrazné úspoře tepla

Výměna oken je prvním krokem k úspoře za teplo. Někdy totiž i zdánlivě funkční okna, která jste si před pár lety pořídili, nemusí mít o moc lepší tepelně izolační vlastnosti, než třeba ta původní, za která jste je vyměnili. S lákavou akcí nyní přichází společnost VEKRA.

1

Jakou barvu a typ fasády zvolit pro dům

Fasáda představuje vizitku každé stavby a často i jeden z jejích nejnápadnějších prvků. Zateplovací systémy, které se začaly objevovat ve 2. polovině 20. století, se nejprve kombinovaly pouze s jednoduchou tenkovrstvou omítkou. Nedostatek možností tehdy vyvažovala mnohdy až nevkusná práce s širokým spektrem barev. Později však přišly mnohé inovativní postupy, díky nimž lze dnes zateplenou fasádu doplnit například imitací cihel, dřeva či betonu, sklem nebo kousky slídy.

Cookie Consent with Real Cookie Banner