Co je důležité u radiátorů zkontrolovat, než se začne topit?

Je nejvyšší čas. Podle vyhlášky sice již topná sezóna oficiálně začala 1. září, pro teplé radiátory je nutné splnit ještě teplotní podmínky. Stačí tak několik chladnějších dní a teplé radiátory mohou přijít vhod. O teplo se však můžete připravit. Co je nutné nyní zkontrolovat?

V jaké poloze jste přes léto ponechali nastavenou termostatickou hlavici u radiátorů?

Velmi častou chybou je, že v době, kdy již na jaře nepotřebujeme byt vytápět, termostatickou hlavici zcela uzavřeme. Tím zůstává termostatický ventil v termostatické hlavici ve stlačené poloze, kde může regulační kuželka zatuhnout. Zpravidla pak nepomůže ani často doporučovaná rada protočit termostatickou hlavici několikrát přes všechny polohy. Mezi kuželkou a termostatickou hlavicí není totiž žádná mechanická vazba, která by současně s pohybem hlavice pohybovala i s kuželkou.

Začne-li se už vytápět a radiátor bude sotva vlažný, budete muset termostatickému ventilu pomoci více. Je vhodné kontaktovat správce domu, výbor společenství, případně přímo technika, který má na starosti technickou stránku vašeho domu. Pokud máte určité technické povědomí a jste zruční, můžete se pokusit pomoci si sami. Sejměte hlavici ventilu a čímkoliv dostatečně úzkým a plochým zkuste vřeteno stlačovat a pouštět, a tak ho rozpohybovat. Obvykle toto řešení stačí. Pokud jste nebyli úspěšní, budete muset ventil vyměnit.

Jak tomuto problému pro příští rok předejít? Je to jednoduché. Stačí po konci topné sezóny nechat termostatickou hlavici v otevřené poloze.

Teď topení otevřete naplno

I když jste připraveni s teplem zacházet po celou topnou sezónu hospodárně, nyní nastavte termostatickou hlavici na maximální výkon. „Jakmile se začátkem vytápění dostane do radiátorů teplá voda, díky naplno otevřeným termostatickým hlavicím vystoupají vzduchové bubliny v otopné soustavě do nejvyššího patra, kde bývá umístěn odvzdušňovací ventil. Odvzdušnění je pak jednodušší a zpravidla není nutné je vícekrát opakovat,“ vysvětluje Ing Jiří Juren, technik Bytového družstva Pragostav, které poskytuje servis pro 240 domů v Praze.

Čtěte také:  Jak je to s platbami za teplo v bytovém domě

Jak a kdy radiátory odvzdušnit?

Poznat, že otopná soustava potřebuje odvzdušnit, není vůbec těžké. Neodvzdušněný radiátor nejen méně topí, ale při jeho spuštění lze slyšet i bublání nebo dokonce šplouchání. Vzduchové bubliny je v takovém případě potřeba vypustit odvzdušňovacím kohoutem, který bývá standardně umístěn u radiátorů v nejvyšším patře. „Odvzdušnění samotné není nic složitého. Vzduch z topných těles vypustíte otočením odvzdušňovacího ventilu doleva. Ventil otvírejte pomalu a opatrně, vzhledem k tlaku v otopné soustavě by mohla voda stříkat do velké vzdálenosti, proto je vhodné držet při odvzdušňování pod ventilem kelímek.  Ventil uzavřete, jakmile přestane syčet unikající vzduch a z ventilu začne téct voda,“ vysvětluje správný postup Ing. Jiří Juren.

Kdo platí výměny termostatických hlavic a případné opravy radiátorů?

Zda budete muset sáhnout do vlastní peněženky, záleží na ustanovení prohlášení vlastníka budovy a dále pak na rozhodnutí shromáždění. Standardně se termostatický ventil i termostatická hlavice hradí z dlouhodobé zálohy SVJ (fond oprav), někde jsou tyto prvky rozděleny, přičemž termostatický ventil hradí SVJ a termostatickou hlavici si hradí vlastník bytu. ,,I u otopných těles záleží na prohlášení vlastníka budovy. Otopná tělesa jsou většinou součástí zařízení bytu a opravy tedy hradí konkrétní vlastník bytové jednotky. Pokud jsou otopná tělesa v prohlášení definována jako společná část domu, pak jsou opravy hrazeny z fondu oprav,” doplňuje Mgr. Jan Eisenreich, vedoucí právník portálu Svjpravnik.cz.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner