Česko čeká odpadková revoluce. Změní i ceny za komunální odpad

Vláda včera schválila soubor nové odpadové legislativy. Mezi hlavní změny patří postupné zvyšování poplatku za ukládání odpadů na skládky, zavedení třídicí slevy z tohoto poplatku, zákaz skládkování využitelných odpadů a uzákonění tzv. systému PAYT, kdy občané platí za svoz odpadu podle toho, kolik ho vyhodí do černé popelnice.

Je nutné recyklovat více komunálního odpadu

Nejdůležitějším cílem nové legislativy je především zvýšení třídění a recyklace odpadů a odklon od skládkování. Za necelých šest let musí Česká republika recyklovat veškerý svůj komunální odpad z 55 %. Dnes se jí to daří pouze z 39 % vyprodukovaného komunálního odpadu. V roce 2030 musí být v ČR recyklováno 60 % komunálního odpadu, za dalších 5 let ještě o dalších 5 % více. 

Poplatek za ukládání směsného komunálního odpadu na skládky poroste

Klíčovým opatřením ke zvýšení recyklace komunálního odpadu je postupný růst poplatku za ukládání směsného komunálního odpadu na skládky ze současných 500 korun až na 1850 korun v roce 2030 a zákaz skládkování využitelných odpadů v roce 2030.

Zvýší se i poplatek za svoz odpadů

Poplatek za ukládání odpadu na skládky není totožný s poplatkem, který občanům stanovují obce za svoz odpadů. Pokud je v obci stanoven poplatek podle zákona o místních poplatcích, pak je jeho výše dnes maximálně 1000 Kč a s novým odpadovým zákonem by měla být po dohodě se Svazem měst a obcí České republiky maximálně 1200 Kč, protože v současnosti již reálné náklady některých obcí dosahují až této částky. 

„Růst skládkovacího poplatku je na základě zkušeností z okolních států tím nejúčinnějším motivačním nástrojem k cestě za zvyšující se recyklací odpadů. Skládkovací poplatek v posledních letech několikanásobně stoupá ve státech na východ od nás. Západní země mají poplatky už řadu let mnohonásobně vyšší. Navýšení poplatku nám dlouhodobě doporučuje Evropské komise a OECD,“ upozornil ministr Brabec. 

Čtěte také:  ​Dejte pozor na šest častých nešvarů českých výtahů

V Praze popelnice zdraží o třetinu

Stoupající poplatky za svoz komunálního odpadu nejsou žádnou teorií. Pražský magistrát v říjnu 2019 schválil novelizaci vyhlášky, která cenu služby pro hlavní město zvedne o 30 %. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Obdobná situace je i v dalších městech. Například v Plzni, kde lidé platí podobným způsobem podle velikosti popelnice a četnosti vyvážení, bude možná nárůst ceny ještě větší než v hlavním městě.

Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Třídíte odpovědně? Ušetříte na poplatcích

Zákon zavádí motivační slevy pro obce, které budou plnit průběžné požadavky na míru třídění. Když bude obec dostatečně třídit, pak za skládkování zbylých odpadů nebude platit zvýšený poplatek za ukládání odpadů na skládky. To samé platí pro občany. 
Třídicí sleva totiž umožní obcím skládkovat odpad zbylý po třídění za nižší cenu, do roku 2025 za současných 500 korun, později až 800 korun v roce 2030. Podmínkou pro uplatnění takové slevy bude ale dosažení vysoké míry třídění vyprodukovaného komunálního odpadu. V roce 2020 bude využití slevy podmíněno vytříděním minimálně 45 % skla, plastu, papíru, kovů a biologicky rozložitelného komunálního odpadu z celkové produkce komunálních odpadů na území obce, a až 75 % v roce 2027. 
 „Princip třídicí slevy je poměrně jednoduchý. Když bude obec dostatečně třídit, pak za skládkování zbylých odpadů z černých popelnic nezaplatí na poplatku za uložení odpadů na skládky ani o korunu navíc než dnes. Samozřejmě je to především o obcích, které tak musí své občany motivovat k vyššímu třídění odpadů. Jak to provedou, je zcela na nich. Pomoci by mohl například PAYT, tedy platba poplatku za komunální odpad podle toho, kolik ho občan skutečně vyprodukuje. Tomu dává zákon jasná pravidla a chce tím obce motivovat k jeho zavádění. Již dnes u nás funguje zhruba v 15 % měst a obcí,“ pokračuje Brabec.

Čtěte také:  Daň z nemovitých věcí je nutné přiznat do 31. ledna. Koho se povinnost týká?

Poplatky i podle množství odpadu

V praxi se změny dotknou především obcí, které by měly své občany motivovat k vyššímu třídění odpadů. Jaké zvolí cesty, je zcela na nich. Pomoci jim může například tzv. PAYT, tedy poplatek za komunální odpad nastavený podle toho, kolik ho občan skutečně vyprodukuje. Tomu dává návrh zákon jasná pravidla a obce jej mohou začít široce využívat. Návrh zákona také dává obcím možnost zavést minimální poplatky za odkládání odpadu, který pomůže zpoplatnit i tzv. „černé pasažéry“, kteří by nevykazovali žádný vznikající odpad.

Povinné třídění textilu

Už od letošního roku funguje celoroční sběr biologicky rozložitelných odpadů, od počátku příštího roku bude možné odevzdávat kuchyňské oleje. Nový odpadový zákon zavádí od roku 2025 povinnost odděleného sběru textilu. To jsou významné změny, které usnadní občanům třídění jednotlivých složek svých odpadů. Způsob, jakým budou obce tyto povinnosti zavádět, zůstává stejný, tedy obce mají různé možnosti, ze kterých mohou vybírat. S podporou recyklace pomáhají nejenom obcím dotace z Operačního programu Životní prostředí, které přispívají na systémy sběru a třídění směsných komunálních odpadů, stejně jako povinnosti obcí umožnit svým občanům odkládat další druhy separovaných odpadů.

Přibudou místa zpětného odběru

Nová odpadová legislativa zahrnuje i návrh zákona o výrobcích s ukončenou životností. Ve výsledku přinese do obcí více míst zpětného odběru pro výrobky, jako jsou bílé zboží, elektronika a baterie a zavádí povinnost uvedení recyklačního poplatku na účtenkách a fakturách. Občané tak budou mít přehled, kolik recyklace nakoupeného zboží stojí.   

6 Comments
 1. FMach 2 roky ago

  Takhle nás dostali do pasti, firmy, které si udělali z občanů své peněženky. Osobně nestojím o balené potraviny v plastech či jiné zboží, v minulosti to šlo bez plastů a bylo mnohem méně odpadu a navíc byla vytvořena cesta recyklace, byl zde jen papír a dřevo. Obojí se v přírodě rozpadne a neškodí spíše naopak. Miliardáři si vymysleli jak dál dostávat z lidí peníze a dál z nich udělat závislé na plastech a platit za ně, nedobrovolně dostaneme obal z plastu a samozřejmě jej zaplatíme a dál se musí teto plast stane odpadem a opět musíme platit za jeho likvidaci či recyklaci. To vše nám bere peníze z kapes a tak bychom měli podporovat systém bez obalu.

 2. František Novák 2 roky ago

  Okolní státy maji mnoho násobně výši minimální mzdu,a okolní státy často tohle řeší i tak že udělali plastové lahve vrátný mi.takze si myslím že bavít se otom co je nejlepší řešení není na místě

 3. Zuzana Šmídová 2 roky ago

  U nás v obci už toto fungluje dlouho. Už rok máme popelnici na olej, za směstnou popelnici llatíme 60. kč a třídění papíru,skla,plastů je u nás už dlouho normální. Svoz bio 4x do roka a elektronika 2x do roka. Ještě nemáme kontejner na textil ale to bude určitě brzo.Obec 10km. od Prahy a 1000 obyvatel.

 4. jan 2 roky ago

  Jó za pokrok se platí ale 2k za odpad je idiocie to každej odepíše odpad a hodí to do řeky následek bude horší.Toto vymyslel mamlas co asi žije v jinozemi kde má na to vyhodit 2k do větru.To ať to zkusí i jinde všude mu daj do držky.Upřímně řečeno to to asi 95%lidí odnese do lesa aby neměli plnou popelnici bude to kontraproduktivní tím jsem si jistý.

 5. Elis 2 roky ago

  jo a mi, co třídíme jak blbci, ani nenaplníme za měsíc popelnici, tak platíme stejně, jako ti, co jí mají narvanou, že nejde zavřít budem platit stejně, menší popelnice za lepší peníz nenabídnout, ale zdražování, to jo.

 6. Petr 2 roky ago

  Jednoduché řešení,papírové do kamen,plastové do pytle a k lesu s tím nebo před svozem sousedovi do popelnice..ono je to vyléčí velmi rychle a pro mě cíl bude splněn,popelnice na komunál prázdná. Tak tohle vážně vymyslel génius. Já se nikoho neprosím aby každá py..ina v obchodě byla balená do vrstev igelitu a dojnou krávu ze sebe vážně udělat nenechám. Jo a na třídění vám zvysoka-za tu všeobecnou ekobuzeraci kdy se ve starším autě cítím jako ten největší zločinec,ani náhodou.

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?