Kdy musíte podat daňové přiznání z pronájmu bytu a co všechno si můžete odečíst?

Pronájem bytu patří mezi oblíbené možnosti, jak si přivydělat. V ročním součtu si tak často přijdeme na další slušný příjem. Blíží se však nepopulární období, kdy bychom měli zaplatit daně z pronájmu bytu. Tato povinnost ale neplatí ve všech případech a dobrou zprávou také je, že existuje řada možností, jak si daňový základ snížit.

Povinnost podat daňové přiznání

Obecně platí, že daňové přiznání je povinen podat každý:

  • Jehož roční příjmy, které se zahrnují do základu daně, přesáhly 15000 Kč
  • Pokud vedle příjmu ze zaměstnání v tuzemsku má příjmy zahrnované do základu daně nad 6000 Kč
  • Vykazuje daňovou ztrátu
  • Kdo naplní další podmínky (podléhá solidárnímu zvýšení daně, má příjmy ze zahraničí apod.)

Výpočet základu daně – která možnost je pro vás výhodnější?

Pro vyčíslení základu daně z příjmů z pronájmu můžeme podle zákona použít dva způsoby: První možností je uplatnění paušálních výdajů, které jsou stanoveny ve výši 30 % příjmů. Druhou možností je proti příjmům uplatnit skutečné výdaje.

Co při pronájmu bytu můžeme zařadit mezi skutečné výdaje?

Budete-li při podání daňového přiznání postupovat formou uplatnění skutečných výdajů, je důležité vědět, co všechno do nich lze zahrnout. Právě v tomto bodě se hodně chybuje. Daňový základ nám pomohou snížit:

Odpisy nemovitosti

Úroky hypotéky, kterou jste si na pořízení nemovitosti (bytu) vzali

Poplatky za vedení účtu k hypotečnímu úvěru

Provize, které jste vyplatili realitnímu makléři

Pojištění nemovitosti

Zaplacená daň z nemovitostí

Zpracování daňového přiznání

Poměrně výraznou pomoc při snižování daňového základu mohou poskytnout náklady na vnitřní vybavení nemovitosti. Do této oblasti patří zejména pořízení nábytku. Ovšem s výjimkou vestavěného nábytku, který zpravidla vstupuje do pořizovací ceny nemovitosti, neboť tvoří její součást. Odečítat lze i hodnotu zakoupených spotřebičů a tak podobně – to za předpokladu, že hodnota jednotlivého zařízení nepřesáhne 40 tisíc korun. Pokud by hodnota koupeného byla vyšší, je třeba z takového majetku vypočítat odpis.

Čtěte také:  Jak vybrat a správně používat termostatickou hlavici na radiátoru?

Skutečnými výdaji jsou i náklady na opravy a údržbu nemovitosti (bytu), včetně veškerého použitého materiálu. Opět i zde platí výjimka rozsáhlejších stavebních úprav s hodnotou převyšující 40 000 korun v daném roce, které vstupují do pořizovací ceny nemovitosti, a do výdajů se tedy promítnou až prostřednictvím odpisů.

Snížit daňový základ vám pomohou i uhrazené příspěvky do tzv. fondu oprav. „Tyto výdaje lze uplatnit v roce úhrady. Zde bych upozornil ještě na jednu skutečnost: Pokud byla z fondu oprav v daném roce hrazena rozsáhlejší stavební úprava domu, může to pro příští daňové období vést k povinnosti zvýšit o historické příspěvky základ daně,“ upozorňuje Jan Ševcovic, vedoucí ekonomického úseku společnosti RAK CZ.

Pod skutečné výdaje patří i výdaje, spojené s užíváním vozidla. Zde se jedná o paušální výdaj na dopravu motorovým vozidlem, který můžete uplatnit až do výše 5 000 korun měsíčně. Pokud je ale vozidlo používáno i soukromě, pak je horní hranice pouze 4 000 korun měsíčně.

Kontrola z finančního úřadu – nepříjemná, ale možná

Jak je vidět, prokázané výdaje nám poskytují relativně široký prostor, jak daň z pronájmu bytu snížit. Pozor ale! Finanční úřad má právo požadovat prokázání, že takové výdaje byly vynaloženy v souvislosti s pronájmem.

5 komentářů u „Kdy musíte podat daňové přiznání z pronájmu bytu a co všechno si můžete odečíst?“

  1. No ještě je důležité si dát pozor na to, co berete jako pronájem. Setkala jsem se s hodně lidma, co pronajímali přes Airbnb a mysleli si, že je to to samé. Podle zákona ale na to je potřeba mít živnost, protože tam poskytujete i jiné služby jako např. úklid apod.

    Jinak co se týče výše daně, tak je nejlepší využít účetní, za ten ušetřený čas to stojí. Nebo minimálně nějaké online kalkukačky, kde získáte alespoň představu o tom, kolik zaplatíte. Jednoduchá kalkulačka je třeba tady: https://tvujspravce.cz/danova-kalkulacka/.

    Odpovědět

Napsat komentář