Businessperson Calculating Property Tax

Refinancování hypotéky a poplatek za její splacení během fixace. Co změní návrh novely zákona o spotřebitelském úvěru?

Návrh novely zákona o spotřebitelském úvěru obsahuje pro klienty na první pohled nepříliš přívětivou novinku. Pokud by se totiž dlužník rozhodl hypotéku splatit v průběhu fixace, může mu banka v některých případech naúčtovat poměrně vysoký poplatek. Cílem je předejít hypoteční turistice, která by ve výsledku mohla úvěry na bydlení prodražit. Novela ale současně rozšiřuje možnosti, jak hypotéku splatit bez sankcí. Pokud novela zákona o spotřebitelském úvěru projde parlamentem, nové podmínky by měly platit od 1. ledna 2024 a vztahovat se na všechny úvěry na bydlení, včetně těch, které byly sjednány dříve.

Ob Img 20230528 120107

Jaké jsou aktuální ceny bytů v Praze

Ceny bytů stále mírně klesají, ale tento obecný trend má svá specifika. Jaká je situace ohledně bytů v Praze? A lze již po značně turbulentním období predikovat další vývoj cen bytů? Odpovídá Jan Večerka, CEO a zakladatel crowdfundingové platformy brikkapp.cz.

House G15f108f2f 1920

Trend vlastnického bydlení se mění

V návaznosti na vývoj cen peněz na hypotečním trhu můžeme pozorovat nové trendy v oblasti vlastnického bydlení. Přichází přibližování se západu i v této oblasti? Tuzemské realitní kanceláře potvrzují výrazný růst zájmu o nájemní bydlení.

Ob Img 20230704 125437

Jaké jsou aktuální ceny bytů v Praze

Ceny bytů stále mírně klesají, ale tento obecný trend má svá specifika. Jaká je situace ohledně bytů v Praze? A lze již po značně turbulentním období predikovat další vývoj cen bytů? Odpovídá Jan Večerka, CEO a zakladatel crowdfundingové platformy brikkapp.cz.

Mm

Kam zamíří ceny bytů a kdo nově dosáhne na státní příspěvek na bydlení

Drahé hypotéky, vysoké ceny nemovitostí a dvouciferná inflace – to jsou hlavní důvody, které aktuálně většině Čechů znemožňují přístup k vlastnímu bydlení. Na tuto situaci se snaží adaptovat i developeři, kteří hledají způsob, jak za takových podmínek pokračovat dál se stavěním a prodejem nových bytů. Jednou z dosud méně využívaných možností je kombinace nájmu s následným odkupem do vlastnictví.

D 1

Termín pro podání daňového přiznání pro daně z nemovitosti se blíží. Koho se týká?

Získali jste v minulém roce nemovitost? Pak se vás týká podání přiznání k dani z nemovitých věcí. Pozor, finančnímu úřadu ale musíte oznámit i to, pokud jste nemovitost prodali, darovali nebo jinak pozbyli. Lhůta pro podání daňového přiznání je již 31. ledna. Zaplatit daň nebo alespoň její část poté musíte do 31. května 2023.

foto Dana Bernátová

Nezapomněli jste zaplatit daň z nemovitých věcí?

Do konce března měli podat přiznání k dani z nemovitých věcí ti, kteří loni koupili, vystavěli, zdědili, nebo přestavěli nějakou nemovitost. Pokud vlastníte nemovitost delší dobu a daňové přiznání jste při nabytí podali, nyní již každoročně automaticky dostáváte z finančního úřadu jen výzvu k platbě s odpovídající částkou.