Mm

Kam zamíří ceny bytů a kdo nově dosáhne na státní příspěvek na bydlení

Drahé hypotéky, vysoké ceny nemovitostí a dvouciferná inflace – to jsou hlavní důvody, které aktuálně většině Čechů znemožňují přístup k vlastnímu bydlení. Na tuto situaci se snaží adaptovat i developeři, kteří hledají způsob, jak za takových podmínek pokračovat dál se stavěním a prodejem nových bytů. Jednou z dosud méně využívaných možností je kombinace nájmu s následným odkupem do vlastnictví.

D 1

Termín pro podání daňového přiznání pro daně z nemovitosti se blíží. Koho se týká?

Získali jste v minulém roce nemovitost? Pak se vás týká podání přiznání k dani z nemovitých věcí. Pozor, finančnímu úřadu ale musíte oznámit i to, pokud jste nemovitost prodali, darovali nebo jinak pozbyli. Lhůta pro podání daňového přiznání je již 31. ledna. Zaplatit daň nebo alespoň její část poté musíte do 31. května 2023.

foto Dana Bernátová

Nezapomněli jste zaplatit daň z nemovitých věcí?

Do konce března měli podat přiznání k dani z nemovitých věcí ti, kteří loni koupili, vystavěli, zdědili, nebo přestavěli nějakou nemovitost. Pokud vlastníte nemovitost delší dobu a daňové přiznání jste při nabytí podali, nyní již každoročně automaticky dostáváte z finančního úřadu jen výzvu k platbě s odpovídající částkou.

Bla

Vyplatí se nájem, nebo hypotéka na vlastní byt?

Bydlet ve vlastním a pravidelně splácet hypotéku, nebo žít nevázaně v pronájmech s větší finanční svobodou. Tato otázka hýbe realitním trhem snad odnepaměti a nutno podotknout, že na ni neexistuje jednoznačná odpověď. Jak při rozhodování této otázky postupovat a co všechno zohlednit, abychom se rozhodli správně?

Kk

Nové družstevní byty za 60 až 65 tisíc za metr čtvereční by mohly pomoci i Praze

60 až 65 tisíc za metr čtvereční – právě na takovou cenu se může dostat byt v hlavním městě. Garantují to družstevníci, kteří se na tom shodli na konferenci eFÓRUM BD 2020, která proběhla začátkem listopadu. Cesta k ceně, na kterou dosáhnou mladé rodiny i ti, kteří nechtějí nebo nemohou získat hypotéku vede přes spolupráci s obcí. Ukazují to pozitivní zkušenosti z jiných krajů. Magistrát hlavního města Prahy se ale k tomu staví stále nečinně.

Cookie Consent with Real Cookie Banner