Kam zamíří ceny bytů a kdo nově dosáhne na státní příspěvek na bydlení

Drahé hypotéky, vysoké ceny nemovitostí a dvouciferná inflace – to jsou hlavní důvody, které aktuálně většině Čechů znemožňují přístup k vlastnímu bydlení. Na tuto situaci se snaží adaptovat i developeři, kteří hledají způsob, jak za takových podmínek pokračovat dál se stavěním a prodejem nových bytů. Jednou z dosud méně využívaných možností je kombinace nájmu s následným odkupem do vlastnictví.

Starší byty zlevňují, nové byty si ceny drží

Kdo si v posledních letech koupil byt s přesvědčením, že ceny budou do budoucna jen růst, možná zažije lehké vystřízlivění. Starší byty totiž začínají zlevňovat. Ceny nových bytů sice dolů nepůjdou, ale současně ani neporostou. „Do nabídky se nyní dostává více bytů, kupující mají širší výběr a to se zákonitě projevuje i na cenách. Tento trend je patrný i na prohlídkách bytů – tam, kde byly dříve běžné desítky zájemců, je jich nyní sotva do deseti. Podle dat z realitních serverů víme, že ceny bytů ve velmi dobrém stavu se zastavují a už nějakou dobu nezdražují. Od přelomu roku 2020 a 2021, kdy došlo k největšímu boomu, nyní zájem o koupi bytů opadá. Nové byty si ceny jakž takž drží, starší ale začínají zlevňovat. Očekáváme, že by mohlo v nadcházejícím roce až dvou dojít i k propadu ceny o 10 % u starších bytů,“ říká David Novotný z realitní společnost Bohemian Estates.

Současně se začínají zvedat ceny nájemního bydlení

I když je v Česku pořád silně zakořeněná touha po vlastnickém bydlení, situace na trhu s nemovitostmi donutila Čechy, aby se začali více poohlížet po životě v nájmu. Hlavním důvodem byly ceny nemovitostí, vysoké úroky u hypotečních úvěrů a obecná nejistota zapříčiněná ekonomickými propady.

Ceny nájmů vytrvale rostou, nejvyšší jsou v Praze a Brně. Průměrný měsíční nájem se u bytu 2+kk pohyboval na začátku loňského roku kolem dvanácti tisíc, na konci se už vyšplhal k částce šestnáct tisíc. Tady platí, že výše nájemného se bude odrážet od situace na trhu, cen energií i vlivů z geopolitického prostředí. Mnoha rodinám nezbyde než se uskromnit a přestěhovat se do menšího bytu nebo do bytu v horší lokalitě. Se stěhováním si nelámejte hlavu a při stěhování vašeho bytu využijte profesionální stěhovací služby.

Čtěte také:  Nájemné bude letos opět zdražovat. Kde nejvíce a o kolik?

Vyšší příspěvek na bydlení i lepší dostupnost podpory

Od ledna 2023 se také zvýšil příspěvek na bydlení a zároveň je díky změně některých pravidel dostupnější. Podle předběžných propočtů se to dotkne až sto tisíc domácností, které budou mít nově nárok na příspěvek v rámci státní sociální podpory. Polepší si všichni, kteří dosud tento příspěvek čerpali – někdo o tisícovky, někdo o stovky.

Zvedají se také tzv. normativní náklady, tedy horní limity pro státní pomoc a zároveň se tyto stropy slučují pro jednu a pro dvě osoby. Dosavadní normativy pro domácnosti s jednou osobou totiž byly opravdu nízké. Končí také znevýhodnění obyvatel Prahy – dosud měli nárok na příspěvek jen v případě, kdy náklady na bydlení převýšily 35 % jejich čistého příjmu. Nově to bude 30 %, stejně jako v ostatních regionech.

Napsat komentář