Koupit, prodat, pronajmout? Jaká je aktuální situace a prognóza na trhu bytů

Kolotoč úrokových sazeb, cen bytů, pronájmů a celkových nákladů na bydlení se podepisuje na našich preferencích. Cesta k vlastnímu bydlení se často mění směrem k nájemnímu bydlení, na atraktivitě nabývá bydlení ve snadno dostupné vzdálenosti od Prahy. Zajímavou možností, jak si i dnes pořídit byt, je nová družstevní výstavba.

Nabídka bytů k prodeji roste

Za poslední měsíce výrazně přibyl počet nemovitostí k prodeji. Vzrostla nabídka bytů i rodinných domů, ceny se přitom nijak výrazně nesnížily. Na vině jsou nejen vysoké úrokové sazby, které nutí majitele nemovitostí k prodeji, ale i rekordní ceny energií. Prodávané nemovitosti podle odborníků ještě přibudou.

„V Praze se nabídka prodávaných nemovitostí zvýšila o 16 %, k dispozici bylo během července 6600 bytů na prodej. V Brně se nabídka zvýšila o neuvěřitelných 86 %, a to jen za posledních 8 měsíců. Množství bytů, domů i pozemků je tak nyní nejvyšší za posledních 8 let,“ konstatuje Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov, která se specializuje na nemovitosti v Praze a na Berounsku.

Dostupné družstevní bydlení

I když v současnosti klesají ceny nemovitostí, stále je bydlení velmi obtížně dostupné. Důvodem jsou jak ceny bytů v nových developerských projektech, tak i velmi přísné podmínky bank, kdy je pro spoustu lidí nemožné získat hypotéku.

Současná situace na trhu s byty je neudržitelná. V současnosti Praha patří k nejdražším metropolím v Evropě, situace se v posledních letech dále zhoršuje. „Vinou je chybějící komplexnější bytová politika, chybí pomoc sociálně slabým i střední vrstvě. Zde vidím velký prostor pro renesanci družstevního bydlení, jako známého a osvědčeného modelu bydlení nejen u nás, ale i v okolních zemích. Družstevní bydlení je alternativou mezi vlastnickým a nájemním bydlením. Výraznou výhodou jsou zde ceny bytů. Při zachování veškeré současné úrovně nové výstavby nabízí tento model, díky zapojení města, až o třetinu levnější byty než standardní developerská výstavba,“ říká JUDr. Hana Marvanová, městská zastupitelka a předsedkyně Komise Rady hl. m. Prahy pro Dostupné družstevní bydlení v Praze.  

Čtěte také:  Kam zamíří ceny bytů a kdo nově dosáhne na státní příspěvek na bydlení

V rámci projektu Dostupného družstevního bydlení byl již na městských pozemcích zahájen první projekt Na Radlické, který nabídne až 270 nových bytů. V rámci Prahy jsou připraveny i další pozemky. „Doufám, že budoucí reprezentace Prahy i vláda projekt Dostupného družstevního bydlení podpoří, protože tento model dokáže nabídnout dostupné a kvalitní bydlení všem těm, kteří na ně současných podmínek nedosáhnou,“ doplňuje JUDr. Hana Marvanová.

Informace o Dostupném družstevním bydlení najdete na stránkách magistrátu www.ddb.praha.eu.

Na atraktivitě získávají lokality v blízkosti Prahy

Jednou z velmi zajímavých lokalit pro bydlení i investice v blízkosti Prahy je dnes Kladno. Je považováno za perspektivní lokalitu s dobrou dynamikou růstu moderního města. Výhodou je velmi dobrá dostupnost denního dojíždění do Prahy a cena bytů. „Zájem o bydlení zde výrazně stoupá. Byt v Kladně pořídíte až o 30 % levněji než v Praze, je zde i velmi dobrá občanská vybavenost. Se znalostí vhodných lokalit nabízí Kladno i zajímavé výnosy při pronájmu bytu,“ potvrzuje hlavní důvody současného zájmu Mgr. Petra Novotná z Ponte reality s.r.o.

Napsat komentář