Od dnešního dne lze podávat žádosti o dotace Nová zelená úsporám. Pro koho je výhodný?

Dnes byla spuštěna další etapa dotačního programu Nová zelená úsporám – nově se slučuje s programem Dešťovka, propojuje se také s kotlíkovými dotacemi a slibuje zjednodušení celého procesu žádostí. O podporu je přitom možné žádat na renovace jak bytových domů, tak například trvale obývaných rekreačních objektů. Pro koho je program vhodný, do jaké míry reflektuje současný stav na stavebním trhu a neustále vzrůstající ceny i nedostatek materiálů?

Dotace Nová zelená úsporám nyní ve zjednodušeném procesu

Aktuální výzva dotačního programu Nová zelená úsporám byla tématem webináře pořádaném divizí Weber Skupiny Saint-Gobain. Co radí specialisté, kde mohou být úskalí a jak postupovat?

Především slibované zjednodušení procesu, které ocení hlavně žadatelé o dotace, vítají i jednatelé ze společenství vlastníků, kteří žádosti často vyřizují. „Pokud je vše zjednodušené, jsme pak schopni vyřídit více žádostí našich klientů,“ řekl na online webináři Weberu Lukáš Tauchmann, projektant staveb. „Předpokládám, že vyřízení dotace bude jednodušší a dokládání podkladů nebude tak složité, ale to samozřejmě ukáže až praxe,“ doplnil Marek Gracík za správu nemovitostí.

Důraz na rekonstrukce šetrné k životnímu prostředí vede ke kvalitě materiálů

Odborníci se na webináři mimo jiné shodli na důležitosti ochrany životního prostředí, i proto se stát snaží žadatele prostřednictvím bonusů motivovat při rekonstrukcích k řešením, která jsou k životnímu prostředí šetrná. „Udržitelnost je pro nás jako výrobce stavebních materiálů velké téma a i my na trh neustále přicházíme s materiály a řešeními, které tuto myšlenku podporují a mají dlouho trvanlivost. Za naši divizi jde například o zateplovací systémy,“ uvedl Miloš Hutník, zástupce Weber pro odbornou veřejnost ze společnosti Saint-Gobain.

Jak dosáhnout na bonusy za využití udržitelných řešení a materiálů?

Jak žadatelé dosáhnou na bonus za využití udržitelných řešení a materiálů pak uvedl Jakub Hrbek – ředitel Sekce realizace projektů energetiky, ochrany ovzduší a klimatu SFŽP. „Ve spolupráci s ČVÚT jsme připravili kalkulačku, kam se zadávají určité specifické parametry. Budova se dle nich boduje a po vyhodnocení je možné získat extra finanční bonus právě na podporu udržitelného stavebnictví.“

Čtěte také:  Téma zajímá obě strany: Výpověď z nájmu pro finanční obtíže spojené s pandemií, nebo odklad splatnosti nájemného

Cena rekonstrukce a finanční rezerva. Banky jsou připraveny s modely financování

Tématem webináře bylo i současné zdražování stavebních materiálů. Marek Gracík upozornil na to, že je během rekonstrukcí důležité vždy počítat s finanční rezervou. „Poměrně vstřícně k tomu přistupují komerční banky, které se s tím umí vypořádat. To, že program reflektuje současné ceny na trhu, nám umožní zařadit do programu další materiály, které máme v nabídce. Nějakou dobu v ČR panoval propad v těch podpůrných programech a myslím si, že jsme všichni jen čekali na otevření nových možností, proto jsme za spuštění NZÚ moc rádi,“ uzavírá téma Miloš Hutník z Weberu.

Webinář Nová zelená úsporám Weber přinesl řadu důležitých rad a informací

Webinář můžete shlédnout kdykoliv zpětně na následujícím odkazu: https://www.youtube.com/watch?v=n2bQM4UKfso

Napsat komentář