Zvažujete, že byste si do bytu pořídili klimatizaci? Poradíme vám s výběrem

Venkovní teploty stoupají a vedro je i v bytě. Možná i vy uvažujete, že si do bytu pořídíte klimatizaci. Na co se ale při výběru zaměřit, abychom investice nelitovali? Bude lepší mobilní klimatizace, nebo pevně zabudovaná? Kolik bude stát provoz?

Jak si vybrat domácí klimatizaci? Pomůže vám 6 klíčových parametrů

 • Typy klimatizace
 • Výkon
 • Náklady na provoz klimatizace a účinnost klimatizace
 • Instalace klimatizace a záruka
 • Výbava
 • Umístění klimatizace v bytě

Mobilní klimatizace, nebo pevná?

Mobilní klimatizace mají oproti těm pevně instalovaných dvě zásadní výhody. Tou primární je bezesporu možnost přenášet jednotku z místa na místo. Druhou je možnost použít jednotku i v místech, kde instalace pevně zabudované jednotky je problematická, například z důvodu umístění venkovní kondenzační jednotky.

U pevně instalovaných jednotek ovšem existuje výhod o dost více. Pevně instalované klimatizace nabízejí především výrazně ekonomičtější provoz a jelikož se jedná o tepelná čerpadla vzduch-vzduch, umožňují nejen funkci chlazení, ale i vytápění.

Vybírat si můžeme z velkého počtu jednotlivých modelů o různé výkonnosti, takže má možnost efektivně klimatizovat prostory od malých místností až po několikapatrové domy. A navíc tyto jednotky nabízejí nesrovnatelně vyšší uživatelský komfort. Jejich součástí jsou například systémy na čištění vzduchu, systémy na dosažení nižší spotřeby energie i možnost vzdáleného řízení přes internet.

Jaký výkon klimatizace zvolit?

Druhým kritériem při výběru klimatizace a dosažení komfortní teploty v prostoru pro chlazení je kalkulace tepelných zisků v místnosti a návrh požadovaného výkonu. Ten samozřejmě závisí na objemu prostoru (m3) místnosti, ve které chcete chladit nebo topit (většina jednotek je v podstatě tepelné čerpadlo). Mezi další faktory, které určují celkový výkon jednotky, patří velikost oken a jejich orientace na světové strany a použité stavební materiály (cihla, dřevo, beton atd.), jež mají odlišné izolační vlastnosti. Proto je dobré spolehnout se na doporučení renomované instalační firmy, která provede odbornou kalkulaci požadovaného výkonu. V opačném případě riskujete, že skončíte s poddimenzovaným systémem a očekávaný komfort a tepelná pohoda se nedostaví Nevyplácí se šetřit za každou cenu. Ušetřené peníze a náklady za pořizovací cenu pak můžete lehce utratit za provozní náklady nevhodně vybrané klimatizační jednotky.

Čtěte také:  Rostliny proti chřipce. Vypěstujte si doma rýmovník, chřipkovník nebo angínovník

Poměřte náklady na provoz klimatizace a účinnost

Primárním provozním nákladem je v případě klimatizace příkon elektrické energie, který se spotřebovává na provoz kompresoru. Pro běžného uživatele je v tomto případě dobře uchopitelný údaj energetické třídy zařízení, podobně jako u jiných spotřebičů. Určitě nemá smysl volit jednotky, které nedosahují alespoň kategorie A+. Se spotřebou úzce souvisí účinnost, ke kterým se u klimatizací, jež pracují na principu tepelného čerpadla, váží zkratky SCOP a SEER. Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER) vyjadřuje energetickou účinnost tepelného čerpadla (klimatizace) v období celého roku ve stejném operačním režimu (chlazení). SCOP představuje to samé pro režim topení. Čím vyšší, tím lepší. Například hodnota SCOP 5 znamená, že klimatizace (tepelné čerpadlo vzduch-vzduch) dokáže na 1 kW dodané elektrické energie vyprodukovat 5 kW tepelné energie. Při porovnávání jednotek na základě tohoto parametru dejte pozor, při jaké venkovní teplotě je tento parametr udáván.

Setkat se můžete i s hodnotami EER a COP, které představují špičkovou dosahovanou účinnost. Vzhledem k dlouhodobého provozování je ale lepší věnovat pozornost hodnotám, které mají větší vypovídající hodnotu – to jsou již zmiňované zkratky SEER a SCOP.

Výběr firmy, instalace a záruka

Sebelepší klimatizační jednotky jsou bez kvalitní instalace a následného servisu k ničemu. Proto rozhodně nešetřete na kvalitní instalaci a vybírejte pouze ty instalační firmy, které mají na trhu dlouholeté zkušenosti a reference. Rozhodně také vybírejte pouze ty společnosti, které se mohou prokázat veškerými potřebnými oprávněními, a především pak registrací u Ministerstva životního prostředí. A v neposlední řadě nepodceňujte servis a záruku. Zjistěte si například, zda značka klimatizací, o kterou máte zájem, disponuje zastoupením na našem trhu, nebo kolik má certifikovaných partnerů.

Jaké další funkce klimatizace by vám mohly přijít vhod?

Klimatizace se liší řadou přidaných funkcí, které ovšem ovlivňují i celkovou cenu zařízení. Nejlevnější klimatizační jednotky mají ve standardním vybavení „pouze“ základní funkce a provozní režimy. Lépe vybavené modely ovšem přicházejí s dalšími funkcemi

 • týdenními programovacími časovači
 • nočním režimem
 • automatickým ovládáním pohybu lamel a usměrněním distribuovaného vzduchu do místnosti
 • automatickým restartem při výpadku proudu
 • funkcí ECONAVI se senzory přítomnosti osob, které automaticky upravují používaný režim a výkon
 • detektory slunečního svitu
 • předehřátím a zamezením výfuku studeného vzduchu
 • dálkovým ovládáním
 • možností napojení na systém chytrého domu
 • monitoringem přes internet
Čtěte také:  Víte, jak získat doma levnější plyn?

Užitečný je filtrační systém klimatizace, který umí zlikvidovat až 90 % virů či baktérií a omezuje plísně a alergeny. Příjemný je i efekt dezodorace u přilnavých pachů typu cigaretového kouře.

Umístění klimatizace v bytě

Klimatizace je samozřejmě nedílnou součástí interiéru a rozhodovat se tak budete i podle vzhledu a umístění. Z hlediska provedení vnitřní jednotky máte na výběr z následujících variant:

 • nástěnné jednotky (jde o nejběžnější řešení)
 • kazetové jednotky (instaluje se do stropního podhledu)
 • parapetové a podstropní jednotky (většinou se používají do podkrovních místností).

Design výše uvedených vnitřních jednotek představuje stále důležitější prvek při volbě klimatizace, jenž je v konečném důsledku příjemně sladěn s interiérem v místnosti.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?