Mytí oken: O naši přízeň se uchází speciální vysavač na okna, obyčejná stěrka nebo parní čistič

Nastává doba pro podzimní mytí oken. Na mytí oken má každý svůj vlastní názor a postup, někdy se dokonce dědí z generace na generaci. K tomu ještě můžeme využít řadu moderních vychytávek. Co je tedy dnes nejlepší a jak postupovat, aby byl výsledek perfektní?

Mytí oken začíná u rámů

Nejprve je dobré hrubé nečistoty, prach, možná i zbytky listí či hmyzu vysát běžným domácím vysavačem. Pro následné omytí z nejhoršího opravdu postačí běžný saponát a voda. Nesmí se ale používat abrazivní prostředky (např. tekutý písek), které by mohly plastové profily poškrábat. Nikdy rámy nečistěte ani organickými rozpouštědly, ředidly, louhem nebo kyselinami.

Začneme s okenními profily (rámy oken i křídel) zvenku, zevnitř a pak teprve umyjeme sklo. Vodu pravidelně měníme za čistou.

Vysavač na okna ušetří čas i práci

Velkou výhodou je samozřejmě speciální vysavač na okna (aku stěrka), který zabrání tomu, aby špinavá voda stékala dolů a dále znečišťovala sklo, profil i parapet. Navíc taková aku stěrka okno dokonale umyje a není pak už většinou potřeba ho leštit. Z dnešních požadavků na rychlost a efekt domácích prací vychází toto řešení jako nejlepší.

Klasická stěrka na okna – dobrý kompromis

Pokud nemáme doma elektrickou stěrku, můžeme použít tu klasickou. Musíme dát ale pozor, aby neměla ostré kovové hrany, které by také mohly okno poškrábat.

U parního čističe hlídejte teplotu

V mnoha domácnostech se objevil nový pomocník – parní čistič. V rámci úklidu má široké využití, s okny však buďte opatrní. „Nedoporučujeme na okna používat parní čističe, které produkují páru o teplotě vyšší než 60 °C. Takto vysoká teplota poškozuje těsnění,“ upozorňuje Petr Sýs, technický a produktový manažer výrobce PVC okenních profilů Deceuninck.

Nezapomeňte na vyčištění odtokových kanálků

Průchodnost odtokových kanálků je důležitá, aby se v drážce rámu nehromadila voda, ať už ta zkondenzovaná nebo třeba zateklá během nárazového deště. Z venkovní strany je důležité opatřit odtokové kanálky krytkou (okapničkou). Ta zase brání zpětnému průniku vody do rámu okna při prudkém dešti a větru. Odtokové kanálky snadno vyčistíme například párátkem.

Čtěte také:  Kalanchoe: Vánoční květina, která prakticky bez péče pokvete dlouhé měsíce

Na závěr můžete sklo přeleštit

Na závěr můžeme okna přeleštit hadříkem z mikrovlákna (který nepouští chloupky) s využitím antistatického přípravku, který brání opětovnému usazování prachu – alespoň po nějakou dobu.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?