Jak vyhubit octomilky. Testovali jsme za vás, co opravdu funguje

Synonymum pro otravnost? Klidně by to mohly být malé neskutečně rychle se množící mušky, poletující kolem ovoce. Jak se zbavit octomilek? Jejich sezóna právě vrcholí! Vyzkoušeli jsme za vás, co je z vaší domácnosti opravdu vypudí.

Dobrovolníka, který by si v zájmu našeho redakčního testování nechat kuchyni zaplavit octomilkami, jsme hledali jen s obtížemi. Nechtěli jsme vám jen připravit seznam rad, které by na octomilky mohli zapůsobit, ale opravdu jsme se chtěli pustit do boje. Na vlastní kůži – tedy spíše kuchyň tak vyzkoušíme, jak se zbavit octomilek. Kdo by si ale chtěl mít dobrovolně octomilky v kuchyni? V zájmu vědy jsme ale nakonec jednoho odvážlivce našli.

Znáte svého protivníka?

Než se pustíme do boje, musíme vědět, jakého nepřítele máme před sebou. Octomilka (Drosophila) je rod malého dvoukřídlého hmyzu, náležející do čeledi octomilkovití (Drosophilidae). Lidově se nazývá banánová muška nebo případněji octová či ovocná muška, což evidentně odkazuje na charakteristický výskyt mnoha druhů na přezrálém nebo hnijícím ovoci. Měří sotva pár milimetrů, malou velikost ale úspěšně dohání otravností.

Hostina začíná

S tím, jak octomilky nalákáme, si náš dobrovolník hlavu lámat nemusí. Se zárukou bude fungovat slupka od banánů – ne nadarmo se octomilkám říká též banánové mušky. Náš dobrovolník pro jistotu nechává na kuchyňské lince mirkotenový sáček s přezrálou broskví.

Mušky z ovoce? Likvidaci neodkládejte

Za dva dny náš redakční dobrovolník hlásí dobrou zprávu (ovšem jak pro koho): Octomilek má plnou kuchyň. Nezklamala ani broskev. I když byla zabalená v mikrotenovém sáčku, octomilky si cestu dovnitř našly bez problémů. Tady máme tedy první zkušenost – jen tak zabalení ovoce není řešení. Běžné ovoce je proto nejlepší skladovat v chladničce ve spodním zeleninovém zásobníku – navíc tím prodloužíme jeho trvanlivost. Čím rychleji a účinněji zasáhneme, tím tedy máme větší naději na výrazný úspěch.

Čtěte také:  Zájem o pojištění domácnosti stoupá, polovina domácností je ale stále nepojištěná. Zapomínáme i na aktualizaci smlouvy

Jak zlikvidovat octomilky bez chemie

Co všechno náš dobrovolník postupně vyzkoušel?

Do skleničky od jogurtu dal kousek ovoce, hrdlo překryl mikroteovým sáčkem, upevnil gumičkou a párátkem udělal více otvorů.

Do misky nalil trochu octu a nechal volně stát na kuchyňské lince.

Do druhé misky připravil alternativní koktejl z trochy sirupu a jaru.

Vyzkoušel i na internetu často opakovaný tip, použít koření hřebíček. Kuchyň sice celkem voněla, octomilky ale řádily dál.

Nákup speciálních pastí

Náš dobrovolník z nabídky nejrůznějších pastí vybral dva typy lapačů z cenového středu kolem 80 korun. Fungovaly, ale byl by to běh na dlouhou trať. Vzhledem k tomu, že některé stojí i 300 korun, je na zvážení efektivita.

Na octomilky vlastními silami

Pro milovníky adrenalinu je zde akce vysavač. Tu si náš dobrovolník mimořádně oblíbil. Nevýhodou je, že je nutná vaše průběžná součinnost. Jedná se o to, že na shluk octomilek prostě použijete vysavač a vysajete je. Musíte jej v těchto dnech ale mít stále po ruce a být dostatečně rychlí. Je otázkou, zda tady, při poměření námahy a efektu, můžeme hovořit o skutečně účinném řešení. Velmi podobná metoda – pouze bez vysavače spočívá v tom, že octomilky nalákáte do odpadkového koše, pak v příhodný okamžik přiskočíte a sáček uzavřete. Opět vyhrává ten rychlejší. Některých octomilek jsme se zbavili, ale žádný zázrak se nekonal.

Chemie – zbraň do počtu

Octomilek se můžete zbavit i běžným postřikem proti hmyzu. Vzhledem k tomu, že se octomilky soustředí v kuchyni, kde pracujeme s potravinami, použití chemických postřiků zvažte. Náš dobrovolník zvážil a odmítl tuto možnost otestovat. Argumentoval i rychlostí mušek, s jakou se dokážou rozlétnout, jakmile by se přiblížil na dostřik.

Jak dopadl náš hon na octomilky

Zpočátku to vypadalo na vyrovnané skóre a kromě nevyzkoušené chemie každé z řešení přineslo dílčí úspěch. Ve výsledku ale nejrychleji fungovala uzavřená nádoba (stačil kelímek od velkého jogurtu) se zbytkem ovoce, uzavřená sáčkem s dírkami. Počítat ale musíme s tím, že jakmile by naše ostražitost polevila, během jediného dne umí být octomilky zpět.

Čtěte také:  Zrušení daně z nabytí nemovitosti pohledem makléřů a daňových poradců

Nedejte octomilkám šanci

Octomilky mají výborný čich a svou sladkou potravu ucítí na dálku. Do našich příbytků se dostanou otevřeným oknem nebo si jejich vajíčka můžeme přinést na nakaženém kousku ovoce už z obchodu.

Aby se náš boj s octomilkami nestal pravidlem, je nutné dodržovat několik jednoduchých pravidel. V kuchyni proto udržujte čistotu. I jedna malá kapka z ovoce, šťávy, piva či čehokoliv, octomilky přiláká. Nikde nenechávejte volně ležet ovoce. Octomilky nepohrdnou ani nedopitou láhví vína a jakýmkoliv sladkým nápojem, chutná jim i pivo. Nepříjemné je, že si mohou pochutnávat i na nepřikrytém ovocném koláči, který teď v létě často pečeme. Po náletu octomilek nás chuť už pravděpodobně přejde.

Zvýšenou pozornost věnujte odpadkovému koši, který může pro octomilky představovat opravdový ráj. Rozhodně nespoléhejte na to, že se do uzavřeného odpadkového koše octomilky nedostanou. Odpad z ovoce proto buď odneste do popelnice rovnou, nebo jej pečlivě zabalte.

Jakmile i přes všechnu vaši opatrnost banánovou mušku zahlédnete, nečekejte a použijte váš osvědčený způsob likvidace octomilek.

2 Comments
  1. Pepa 3 roky ago

    Uklidit kuchyn 🙁 potom si zahrat na mstitele. Koupelnovy cistic ve sprej ma dostrel az 1m. Za chvili mate na konte desitky mrtvol.

  2. martin 2 roky ago

    Vezměte štamprle, nalijte do něj 1cm octa (nebo třeba vína), pak dejte štamprle do blízkosti koše (nebo do místnosti kde lítají) a během pár hodin se v něm všechny Octomilky utopí!

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?