Zdražení úrokových sazeb a energií. Počet dlužníků může stoupat

Současné skokové zvyšování cen se výrazně promítá i do nákladů na bydlení. Situace se nejvýrazněji dotýká vlastníků bytů, které kromě zdražení energií v mnoha případech zasáhne i výrazné zvýšení úrokových sazeb hypoték. Někteří z nich se tak mohou dostat do finančních problémů s pravidelnými platbami do fondu oprav i splátkami hypotéky.

Dluh je třeba podchytit čas

„Je potřeba, aby každé SVJ či družstvo mělo průběžné informace o stavu neplatičů a jejich situaci řešilo, nejprve formou upomínky a pak případně i soudně. Je nutné si uvědomit, že kromě cen energií výdaje na bydlení pro řadu rodin negativně ovlivní i zvyšování úroků na hypotékách. Může tedy nastat, že si bude muset člověk vybrat co v platbách preferovat, zda platbu hypotéky nebo platbu do tak zvaného fondu oprav. Lze předpokládat, že někteří vlastníci by mohli preferovat platbu hypotéky před zálohovými platbami a poplatky v rámci fondu oprav,“ říká Dagmar Jonášová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Za současné situace, kdy se budou energie navyšovat, považuje Dagmar Jonášová za rozumné bezodkladné zvýšení záloh za teplo a vodu. Pokud by k tomu nedošlo,  mohl by se nedoplatek dostat k vysokým částkám, které by pak nebyly schopni členové družstva či SVJ  zaplatit. V případě navýšení záloh se ale celkové zvýšení rozloží do jednotlivých splátek, což je přijatelnější a případný nedoplatek nebude tak vysoký.

Každé družstvo či SVJ by mělo mít rezervu na nenadálé situace, které samozřejmě může využít i na výkyv v platební morálce členů, ale pokud by se platební morálka zhoršila významně, může to samozřejmě ohrozit i provozuschopnost daného SVJ či družstva. Proto je potřeba pohledávky po splatnosti na měsíční bázi průběžně sledovat a řešit.

Právní vymáhání dluhu

Skokový růst nákladů na bydlení, kde dnešní spotřeba energií tvoří výrazný díl, se pravděpodobně negativně promítne v počtu neplatičů. Je to problém, se kterým se v současnosti již běžně některá SVJ a družstva potýkají.

Čtěte také:  Skutečný začátek topné sezóny se blíží. Co je nutné právě teď zkontrolovat?

Jaký vývoj lze očekávat? „SVJ se na nás obrací s problematikou vymáhání dluhů poměrně stabilně. Jsem bohužel přesvědčen o tom, že v následujícím půlroce až roce skokově naroste počet členů SVJ, kteří nebudou zvládat splácet své peněžité závazky a SVJ by se tedy na to měla připravit. Bezodkladné zvýšení záloh, bez čekání na roční vyúčtování, považuji za rozumné řešení, jak eliminovat případné vysoké nedoplatky. Zde je důležitá úloha statutárních zástupců, aby se členy v tomto směru komunikovali,“ doporučuje Mgr. Jan Eisenreich z portálu svjpravnik.cz.

Jakých chyb se při vymáhání dluhů SVJ a družstva nejčastěji dopouštějí?

Podle Dagmar Jonášové nemají statutární zástupci zpravidla zažitý princip jak s neplatiči pracovat. „Často začínají situaci řešit s prodlením, což není dobré, protože dluh narůstá a hůře se dlužníkovi splácí. Základem dobrého vymáhání je komunikace, nebát se říci, že mám problém s platbami a případně družstvo nebo SVJ požádat o splátkový kalendář. Vše je řešitelné, ale musí se chtít.“

Její slova potvrzuje i Mgr. Jan Eisenreich: „Při vzniku dluhu je zásadní správná forma jeho vymáhání. Bohužel, řada SVJ se na nás obrací až v okamžiku, kdy sami byli neúspěšní. Je třeba si uvědomit, že čas v tomto případě může sehrát pro SVJ negativní roli. Je nutné konat nejen správně, ale i včas.“

Napsat komentář