Vykouzlit vánoční atmosféru i úklid bytu můžete zvládnout za jedno odpoledne

Vánoční svátky se blíží a sváteční atmosféra pomalu, ale jistě dostihne každého. Přemýšlíte, jak si snadno na tuhle sezónu přetvořit domov? Každý prostor se díky šikovným nápadům a rychlému úklidu může proměnit v útulně zabydlený domov.

Vyhoďte vše nepotřebné

Než se pustíte do obligátního vánočního úklidu, nekompromisně se zbavte všech nefunkčních a nepotřebných věcí. Pamatujte, že všeho moc škodí, a u bytových doplňků to platí dvojnásob. Nekompromisně odstraňte všechny lapače prachu a nahromaděné tretky. Domov by neměl působit překombinovaným dojmem skladiště. Pro tuto hurá akci si stanovte limit – například hodinu nebo i méně. Tak budete nuceni postupovat rychle a nepřemýšlet nad každou věcí, zda byste ji náhodou ještě někdy nechtěli mít vystavenou na knihovničce. Věřte, nechtěli.

Rozmyslete si, v jakém stylu zvolíte vánoční dekorace

Nepřehánějte to ani s kupováním nových dekorací. V předvánoční době rozhodně platí, že méně je více. Buďte proto stateční a odolejte pokušení vánočních trhů, obchodních center a všech dalších míst, odkud na nás nabídky vánoční výzdoby útočí. Než se pustíte do nakupování, určete si letošní styl a toho se už držte. Chcete-li být letos opravdu trendy, letošní vánoční výzdobě vládne růžová a sytě modrá. Kromě barev můžeme překvapit i ozdobami a vánočními doplňky. K těm zajímavým patří například péřové boa, chundelaté závěsné koule nebo andělská křídla. Vytvoří romantickou atmosféru a nahradí klasické vánoční ozdoby na stromku, hodí se například jako výzdoba do oken nebo ozdobí štědrovečerní tabuli.
Případně pokud jste manuálně zruční, zvolte způsob úpravy „udělej si sám“. Je to kreativní a zároveň levný způsob, jak si zkrášlit domov, a navíc jde o recyklaci starých věcí, které tak získají nový háv nebo budou sloužit jinému účelu.

Vyberte stylové zimní doplňky interiéru

Vytáhněte své oblíbené plédy, deky a polštáře. Zima je přece tady, a právě tyto doplňky dotvoří to pravé vánoční teplo domova. Chceme-li je ale takto začlenit do stylové dekorace, musí být ale pochopitelně hezké a kvalitní. Textilní prvky dnes hrají v domácnosti klíčovou úlohu.
Zútulnit byt nám pomohou také kusové koberce. Na rozdíl od celoplošných stojí jejich pořízení méně a díky své malé velkosti se také lépe udržují. Jejich pokládku zvládnete raz dva bez nutnosti sjednávat si odborníka. Vybrat si také můžete přesně podle stylu, který doma máte.
„Pokud jste spíše konzervativní, doporučuji zemité barvy, které patří mezi stálice. V popředí zájmu se stále drží decentní koberce šedé barvy nebo ty v odstínu cihlová červeň. Pokud chcete neutrální barvy nějak oživit, poohlédněte se po modelech s netradiční strukturou. Porušují hladkost a přispívají k celkové pohodě a harmonii interiéru,“ doplňuje Renata Stuchlíková, odbornice na bytový textil z Koberce Trend.

Čtěte také:  Jak nejčastěji snižujeme teplotu v bytě a co má podle nás efekt?

V rámci předvánočních příprav nezapomeňte na sebe

Vánoce, ač jsou považovány za nejmírumilovnější svátky roky, jsou bohužel pro většinu lidí obdobím plným stresu a shonu. Málokdo však myslí na to, že je čas od času potřeba dát si do pořádku i hlavu a tělo. A kdy jindy než teď před koncem roku?
Důležité je srovnat si priority a naučit se relaxovat. Nejprve si tak sami zodpovězte na to, zda je pro vás všechno, co chcete před svátky stihnout, opravdu důležité. Opravdu myslíte, že je třeba péct 20 druhů cukroví? Opravdu je nutné umývat okna, když je stejně půlku dne tma a nic není vidět? Opravdu musíte každému, koho znáte, kupovat vánoční dárek? Vánoce totiž mohou být přesně takové, jaké si je uděláte.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?