Volba účtu a zhodnocení volných financí SVJ

Výběr vhodného typu účtu a správné zacházení s volnými finančními prostředky SVJ není možný bez souvisejících znalostí. Základem je znalost měsíčních a dalších předpokládaných výdajů a správně zpracovaný plán oprav. Jak dále o vhodném účtu uvažovat?

Základem je běžný účet

Pro provozní platební styk využívají SVJ standardní běžný účet. Tyto účty v současnosti nenabízejí prakticky žádné zhodnocení zůstatku. Běžně na tomto účtu SVJ mají nad rámec plánovaných výdajů statisíce korun i více. Výhodné je tyto volné peníze přesunout na jiný typ účtu.

Pro volné prostředky můžete využít některý ze spořících účtů

Různé formy spořících účtů nabízí prakticky všechny banky. Důležité je ověřit si, s jakými podmínkami je spořící účet spojován. „Některé banky ke spořícímu účtu vyžadují také vedení běžného účtu,“ upozorňuje Dagmar Jonášová, věnující se v Raiffeisen stavební spořitelně financování potřeb SVJ a bytových družstev a pokračuje: „Přechod k jiné bance kvůli výhodnému spořícímu účtu nebývá výhodné, protože by tímto krokem SVJ ztrácelo benefity, plynoucí z již vybudované historie vedení běžného účtu u své současné banky.“

Při výběru spořících účtu je první volbou výše úroku. K tomu je nutno zohlednit, na jak dlouho dobu je tento úrok garantován

„Raiffeisen stavební spořitelna nabízí spořící účet v podobě stavebního spoření s úrokovou sazbou 1 % p.a. s garancí na šest let. V případě potřeby je možné prostředky bez sankce vybrat nejdříve po prvním roce od uzavření smlouvy. Nebudou-li peníze potřeba, mohou pochopitelně na stavebním spoření dále zůstat s šestiletou garancí úrokové sazby. Založení výhodného stavebního spoření není u Raiffeisen stavební spořitelny vázáno povinností souběžného vedení běžného účtu, lze jej tedy využívat samostatně, bez ohledu na to, u jaké banky máte svůj běžný účet,“ vysvětluje Dagmar Jonášová.

Čtěte také:  Roční vyúčtování: Jaká výše záloh je v pořádku, případně jak je změnit?

Stavební spoření je tak velmi výhodným spořícím produktem i pro právnické osoby, není však možné čerpat státní podporu, která je striktně spjatá s fyzickými osobami. Pro SVJ však nabízí zajímavé zhodnocení volných finančních prostředků. Úroky jsou připisovány již po zdanění, jedná se tedy o čistý příjem SVJ.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner