Máte zasklenou lodžii? Na co bychom teď v létě měli rozhodně pamatovat?

Domů se zasklenými lodžiemi a balkóny stále přibývá. Hlavním důvodem je podstatně lepší celoroční využívání. Při vysokých venkovních teplotách se ale mohou zasklené lodžie a balkóny rychle změnit v past. Jaká pravidla bychom měli dodržovat?

Venkovní teploty stoupají, lodžie by měly zůstávat otevřené

Musíme si uvědomit, že při zavřených sklech a slunečném počasí se lodžie za uzavřenými skly mění ve výheň, kde může ve velmi krátké chvíli teplota přesahovat hodně přes 50 °C. Horko pak proniká dovnitř bytu.

Likvidační jsou tak vysoké teploty pro květiny, které na balkoně pěstujeme. Pro udržení přijatelné teploty nestačí mít otevřené jenom krajní sklo. Bez dostatečné cirkulace vzduchu v zadní části lodžie bude teplota téměř stejně vysoká jako při zavřené lodžii.

Dojde-li k přehřátí květin, přeneseme je do chladnějšího prostředí. Po aklimatizaci je můžeme osprchovat vlažnou vodou. Nevracejte je ihned na lodžii a ponechte jim v interiéru mimo osluněné místo několik dnů na regeneraci.

Rostliny ale nemusí být ten největší problém. Na lodžiích můžeme občas vidět i klece s papoušky. „V každém případě musí mít klec možnost dostatečného zastínění, a to, zda je pro vašeho papouška takový letní pobyt vhodný, byste měli konzultovat se svým veterinářem. Papoušek musí mít stále k dispozici vodu. A i když může pocházet z tropických oblastí, rozhodně mu jeho domovinu nepřipomínejte pobytem na uzavřené lodžii,“ varuje veterinář Jan Černý.

Odjíždíte na víkend?

Běžné je, že majitelé bytu před odjezdem na víkend ponechávají zasklení uzavřené. Při slunečních dnech počítejte při návratu s pořádnou výhní. Vhodnější je nechávat před odjezdem skla pootevřená, a to i za cenu, že vybavení lodžie, které by mohlo utrpět při případném dešti, po dobu vaší nepřítomnosti přenesete dovnitř bytu.

Čtěte také:  Bílá barva v interiéru je nesmrtelná, určitě s ní nic nezkazíte

Systémy pro zasklívání lodžií ale na tyto situace pamatují a zpravidla nabízejí několik poloh, které dokáží splnit požadavek mírného větrání a současně ochrany vnitřku lodžie při neočekávané změně počasí.

Můžeme se setkat i s lodžiemi a balkóny, kde jsou skla opatřena protislunečními fóliemi, případně jsou z vnitřní strany lodžie instalovány žaluzie. I v těchto případech je ale důležité pamatovat na dostatečné větrání.

Důvody pro zasklení lodžie

 • Lepší využití prostoru
 • Ochrana proti vloupání do bytu přes lodžii
 • Snížení hlučnosti v bytě až o 6 dB
 • Snížení prašnosti v bytě

 

Ilustrační foto: Alumistr

3komentáře
 1. Tomka 11 měsíci staré

  Tak to můžu potvrdit. Máme od zimy nově zaskleny všechny lodžie a našli se už tací, kteří si stěžují, že zasklení nechtějí, protože je pak na lodžii nesnesitelné vedro. A co takhle skla otevřít???? To vám hlava nebere.

 2. TomXX 11 měsíci staré

  Zajímalo by mě, zda je pro zasklení balkónu nutné stavební povolení?

 3. Petule 11 měsíci staré

  U nás sice nenadávají na skla, ale pověsili si na lodžii takový ty dřevěný tyčky, jak se při větru dotýkají a “hrajou”. Možná to je relaxační, ale zkuste to poslouchat celou větrnou noc a máte chuť tam skočit a urvat to.

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?