Úklidem bytu k psychické pohodě. Nesmysl? Mýlíte se, funguje to!

Uklízíte rádi? Odpovídat ani nemusíte. Asi i vy občas máte pocit, že neděláte nic jiného. Zkuste to teď s námi. Slibujeme, že tentokrát to bude stát za to. Doma bude stále naklizeno a k tomu budete mít víc volného času. Potřebovat budete jenom upřímnost a stopky. Že je to trochu divná kombinace?

Vezměte to od základu a zbavte se všech zbytečností

Máte pocit, že se váš domov změnil na skladiště? Není to žádná agitační úklidová hláška, ale je skutečně prokázáno, že v uklizeném a od všeho nepotřebného uvolněném bytě se budete cítit lépe. Připravte se na nárazovou akci, která vám možná zabere i několik víkendů, ale ve finále nebudete litovat.

Základem zmíněného postupu je zbavit se věcí, které vám již nic nepřináší. Stohy papírů a účtenek, CD a DVD, odložená kosmetika, čisticí prostředky, kuchyňské nádobí, dekorace ještě ze studií, staré oblečení nebo další osobní věci. Vše si pomalu projděte a ponechte si jen to, co vaší domácnosti dá “novou jiskru”. Každou věc vezměte do rukou a upřímně si odpovězte na otázku, jestli vám předmět přináší radost nebo pro vás má osobní význam. Nechte si jen to, co se vám opravdu líbí a dobře vám slouží. Vše ostatní nekompromisně vyhoďte. Postupujte od místnosti k místnosti. Tímto způsobem zabráníte, že se vytříděné věci pouze přesunou z jednoho místa na druhé.

Dopřejte si volný víkend s rodinou, uklízejte přes týden

Jestliže vám nepořádek přerostl přes hlavu, začněte jednoduchými kroky k jeho nápravě. Věnujte jedné činnosti maximálně 15 minut, aby vás práce nenudila a výsledek byl optimální. Nastavte si budík nebo stopky a po zazvonění si dejte pauzu nebo se přesuňte do jiné místnosti. Rozdělte si práci v domácnosti na pět dní v týdnu tak, aby vám víkendy zůstaly volné na rodinné aktivity a odpočinek. Časem zjistíte, že jste si vybudovali efektivní systém, jak automaticky udržovat domácnost v co nejlepším stavu a volné víkendy pro vás budou zaslouženou odměnou.

Čtěte také:  Donuťte pelargónie, aby stále bohatě kvetly!

Každé věci vyhraďte její místo a pořádek se udrží sám

Bez správných úložných prostorů to ale nejde. Stejně tak jako bez návyku vracet věci tam, kam patří. To, co je samozřejmostí pro vás, nemusí být zjevné pro ostatní členy rodiny. Malým dětem stačí několik krabic a názorná ukázka od rodičů při uklízení hraček před spaním. Starší děti už potřebují nábytek na svoje oblečení, boty a výbavu pro koníčky a kroužky. Jsou už ve věku, kdy se neradi dělí o životní prostor s rodiči a chtějí mít vlastní království. Základem jsou dostatečně prostorné skříně a komody se zásuvkami. Kapacita úložných prostorů musí korespondovat s počtem členů rodiny, množstvím výbavy a jejich zájmy.

Motivujte se, uklízení vás bude více bavit

Naučte se užívat si povinnosti. Spojte motivaci s estetickým potěšením. Květiny na stole s čistým ubrusem nebo zátiší se svíčkami vám dodá potřebné potěšení a energii, kterou můžete přetavit v pohodový úklid.

Životní prostor není třeba zahlcovat masou nesourodého nábytku. Raději vyberte několik kvalitních a designových kousků, které odpovídají vašemu vkusu a vhodně je rozmístěte po místnosti. Možná zjistíte, že méně je někdy více. V uklizené a otevřené místnosti se jednoduše cítíme lépe, a to v nás zvyšuje chuť pořádek udržovat. Dobrým pomocníkem při uklízení je hudba. Doporučujeme spíše jemnější tóny nebo naopak pořádný odvaz. Uklízení pak půjde skvěle od ruky.

Nebuďte na sebe zbytečně přísní a po práci se odměňte

Různé životní období a situace kladou jiné nároky, proto od sebe neočekávejte extrémní výkony. Zejména pokud máte na svých bedrech celou domácnost s několika dětmi, domácím mazlíčkem nebo se ještě staráte o nemocného člena rodiny. Pokud k tomu navíc pracujete od rána do večera, s čistým svědomím si najděte paní na úklid a rozdělte úkoly všem členům rodiny.

Čtěte také:  Pěstování levandule je snadné. Pokvete vám i na balkóně

Věnujte se činnostem, jejichž výsledky vám přinášejí radost a uspokojení. Nedělejte něco proto, že to dělá soused nebo že se to od vás očekává. A nezapomeňte se po výkonu odměnit nejen pohledem na dobře odvedenou práci, ale i zaslouženým kouskem čokolády, voňavou koupelí nebo dobrou kávou.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?