Topení v mrazech nemusí znamenat vyšší výdaje

Jak venkovní teploty klesají, máme stále větší touhu obklopovat se doma teplem. To s sebou ale jistě ponese i vyšší náklady na teplo, myslíte si. Možná to ale nebude až tak hrozné. Důležité je, abychom se chovali správně. Navíc máme řadu jiných možností, jak být doma v teple, než jen více topit.

Eliminujte místa, kudy trvale proniká chlad

Ani když venku klesají teploty hluboko pod nulu, doma bychom neměli přetápět. Snažme se nepodlehnout touze po teple a nechme radiátory, či kotle na stejném stupni vytápění. To pochopitelně nebude platit pro nezateplené domy. „Nezateplené stěny domů sálají v zimě chlad do interiéru, a proto mají obyvatelé nezateplených domů pocit chladu, i když je uvnitř dostatečná teplota. Nikdo nechce sedět blízko nezateplené stěny v mrazivém počasí,“ potvrzuje Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR. V kvalitních novostavbách a domech, které prošly rekonstrukcí a zateplením, je podstatně snazší, jak udržet v interiéru požadovanou teplotu.

Chlad může pronikat i starými okny. Jejich výměna je akce, kterou je nutné naplánovat. Rychlé řešení poskytne alespoň výměna těsnění. Ještě rychlejší a snadnější bude nákup speciálního dlouhého a hubeného polštáře proti průvanu, kterým okna utěsníme.

V noci mohou proti tepelným ztrátám pomoci také zatažené rolety. Stejný účinek mohou mít i závěsy, zde je ale nutné dát pozor, zda naopak při zatažení nezakrývají topení.

Umíte správně regulovat topení?

Regulace množství tepla, které k nám do bytu prostřednictvím radiátorů přichází, nám pomůže, abychom se i při vysokých mrazech doma cítili v pohodě a přitom zbytečně neutráceli za teplo.

Intenzitu vytápění slaďte se svým denním režimem. „Odcházíte-li ráno z bytu, bude dostačující stupeň vytápění na 1 – 2, ale topení zcela nevypínejte. Po příchodu opět nastavte vaši obvyklou teplotu – například stupeň 3. Interiér, který díky mírnému temperování neprochladl, bude rychle vytopen na požadovanou teplotu. Večer bychom měli termostatickou hlavici nastavit opět na útlumovou teplotu na stupni 1 – 2. Budete-li přes den zůstávat doma, teplotu zvýšíte hned ráno,“ radí Daniel Nový, obchodní ředitel společnosti ista ČR.

Čtěte také:  Kaskádová kotelna

Péči o regulaci termostatické hlavice za vás mohou převzít typy s digitálními měřidly, které samy umí vyhodnotit, zda například větráte a uzpůsobit změně svůj režim.

Větrání v mrazech – nutnost, která platí stále

V mrazech se nám moc větrat nechce. Je to ale důležité, aby v místnosti došlo k výměně vzduchu. Problém je v tom, že změnu kvality vzduchu nevidíme a případnou únavu a bolest hlavy svedeme na jiné příčiny. Důvodem je ale zpravidla právě nedostatečné větrání. Druhým, neméně závažným důvodem, proč pravidelně větrat, je předcházení vysoké vlhkosti v bytě a vzniku plísní. Vlhkost v bytě by neměla přesahovat 50 %.

Ve srovnání s delšími časy v ostatních ročních obdobích, ale může být zimní větrání kratší. I v zimě bychom měli vyvětrat ráno, v odpoledních hodinách po příchodu domů a před spaním. Větráme intenzivně dokořán otevřeným oknem, nikoliv ventilačkou.

Jak máte zařízený byt?

Pocit tepla je také o psychologii. Už jenom pohled na huňatý koberec, či vlněný pléd, přehozený přes křeslo, nám mimoděk pomáhá. Důležitou roli hrají i zdánlivé maličkosti, jako je třeba výběr barev. Teplé odstíny, jako je hnědá, žlutá či oranžová, zvyšují u člověka pocit tepla v místnosti hned o několik stupínků. Nechcete-li hned malovat celý byt, srovnatelný efekt vám přinesou i doplňky a textilie v teplých barvách.

Nábytek a závěsy teplo neocení

O teplo doma se často sami připravujeme. Víte, že až 20 % tepla může pohltit nesprávně rozestavěný nábytek nebo příliš dlouhé záclony? Teplu z radiátorů musíme umožnit, aby mohlo volně proudit do místnosti. Častým pochybením je i sušení oděvů na radiátorech.

Teplo, nebo zima? Záleží i na našich zvyklostech

Teplo nám určitě bude také při žehlení a některých dalších domácích činnostech, i když tento způsob patří mezi nejméně oblíbené. Naopak spojením příjemného s užitečným může být dobrý koláč, který upečete v troubě. Máte-li kuchyň společnou s obývacím pokojem, získáte od pečení teplo navíc a ještě si pochutnáte.

Čtěte také:  Naučte se správně zacházet s termostatickou hlavicí na radiátorech v bytě​. Chybujeme a přicházíme o peníze

Samostatnou kapitolou jsou naše zvyklosti s domácím oblékáním. I největší „trenýrkáři“ by teď měli svůj styl přehodnotit a místo dalšího zvyšování teploty v pokoji by na sebe mohli hodit něco teplejšího.

Optimální teplota v ložnici by se měla pohybovat mezi 17 a 20 °C, pro kuchyň stačí 18 °C. Nejteplejším místem bytu je obývací a dětský pokoj s teplotou 20 až 22 °C. Zvýšení teploty v místnosti o 1 °C zvýší výdaje za topení o 6 %.

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?