Jak zařídit byt podle Feng Shui?

Máte pocit, že vám štěstí utíká mezi prsty? Inspirujte se čínským učením feng shui a najděte pomoc v energii čchi proudící ve vašem bytě.

K tomu, abychom dosáhli životní rovnováhy, musí být zachována rovnováha i v našem bytě. Energie čchi nesnáší staré a rozbité věci, odpadky, překážky a další místa, kde se může zachytávat nebo pohybovat nesprávným směrem. Pro ty, kteří v energii čchi nevěří, může být feng shui dobrým způsobem, jak vytvořit z domova čistý prostor bez rozptylujících věcí.

Podívejme se ale postupně na každé místo v bytě, které může skrývat záludnosti ovlivňující váš život.

Zóny v bytě

Jakýkoli uzavřený prostor je rozdělen z hlediska feng shui na několik zón. Totéž platí i pro konkrétní pokoje. Z hlediska pohledu ode dveří se v pravém vzdálenějším rohu nachází zóna ovlivňující vztahy. V pravém bližším rohu najdete zónu, která popisuje vaše životní situace a osoby, které v nich jsou angažovány. U stěny mezi těmito rohy najdete místo, které představuje vaši kreativitu, a to i tu živočišnou, tedy potomstvo.

Nyní ke straně po vaší levé ruce. Levý vzdálenější roh popisuje vaši finanční stránku. Levý bližší roh charakterizuje oblast vzdělávání, ale také odpočinku. Mezi nimi najdete u stěny oblast rodiny. Ve středu místnosti sídlí štěstí a sami stojíte v oblasti kariéry.

Předsíň podle feng shui

Energie štěstí a hojnosti proudí zvenčí, a to od vchodu. Jak se konstruktivní síly zachovají, když uvidí chaos, nepořádek a špínu? Otočí se a poplují pomoci někomu jinému. Dokažte vyšším silám, že si vážíte svého prostoru. Předsíň musí být prosvětlená, čistá, voňavá a uklizená. Nic by nemělo stát v cestě mezi dveřmi, průchod by měl být volný. Dveře musí jít otevřít dokořán, proto za dveře nestavte předsíňovou stěnu, protože kabáty mohou působit jako měkký polštář zabouchávající dveře.

Čtěte také:  Tipy na snížení spotřeby energií v domácnosti

Nejde ale jen o záležitost mezi nebem a zemí. Domů se budeme těšit více, pokud nás hned za dveřmi nebude čekat nedokončená práce a odložené věci.

Obývací pokoj podle feng shui

Dominantním prvkem obývacího pokoje bývá pohovka, proto se můžeme zabývat tímto kouskem. Pohovka by měla být postavena tak, aby osoby na ní sedící viděly ke dveřím. Použijte hezký nábytek z kvalitních materiálů. Ve vyváženém obývacím pokoji se bude vyjímat luxusní sedačka.

Protože stůl v obývacím pokoji nese symboliku štěstí a hojnosti, měli byste ho držet čistý a nepoškozený. Umístěte na něj květinu se žlutými kulatými listy a hojnost vás nemine. Do středu místnosti rozhodně nestavte televizor a žádná elektronická zařízení. Obývák by neměl být přecpaný. Nechejte energii proudit volně.

11
Foto: Archi_Viz, Dmitry Pistrov / Shutterstock.com

Ložnice podle feng shui

Váš spánek nesmí být ničím narušen, proto si neschraňujte v ložnici rušivé podněty. Odstraňte televizi, stereo, knihovnu a ideálně i haldy prádla, které vytvářejí v místnosti zmatek. Nevhodné jsou také různé lapače prachu. Při výmalbě používejte uklidňující barvy, ideální je třeba zelená. V jejích odstínech můžete sladit nábytek, povlečení i doplňky.

Nezapomínejte na prostor pod postelí, energie musí volně proudit i zde a neměl by jí bránit nepořádek, ale ani naštosované krabice. Podle feng shui nepatří do blízkosti postele ani žádná zrcadla.

1
Foto: Archi_Viz, Dmitry Pistrov / Shutterstock.com

Zahrada podle feng shui

Zahrada by měla zahrnovat dřevo, oheň (kov), vodu a vzduch. Vodu a vzduch dobře pokryje malý vodotrysk nebo vodopád ve skalce. Ohnivý element můžete přinést skrze kovové doplňky, třeba zvonkohru nebo litinové ptačí pítko. Dřeva budete mít dostatek, pokud vysázíte stromy.

V zahradě se budete cítit bezpečněji, pokud ji olemujete živým plotem nebo tújemi, které vám poskytnou soukromí.

Čtěte také:  ​Podtrhněte svou jedinečnost bydlení v duchu letošních trendů

Uklízejte v souladu s energií čchi

Při úklidu se držte několika zásad. V první řadě vyhazujte rozbité věci. Nakřáplý hrneček po babičce sice vypadá hezky jako stojánek na tužky, ale hromadění rozbitých a zbytečných věcí v interiéru přivolává bídu. Zbavte se věcí, které jste nakoupili navíc, ať už nadbytečného nádobí, potravin, které nespotřebujete a jen se kazí, dekorace, na které se práší prach, nádobí “na lepší příležitosti”. Není lepší příležitost, než přítomný okamžik; věci použijte, nebo někomu darujte. Stejné plýtvání energií je i udržování “mrtvých” předmětů v interiéru. Sem patří i vycpaniny a sušené květiny.

Nekřečkujte haldy časopisů “na potom”, stejně tak rozbité spotřebiče, které “se někdy mohou hodit”. S největší pravděpodobností tyto věci už nikdy nepoužijete. V tomto ohledu se dá použít rada Marie Kondó: u každého předmětu se zeptejte sebe sama, jestli vám přináší radost. Uvědomíte si, kolik odpadků doma hromadíte.

Zdroj obrázků: Archi_Viz, Dmitry Pistrov / Shutterstock.com

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?