Tepelná čerpadla – jak díky nim šetřit po celý rok, tj. i v létě?

Věděli jste, že na energiích lze díky tepelným čerpadlům šetřit celý rok, tj. i během léta? Jak je to možné? Tepelná čerpadla totiž zvládají kromě ohřevu vzduchu a vody i chlazení, tj. v létě je lze využít jako levný zdroj chladu. Navíc, bez ohledu na to, jestli aktuálně topíte či chladíte, získaná energie byla vyrobena s minimálními dopady na životní prostředí.

Rezidenční budovy jsou jedním z největších spotřebitelů energií, a i na ně se upírá pozornost v rámci odklonu od fosilních paliv, k němuž se zavázaly země Evropské unie. Od roku 2021, na území unie nebude možné získat stavební povolení na budovu s vyšší než minimální energetickou náročností. V Německu již dnes najdete tepelná čerpadla coby primární zdroj energií u každé cca čtvrté novostavby. Napříč Evropou pak vznikají projekty, kdy velká tepelná čerpadla dodávají energii celým městským čtvrtím, ať už se jedná o energii v podobě teplého vzduchu, teplé vody či studeného vzduchu. Ano, tepelná čerpadla lze využívat i pro chlazení, a to hned několika různými způsoby.

Pasivní chlazení

Tepelná čerpadla země/voda v tomto případě využívají chlad v zemi pro přímé chlazení budov. Tepelné čerpadlo není v režimu chlazení v provozu, pouze propojuje vrty s chladicím systémem budovy. Pro pasivní chlazení lze využít vrty, spodní vodu i plošné kolektory. Tento způsob je použit například u rodinných domů Michalovice, za jeho realizací stojí společnost GT-ENERGY.

Aktivní chlazení se souběžnou výrobou tepla a chladu

V tomto případě, tepelná čerpadla produkují ve stejný okamžik teplo a chlad, tj. nedochází k přepínaní jednotlivých „programů“. Přebytečné odpadní teplo vyprodukované výrobou chladného vzduchu je odvedeno do vzduchu či země.

Aktivní chlazení s reverzací tepelného čerpadla

U tohoto způsobu, v chladicím okruhu tepelného čerpadla se přepne výparník, kondenzátor a tepelné čerpadlo začne místo topení chladit. Vzniklé teplo je zde odvedeno do vzduchu či země. V případě, že je v okamžiku chlazení třeba ohřívat vodu, tepelné čerpadlo se přepne do standardního režimu. Poté, co čerpadlo vyprodukuje požadovaný objem teplé vody, přepne se opět do režimu chlazení.

Čtěte také:  Bude se vám doma více hodit odšťavňovač, mixér, nebo smoothie maker?

Aktivní chlazení s reverzací tepelného čerpadla a využitím odpadního tepla

Tento způsob dodávání energií jsou schopna zajistit tepelná čerpadla se systémy země/voda a vzduch/voda. Tepelná čerpadla mají instalovaný dodatečný výměník, který v režimu chlazení dodává část odpadního tepla např. pro účely ohřevu vody. Díky tomu, tepelná čerpadla nemusí často přepínat mezi režimy ohřevu a chlazení. Teplo nevyužité ve výměníku je, stejně jako v předchozím případě, odvedeno do vzduchu či země.

 

S tepelnými čerpadly velmi dobře spolupracuje i větrací systém s rekuperací tepla. Vydýchaný vzduch je odveden z domu přes výměník, ve kterém se ohřeje (nebo v létě ochladí) přiváděný čerstvý vzduch. Větrací systém tak snižuje tepelnou ztrátu domu i spotřebu energie na ohřev a chlazení vzduchu a tepelné čerpadlo pak může být menší, levnější a má i nižší spotřebu elektřiny.

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?